Jak wdrożyć nowego pracownika w obowiązki służbowe?

Przyjęcie nowego pracownika to dla wielu pracodawców stresujące wydarzenie. Nikt bowiem nie urodził się geniuszem i żaden pracownik nie będzie od razu bezbłędnie wykonywał swoich obowiązków. Duże pole do popisu ma tutaj pracodawca lub bezpośredni zwierzchnik, do którego zadań należy przygotowanie nowego pracownika do pełnienia obowiązków służbowych. W pierwszej kolejności, pracodawca lub zwierzchnik powinien pamiętać o tym, aby jak najlepiej wytłumaczyć nowemu pracownikowi co należy do zakresu jego obowiązków. 

   
  Przyjęcie nowego pracownika to dla wielu pracodawców stresujące wydarzenie. Nikt bowiem nie urodził się geniuszem i żaden pracownik nie będzie od razu bezbłędnie wykonywał swoich obowiązków. Duże pole do popisu ma tutaj pracodawca lub bezpośredni zwierzchnik, do którego zadań należy przygotowanie nowego pracownika do pełnienia obowiązków służbowych.
   
  W pierwszej kolejności, pracodawca lub zwierzchnik powinien pamiętać o tym, aby jak najlepiej wytłumaczyć nowemu pracownikowi co należy do zakresu jego obowiązków. Warto przy tym upewnić się czy nowy pracownik będzie w stanie samodzielnie je wykonywać. Na początku może być to trudne, dlatego dobrze jest przydzielić nowo zatrudnionemu pracownikowi osobę, która będzie mu pomagała w pierwszych dniach pracy.

  Najlepiej, jeżeli tą osobą będzie doświadczony pracownik, który zna specyfikę pracy w firmie. Nieodzowne jest również krótkie szkolenie. Przeprowadza się je w większości firm, najczęściej jeszcze przed podjęciem przez nowego pracownika pracy na określonym stanowisku. Szkolenie ma na celu wyjaśnienie pracownikowi czym będzie zajmował się w firmie.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma – firma szkoleniowa roku.

  Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

  Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

  Prowadzący szkolenie pokaże nowo zatrudnionej osobie jak ma wykonywać swoje obowiązki w sposób efektywny. Szkolenie pozwala również poznać innych pracowników i atmosferę jaka panuje w filmie. Często szkolenia trwają do kilku dni, ale jeżeli zależy nam na tym, aby jak najszybciej wdrożyć nowego pracownika do pracy, wystarczy jednodniowe lub kilkugodzinne intensywne szkolenie. Oczywiste jest, że na początku swojej pracy na nowym stanowisku, pracownik może popełniać pewne błędy.
   
  Ważne, aby nie być dla niego zbyt surowym i poinstruować gdzie szukać pomocy, jeżeli sobie z czymś nie radzi. Krótkie szkolenie ma sens wtedy jeżeli mamy pewność, że obowiązki służbowe odpowiadają kwalifikacjom i doświadczeniu zawodowemu nowego pracownika. W przeciwnym razie może okazać się, że pracownik narobi w swojej początkowej karierze więcej szkody niż pożytku, co może odbić się na wizerunku firmy.

  Jeżeli jednak pracownik miał już do czynienia w swoim życiu zawodowym z podobnym zakresem obowiązków służbowych, krótkie przeszkolenie w zupełności wystarczy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.