Jak zbudować swój autorytet?

Osoba, która ma za zadanie przewodzić grupie podwładnych powinna przede wszystkim mieć wśród nich autorytet. Nie zawsze jednak przychodzi to automatycznie, wiele razy lider musi zbudować sobie swój odpowiedni wizerunek i autorytet u podwładnych.

Gamma - Jak zbudować swój autorytet?

   

  Osoba, która ma za zadanie przewodzić grupie podwładnych powinna przede wszystkim mieć wśród nich autorytet. Nie zawsze jednak przychodzi to automatycznie, wiele razy lider musi zbudować sobie swój odpowiedni wizerunek i autorytet u podwładnych.


  Autorytet formalny i nieformalny

  Formalny autorytet wynika wprost z tego, jakie dana osoba zajmuje stanowisko w organizacji. Wówczas osoby, piastujące wyższe stanowiska darzone są tym rodzajem autorytetu niejako „z urzędu”. Autorytet nieformalny zaś wyrobiony jest własnym doświadczeniem, wkładem w rozwój firmy czy sukcesami zawodowymi. Często także posiadana wiedza jak również znajomości sprawiają, że ktoś staje się dla innych autorytetem.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firma Gamma sp. j. rekomenduje szkolenia: Zarządzanie zmianą - Kompleksowe przygotowanie do procesu wprowadzania zmiany w organizacji. Zarządzanie zespołem - Doskonalenie umiejętności zarządzania zespołem pracowniczym. szkolenie zarządzanie projektami – Jak zadbać o procesy w projekcie czyli zapoznanie z metodyką PMI.Zobacz inne szkolenia menadżerskie online i webinary

  Autorytet poprzez sukces

  Powszechnie uważa się, iż autorytet nieformalny jest znacznie głębszy i trwalszy dlatego też chcąc zbudować sobie autorytet wśród podwładnych, najlepiej bazować właśnie na nim. Tutaj w pierwszej kolejności liczą się przede wszystkim wyniki i sukcesy, dlatego też lider powinien ciężką pracą dążyć do tego, aby inni zaczęli go szanować i podziwiać właśnie za jego osiągnięcia. Budowanie takiego autorytetu nie jest łatwe, bardzo często może zająć wiele lat, jednakże z pewnością przekłada się na bardzo dobre relacje ze współpracownikami.


  Dobra komunikacja

  Osoba, która chce zbudować swój autorytet, powinna także wiele uwagi poświęcić na komunikację z otoczeniem. Chodzi tutaj nie tylko o to, aby nauczyć się słuchać innych, ale także o to, aby nauczyć się odpowiednio wyrażać własne zdanie i myśli. Okazuje się, że bardzo istotne jest także to, jakimi słowami się dana osoba posługuje czy też jaką ma intonację głosu. Te wszystkie czynniki bowiem razem składają się na to, jak będzie odbierana przez słuchaczy.


  Wygląd zewnętrzny

  Wygląd zewnętrzny to niezwykle istotna kwestia w budowaniu własnego autorytetu. Odpowiednio dobrane ubranie, eleganckie i dobrane do okazji sprawia, że w pamięci innych dana osoba zapada jako zawsze właściwie ubrana i dobrze przygotowana.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.