Jak zmniejszyć rotację pracowników?

Procesy rekrutacji, selekcji i wdrożenia pracowników w miejscu pracy mogą być niezwykle kosztowne i wymagają dużego nakładu czasu. Niestety zdarza się, że nasi pracownicy odchodzą w firmy: rotacja pracowników jest nieunikniona, jednak możemy ją znacznie zmniejszyć. Jak więc to zrobić?
Gamma - Jak zmniejszyć rotację pracowników?
   
  Procesy rekrutacji, selekcji i wdrożenia pracowników w miejscu pracy mogą być niezwykle kosztowne i wymagają dużego nakładu czasu. Niestety zdarza się, że nasi pracownicy odchodzą w firmy: rotacja pracowników jest nieunikniona, jednak możemy ją znacznie zmniejszyć. Jak więc to zrobić?

  Zastanów się nad przyczyną rotacji! Rotacja pracowników może mieć bardzo różne przyczyny. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:
   
  • zbyt wysokie wymagania pracodawców, częste podwyższanie oczekiwań względem wyników, nierealne "widełki" sprzedażowe,
  • zbyt niska płaca w stosunku do wykonywanych obowiązków,
  • niesprawiedliwe systemy premiowania,
  • zarobki uzależnione od prosperowania przedsiębiorstwa, w szczególności w odniesieniu do sezonowości sprzedaży,
  • brak możliwości rozwoju zawodowego i perspektyw na awans,
  • zła atmosfera w zespole,
  • brak docenienia przez pracodawców.

  Aby skutecznie obniżyć rotację pracowników, musimy spojrzeć na ten problem całościowo. Jeśli znamy już przyczynę odejść załogi, możemy skupić się na wyeliminowaniu problemu. Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z kosztami oraz dużym nakładem czasu i pracy, bez których żaden proces nie może zostać skutecznie przeprowadzony.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  W większości przypadków zawodzi po prostu komunikacja: brak porozumienia między członkami zespołów pracowniczych lub brak "feedbacku" ze strony kierownictwa.

  To najtrudniejszy element zmian polityki personalnej - w końcu musimy pracować nad podejściem całego personelu do spraw komunikacyjnych. Kolejną częścią jest poprawienie warunków finansowych: jeśli nasi pracownicy odchodzą do konkurencyjnych przedsiębiorstw, które oferują znacznie lepsze warunki pracy, powinniśmy wypracować system nagradzania, który spełni oczekiwania wszystkich.

  Możemy zastanowić się nad zmianą prowizji dla sprzedawców, wprowadzenie pozapłacowych elementów wynagrodzenia (karnety sportowe, prywatna opieka medyczna). Pamiętajmy jednak, że główną rolę odgrywa atmosfera w miejscu pracy: to ona często jest ważniejsza niż aspekty materialne i to szczególnie nad nią warto pracować.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.