Jaki powinien być szef?

Każda organizacja chce zrealizować jak najwięcej swoich celów. Dla większości firm najważniejsze są zaś cele zarobkowe. Im bardziej korzystna jest kondycja finansowa danej firmy, w tym lepszej sytuacji finansowej znajdują się jej pracownicy. Dlatego więc, dbałość o to, by firma dobrze prosperowała leży w interesie zarówno pracownika jak i pracodawcy. Zazwyczaj jednak to pracodawca dysponuje większą ilością narzędzi, które mogą poprawić funkcjonowanie firmy. Przede wszystkim to zdanie pracodawcy ostatecznie przesądza o wyniku rekrutacji.

zdjęcie - (the_title())

 
Jaki powinien być szef?

Każda organizacja chce zrealizować jak najwięcej swoich celów. Dla większości firm najważniejsze są zaś cele zarobkowe. Im bardziej korzystna jest kondycja finansowa danej firmy, w tym lepszej sytuacji finansowej znajdują się jej pracownicy. Dlatego więc, dbałość o to, by firma dobrze prosperowała leży w interesie zarówno pracownika jak i pracodawcy. Zazwyczaj jednak to pracodawca dysponuje większą ilością narzędzi, które mogą poprawić funkcjonowanie firmy. Przede wszystkim to zdanie pracodawcy ostatecznie przesądza o wyniku rekrutacji.

Największe szanse na zdobycie zatrudnienia mają rzecz jasna osoby doświadczone i wykwalifikowane. Nie można jednak zapominać również o tym, jak ważne są umiejętności miękkie. Bardzo istotnym czynnikiem, który może przesądzać o wydajności pracownika jest również postawa samego szefa. Jeżeli szef lub kierownik zespołu stale krytykuje i wyśmiewa pomysły swoich pracowników, może na tym ucierpieć kreatywność pracowników. Ponadto, brak empatii i wyrozumiałości może doprowadzić do tego, że pracownicy będą unikać wszelkich kontaktów z przełożonym. Może na tym ucierpieć realizacja zadań, gdyż pracownik będzie bał się prosić swojego przełożonego o wskazówki. Jaki powinien być zatem idealny szef? Cechy dobrego kierownika to przede wszystkim sumienność, pewność siebie, wyrozumiałość oraz prawdomówność.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

Szef powinien być również empatyczny i wymagający. Nie powinien jednak wymagać tylko i wyłącznie od pracowników. Musi on wymagać przede wszystkim od siebie. Wówczas podwładni będą widzieć w nim autorytet. Nie każdy urodził się przywódcą. Na szczęście, pewne cechy charakteru można w sobie wypracować. Cechy przywódcy, takie jak pewność siebie czy odporność na stres to idealne przykłady cech, nad którymi każdy menedżer powinien rzetelnie pracować. W wypracowaniu wyżej wspomnianych cech mogą pomóc szkolenia. Szkolenia dla kadr kierowniczych powinny być prowadzone regularnie i systematycznie. Tylko takie szkolenia przyniosą bowiem upragnione rezultaty.

Do przeprowadzenia szkolenia warto zatrudnić rzetelną i wykwalifikowaną firmę szkoleniową. Najlepiej byłoby, gdyby wybrana przez nas firma szkoleniowa cieszyła się mnóstwem pozytywnych opinii. Szkolenia pomagające w zdobywaniu kompetencji miękkich mogą być prowadzone przez psychologów lub trenerów umiejętności interpersonalnych. Warto mieć na uwadze, że korzystając kilkukrotnie z usług tej samej firmy szkoleniowej, możemy liczyć na atrakcyjne rabaty. Bardzo dobrze byłoby, gdyby pracodawcy lub menedżerowie sami pytali swoich podwładnych o to, jakie cechy ich zdaniem są pożądane u osób zajmujących stanowiska kierownicze. Na kartce papieru można napisać na przykład hasło :idealny szef cechy charakteru. Kartkę warto powiesić w widocznym miejscu i zachęcić pracowników by dopisywali na niej cechy charakteru, które ich zdaniem, powinny cechować dobrego szefa.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania, z łatwością można dojść do wniosku, że postawa szefa w znaczącej mierze przesądza o tym, jakie nastawienie do pracy będą mieli podwładni. Nie da się ukryć, że szef zespołu powinien posiadać określone cechy charakteru. Do cech pożądanych na stanowisku kierowniczym można zaliczyć chociażby takie cechy jak: prawdomówność, uczciwość, rzetelność czy wyrozumiałość. Dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych warto organizować szkolenia.

Szkolenia powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowaną i doświadczoną firmę szkoleniową. Przy wyborze firmy szkoleniowej należy brać pod uwagę cale mnóstwo rozmaitych czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to czy dana firma posiada pozytywne opinie. Regularnie i systematycznie organizowane szkolenia pomogą osobom na stanowiskach kierowniczych, wypracować w sobie pewne kompetencje miękkie. Nie wszystkie umiejętności menedżerskie da się jednak wypracować, gdyż każdy z nas ma inne predyspozycje. Z całą pewnością, stanowisko kierownicze będzie bardziej odpowiednim wyborem dla osób z natury otwartych niż dla osób nieśmiałych i zamkniętych w sobie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.