Jakie metody szkoleniowe są najefektywniejsze?

Metod szkoleniowych jest bardzo wiele i do każdego słuchacza najlepiej trafi coś innego. Jest jednak kilka typów ćwiczeń, które sprawdzają się praktycznie zawsze i wnoszą coś ciekawego i wartościowego do wiedzy i umiejętności pracownika. Jakie to są metody?

 
Metod szkoleniowych jest bardzo wiele i do każdego słuchacza najlepiej trafi coś innego. Jest jednak kilka typów ćwiczeń, które sprawdzają się praktycznie zawsze i wnoszą coś ciekawego i wartościowego do wiedzy i umiejętności pracownika.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Jakie to są metody?

 1. Odgrywanie ról. Najbardziej popularna metoda szkoleniowa, która polega na wykonaniu określonego zadania i osiągnięciu zamierzonego celu. Cele rozmówców są najczęściej sprzeczne, wymaga się zatem umiejętności negocjowania i poszukiwania kompromisowych wyjść z patowych sytuacji.

  Coraz częściej takie zadania się nagrywa na kamerę lub dyktafon i wspólnie z trenerem analizuje mocne i słabe strony. Niezwykle cenne doświadczenie pozwalające w kontrolowanych warunkach uczyć się na własnych błędach.

 2. Gra symulacyjna. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się interaktywne gry symulacyjne z wykorzystaniem nowych technologii. Przeniesienie się do wirtualnego świata, w którym należy podejmować różnego rodzaju decyzje, jest nauką przez zabawę.

  Kodowanie informacji następuje w przyjazny dla umysłu sposób i zostaje w głowie na dłużej. Nauka przez doświadczenie, symulację, jest najbardziej cenna, bo przekłada się na realne możliwości rozwiązywania spraw.

 3. Prezentacja. Wykład i omówienie prezentowanych treści już nie jest czymś powszechnie stosowanym dzięki temu, że opracowuje się coraz więcej metod uczenia się przez doświadczenie. Jednak niektóre kwestie teoretyczne powinny zostać zaprezentowane i objaśnione, by później móc je wykorzystywać w praktyce.

 4. Praca w grupie. Metoda również stosunkowo często wykorzystywana, ponieważ wiele firm nastawionych jest na grupowe rozwiązywanie problemów. Członkowie takiej małej społeczności powinni wiedzieć, kto ma jakie cechy charakteru i umiejętności, by móc to jak najszerzej wykorzystać w pracy.

  Praca w grupach jest bardzo skuteczna jedynie wśród osób, które mają odpowiednie predyspozycje. Jeżeli jednak w zespole są indywidualiści ich pomysły, często błyskotliwe nie będą brane pod uwagę. To właśnie dlatego podczas szkoleń pracuje się w niewielkich jednostkach, by każdy mógł czymś się wykazać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
 • 800 pigułek wiedzy
 • 40 filmów edukacyjnych
 • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.