Jakie są techniki negocjacji w biznesie

Zapewne słyszałeś opinię, że kompromis to porażka obu stron. Czy jednak to jest prawda? To zależy, od podejścia negocjujących oraz początkowych warunków brzegowych. Jeżeli na samym początku zaoferowałeś swoje ostateczne warunki (np. cenowe, takie, które są już na granicy opłacalności i zejście z ceny może dla Ciebie oznaczać stratę), to rzeczywiście, jakiekolwiek ustępstwa mogą okazać się dla Ciebie porażką, chyba że… Chyba, że pozwoli Ci to na zdobycie długoletniego kontrahenta i przyszłe intratne kontrakty. 

4 lipca 2018
zdjęcie - Jakie są techniki negocjacji w biznesie
 
Zapewne słyszałeś opinię, że kompromis to porażka obu stron. Czy jednak to jest prawda? To zależy, od podejścia negocjujących oraz początkowych warunków brzegowych. Jeżeli na samym początku zaoferowałeś swoje ostateczne warunki (np. cenowe, takie, które są już na granicy opłacalności i zejście z ceny może dla Ciebie oznaczać stratę), to rzeczywiście, jakiekolwiek ustępstwa mogą okazać się dla Ciebie porażką, chyba że…

Chyba, że pozwoli Ci to na zdobycie długoletniego kontrahenta i przyszłe intratne kontrakty. Wtedy musisz przekalkulować na ile możesz sobie pozwolić i podjąć negocjacje. Może być też taka sytuacja, kiedy z założenia obie strony będą dążyć do negocjacji – jedna strona podaje zbyt wysoką cenę, druga zbyt niskie wynagrodzenie i oboje dochodzą do satysfakcjonującego kompromisu (coś na kształt negocjowania cen w sklepach w krajach arabskich).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli chcesz ulepszyć swoje zdolności negocjacyjne, przejąć kontrolę nad rozmową oraz czuć się pewnie podczas prowadzenia negocjacji handlowych,  zapraszamy do udziału w szkoleniach z negocjacji, finalizacji sprzedaży, szkoleniach handlowych.

W obecnych czasach, kiedy konkurencja jest znaczna, negocjacje są elementem niemal obowiązkowym przy zawieraniu umów. Czasami dotyczą niewielkich ustępstw (np. wydłużenie czasu realizacji o kilka dni, czy dorzucenie „gratisu”, który dla oferującego nie jest kosztowny, a dla zamawiającego dość istotny), a niekiedy mogą być kluczowe (np. zmiana harmonogramu płatności, obniżka ceny itp.).
 
Z tego też powodu konieczne wydaje się mieć w zespole osobę, która wie jakie są techniki negocjacji w biznesie, jak je praktycznie stosować i ma w tym zakresie doświadczenie. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie takiego specjalisty, możesz wziąć udział w szkoleniach, w trakcie których poruszane będą zagadnienia negocjacji i mediacji.
 
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w takich kursach wzięły udział także inne osoby z Twojej firmy, które docelowo będą zajmowały się zawieraniem umów, zwłaszcza tych kluczowych. Pamiętaj, że druga strona chcąc ugrać dla siebie więcej niż oferujesz w standardzie, z pewnością na spotkanie przyjdzie z osobą doświadczoną w negocjacjach znającą różne techniki. Warto więc mieć także taką osobę po swojej stronie, by szanse były równe, a negocjacje nie zamieniły się w manipulację.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.