Komunikacja formalna.

Komunikacja to niezbędny element każdej formy organizacji ludzkiej. Tym samym będzie ona stanowiła podstawę funkcjonowania instytucji publicznej jakim jest urząd w takim samym stopniu, jak i w przypadku korporacji. Ponadto trzeba pamiętać także o tym, że o prawidłowym, efektywnym wykonywaniu obowiązków służbowych może być mowa tylko wtedy, kiedy zespół jest w stanie prowadzić ze sobą prawidłowe zarówno formalne, jak i nieformalne interakcje. 

7 czerwca 2018
zdjęcie - Komunikacja formalna.
 
Komunikacja to niezbędny element każdej formy organizacji ludzkiej. Tym samym będzie ona stanowiła podstawę funkcjonowania instytucji publicznej jakim jest urząd w takim samym stopniu, jak i w przypadku korporacji.

Ponadto trzeba pamiętać także o tym, że o prawidłowym, efektywnym wykonywaniu obowiązków służbowych może być mowa tylko wtedy, kiedy zespół jest w stanie prowadzić ze sobą prawidłowe zarówno formalne, jak i nieformalne interakcje. Jest to często ujmowane w ramach tak zwanej atmosfery w pracy.

Wbrew opinii wielu wciąż jeszcze zatwardziałych w swych konserwatywnych przekonaniach pracodawców nie ma ona takiego znaczenia, jak przypisują jej pracownicy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

Tymczasem trzeba pamiętać, że atmosfera w tym przede wszystkim komunikacja to podstawa motywacji dla wielu osób wykonujących w danym miejscu pracę. Ponadto warto zwrócić uwagę także na to, że element atmosfery w pracy, który nierzadko jest pomijany to przede wszystkim relacje pracownik – pracodawca. Jest to szczególna forma interakcji, gdyż obok komunikacji osobistej pojawia się także komunikacja formalna.

Umiejętne korzystanie z języka podległości zawodowej jest kluczem do tworzenia atmosfery w pracy. Innymi słowy nadmierne użytkowanie języka sformalizowanego tworzy ramy, w których często zamykają się pracownicy nie tylko tracąc motywację do pracy, ale także chęci do kreatywności.

Menagerowie, pracodawcy ale także kierownicy niższego szczebla powinni zatem zwracać szczególną uwagę na formę w jakiej komunikują się ze swoim współpracownika i podwładnymi. Trzeba bowiem pamiętać, ze komunikacja formalna jest o wiele bardziej nienaturalna, a jej język często bywa niezrozumiały dla osób spoza danej organizacji.

Nadto trzeba pamiętać, że wyzuty z emocji formalistyczny zwrot bywa traktowany jak przejaw arogancji i braku zrozumienia dla swoich współpracowników. Dlatego też menagerowie powinni mieć na uwadze, że choć muszą używać języka użytkowego w ramach komunikacji formalnej musi oby być stopniowany w zależności od odbiorcy danego komunikatu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.