Komunikacja międzykulturowa

Komunikacją międzykulturową określić można ogół relacji interpersonalnych grupy ludzi, którzy należą do innych, często niezwykle się pomiędzy sobą różniących kultur. Śmiało można zatem powiedzieć, że komunikacja międzykulturowa jest próbą zrozumienia i chęcią bycia zrozumianym z grupie ludzi o odmiennych kulturach i światopoglądach.

Gamma - Komunikacja międzykulturowa

   

  Komunikacją międzykulturową określić można ogół relacji interpersonalnych grupy ludzi, którzy należą do innych, często niezwykle się pomiędzy sobą różniących kultur. Śmiało można zatem powiedzieć, że komunikacja międzykulturowa jest próbą zrozumienia i chęcią bycia zrozumianym z grupie ludzi o odmiennych kulturach i światopoglądach. Cały proces komunikacji kulturowej podzielić można na dwa etapy:


  - komunikację werbalną
  - komunikację niewerbalną, której główną składową staje się mimika oraz wszelkiego rodzaju gesty.
  Specjaliści zajmujący się badaniem relacji i poziomów komunikacji międzykulturowej, wyróżnili jej cztery poziomy. Pierwszym z nich jest komunikacja poprzezkulturowa, polegająca na budowaniu relacji pomiędzy jedną grupą narodowościową. W znacznej większości wypadków polega ona na relacjach interpersonalnych, skupiających się na niwelowaniu różnic, które dzielą członków zespołu. Kolejnym poziomem komunikacji międzykulturowej jest komunikacja pomiędzykulturowa, opierająca się na budowaniu relacji pomiędzy osobami wywodzącymi się z różnych kulturowych kręgów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Umiejętność wyrażania swoich myśli w zrozumiały sposób oraz uważnego słuchania innych to podstawowe kompetencje w miejscu pracy oraz w życiu prywatnym. Twórz pozytywne relacje w swoim miejscu pracy. Zmiana zaczyna się od Ciebie. Dowiedz się jak komunikować się skutecznie.Zobacz:

  Co ważne, właściwa komunikacja i relacje w takim wypadku budowane są w czasie wspólnego życia czy wykonywania zwykłych, codziennych czynności, zarówno w obszarze zawodowym jak i tym prywatnym. Kolejny poziom, czyli międzynarodowa komunikacja oparta jest na kontaktach pomiędzy instytucjami, które należą do zupełnie od siebie od odmiennych kręgów kulturowych. Takie instytucje to np. ministerstwa spraw zagranicznych, konsulaty czy międzynarodowe organizacje. Ostatnim poziomem międzykulturowej komunikacji jest komunikacja globalna, którą podejmują przede wszystkim podmioty zinstytucjonalizowane. Komunikacja globalna łączy się w dużej mierze z komunikacją międzynarodową, jedna jest to pojęcie znacznie szersze i bardziej rozbudowane. Aby komunikacja międzykulturowa była skuteczna należy przede wszystkim pamiętać o tym, że najważniejsza jest tolerancja i próba wzajemnego zrozumienia się z dużą dozą szacunku nawet do spraw, z którymi się nie zgadzamy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.