Mobbing – jak reagować?

Mobbing to sytuacja, z którą spotyka się obecnie coraz więcej osób. Dlaczego zjawisko to jest aż tak powszechne? Na to pytanie trudno w zasadzie dać jednoznaczną odpowiedź. Wielu badaczy tego zjawiska wskazuje na fakt obejmowania coraz to wyższych stanowisk przez młode osoby, które czasem nie radzą sobie jeszcze z natłokiem obowiązków.

zdjęcie - (the_title())

   

  Mobbing to sytuacja, z którą spotyka się obecnie coraz więcej osób. Dlaczego zjawisko to jest aż tak powszechne? Na to pytanie trudno w zasadzie dać jednoznaczną odpowiedź. Wielu badaczy tego zjawiska wskazuje na fakt obejmowania coraz to wyższych stanowisk przez młode osoby, które czasem nie radzą sobie jeszcze z natłokiem obowiązków. Taka sytuacja może prowadzić do mobbingu, choć oczywiście nie musi. Wśród innych przyczyn wymieniane są także często nierozwiązane konflikty, trudności w nawiązywaniu relacji i wiele innych.

  Prawidłowa reakcja na mobbing

  Niezależnie jednak od przyczyny mobbingu, trzeba jakoś stawić temu czoła. Oczywiście inaczej także msi zareagować szef w firmie, inaczej współpracownicy, a jeszcze inaczej osoba, której ów mobbing dotyczy. A zatem...

  1) Ofiara mobbingu

  Jak ma zachować się osoba, która jest prześladowana w pracy? Przede wszystkim jeśli dopada nas taka sytuacja, to w żadnym wypadku nie możemy stracić zimnej krwi. Warto poprosić o potwierdzenie wszystkiego na piśmie - zadań, które mamy wykonać, terminu ich realizacji, zaświadczeń, że dane pismo składaliśmy. Nie dajmy się zastraszyć. Starajmy się prowadzić rozmowy z daną osobą tak, aby zawsze byli dookoła jacyś świadkowie.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

  2) Szef

  Jak zaś powinniśmy zareagować, jeśli przychodzi do nas pracownik i mówi, że jest ofiarą mobbingu? Przede wszystkim nie podejmujmy wówczas pochopnie jakichkolwiek działań. Oczywiście musimy otoczyć naszego pracownika opieką, jednak należy także sprawdzić słuszność jego zeznać. Trzeba to robić delikatnie, pamiętając, że inni pracownicy mogą się nas bać.

  3) Współpracownicy

  Jeśli widzimy, że nasz kolega z pracy czy koleżanka jest ofiarą mobbingu, to przede wszystkim nie możemy się usuwać w cień. Wiele osób wówczas bowiem z obawy przed utratą pracy, udaje, że nic nie widzi. To jest niestety bardzo złe rozwiązanie. Pamiętajmy, że osoba prześladująca kogoś innego zawsze na cel może sobie upatrzeć także nas. Ponadto nasz współpracownik potrzebuje naszej pomocy - nie odmawiajmy mu jej. Jeśli razem połączymy siły i pokonamy osobę mobbingującą, to często okazuje się, że nagle każdemu dobrze się pracuje w danej pracy, a atmosfera jest nieporównywalnie bardziej przyjemna dla każdego!

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.