Jak odejście kluczowych pracowników wpływa na firmę?

W obecnych czasach dobry pracownik z ogromnym doświadczeniem to prawdziwy skarb dla każdego pracodawcy. Niemniej często się zdarza, że relacje między podwładnymi a przełożonymi nie są najlepsze, co powoduje, że sfrustrowany pracownik decyduje się odejść do konkurencji. W jaki sposób odejście kluczowego pracownika wpływa na firmę?

6 maja 2019
zdjęcie - Jak odejście kluczowych pracowników wpływa na firmę?

 Jak odejście kluczowych pracowników wpływa na firmę?

W obecnych czasach dobry pracownik z ogromnym doświadczeniem to prawdziwy skarb dla każdego pracodawcy. Niemniej często się zdarza, że relacje między podwładnymi a przełożonymi nie są najlepsze, co powoduje, że sfrustrowany pracownik decyduje się odejść do konkurencji. W jaki sposób odejście kluczowego pracownika wpływa na firmę?

Obecnie na rynku pracy retencja kadr ma ogromne znaczenie, a utrzymanie kluczowych pracowników w firmie jest  jednym z  najtrudniejszych wyzwań stojących przed pracodawcami. Odejście kluczowego pracownika to ogromna strata dla firmy, bowiem koszty związane z zastąpieniem go nową osobą są bardzo wysokie. Aby działania zmierzające do zatrzymania pracowników mogły być skuteczne, należy poznać czynniki, które to wpływają na podejmowanie decyzji o pozostaniu lub odejściu pracownika z dotychczasowej  firmy. Co oznacza retencja kadr?

Co to jest retencja pracowników?

Retencja kadr oznacza zdolność danej firmy do zatrzymania w niej kluczowych pracowników. Im retencja pracowników jest wyższa, wówczas więcej osób zostaje w organizacji.
Retencja kadr jest coraz częściej mierzona w tych firmach, które są świadome tego, że odejście kluczowego pracownika z firmy wpływa niekorzystnie na jej sprawne funkcjonowanie oraz wiąże się z ogromnymi kosztami.
Jeśli retencja kadrjest na bieżąco kontrolowana, wówczas pracodawca jest zorientowany jaka część pracowników wiąże się z jego firmą na dłużej. Ponadto wskaźnik retencji pracownikówpo okresie próbnym mówi o sukcesie lub porażce procesu rekrutacji. Jeżeli wskaźnik jest wysoki to zrekrutowano odpowiednie talenty.
Z kolei spadek wskaźnika retencji pracowników to sygnał, że w firmie dzieje się  coś złego i trzeba temu przeciwdziałać.

Co zrobić, aby sfrustrowany pracownik nie odszedł do konkurencji?

Czasem ogromnym zaskoczeniem dla pracodawcy jest fakt, że jego najlepszy pracownik przeszedł do konkurencji. Zatem jakie czynniki wpływają na odejście pracownika z firmy?
Otóż największy wpływ na to, że pracownik przeszedł do konkurencji ma nieatrakcyjne wynagrodzenie. Niemniej warto zachować ostrożność przy traktowaniu zarobków jako najważniejszego czynnika kształtującego strategię retencji.
Mimo, iż wyższe wynagrodzenie u konkurencji jest bardzo często bezpośrednią przyczyną zmiany pracy, to na rozpoczęcie poszukiwań nowego zatrudnienia mają również wpływ inne istotne czynniki. Często pracownik przechodzi do konkurencji gdy jest zbytnio przeciążony obowiązkami lub jest niezadowolony z relacji z przełożonym czy też współpracownikami. Brak współpracy oraz nieporozumienia na linii podwładny – przełożony często sprawiają, że pracownik przeszedł do konkurencji.

Dla coraz większej liczby pracowników niezwykle ważne jest zaufanie do działań i  decyzji podejmowanych przez kadrę zarządzającą wyższego szczebla. Pracownicy podkreślają, że bardzo  ważne jest dla nich również bezpieczeństwo zatrudnienia oraz długość dojazdu do pracy.
Ponadto niezwykle ważny dla pracowników jest ograniczony poziom stresu związany z pracą oraz możliwość rozwoju zawodowego.

W jaki sposób odejście kluczowego pracownika wpływa na organizację?

Od kilku dekad retencja jest znowu tematem na czasie, bowiem rynek pracy potrzebuje wykształconych oraz doświadczonych pracowników. Tymczasem liczba programistów, inżynierów, informatyków czy wykwalifikowanych robotników jest mniejsza od liczby czekających na nich etatów. Sytuacja taka znacznie rozkręca karuzelę podkupywania pracowników z innych firm.
Sukces każdej firmy zależy od osób w niej pracujących, a doświadczeni pracownicy mają kluczowe znaczenie, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.

Problem rotacji pracowników pojawia się wówczas, gdy firma zaczyna odczuwać kłopoty z coraz większą liczbą wakatów, na które to jest brak odpowiednich kandydatów.
Coraz częściej zdarza się, że niezadowolony i sfrustrowany pracownik decyduje się na odejście z firmy, co wpływa w destrukcyjny sposób na sprawne funkcjonowanie firmy. Retencja jest bardzo kosztowna dla każdej organizacji. Procesy rekrutacyjne oraz wydatki związane z wdrożeniem nowego pracownika od trzech do pięciu razy przewyższają koszty zatrzymania dotychczasowego.
Nic zatem dziwnego, że coraz więcej pracodawców próbuje przeciwdziałać odejściu z pracy kluczowych pracowników. Zdolność organizacji do zatrzymania najlepszych oraz najbardziej wartościowych pracowników pozwala na utrzymanie znacznej przewagi konkurencyjnej na rynku.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.