Przyczyny mobbingu

W większości burzliwych debat o mobbingu ( który jest tematem niezwykle kontrowersyjnym, budzącym silne i niezwykle skrajne emocje), winą za wystąpienie tego zjawiska obarcza się sprawcę, a dokładniej rzecz biorąc jego aspołeczne i niemoralne postępowanie.

Gamma - Przyczyny mobbingu

   

  W większości burzliwych debat o mobbingu ( który jest tematem niezwykle kontrowersyjnym, budzącym silne i niezwykle skrajne emocje), winą za wystąpienie tego zjawiska obarcza się sprawcę, a dokładniej rzecz biorąc jego aspołeczne i niemoralne postępowanie. Wyniki niektórych badań dla wielu osób wydać się mogą nieco kontrowersyjne, ale dowiedziono iż pewne cechy jakie posiada ofiara mobbingu prowokują sprawdzę do spowodowania obecności tego zjawiska. Na mobbing narażone są szczególnie te osoby, które posiadają skrajnie niską samoocenę, nierealistyczne oczekiwania i wysoki poziom lęku. Wystąpieniu mobbingu w pracy sprzyja także wiele czynników organizacyjnych charakterystycznych dla danego miejsca pracy. Są to między innymi:


  - konflikt roli, czyli sytuacja w której pracownik musi podjąć się wyzwań, które się wzajemnie wykluczają, a wymagania związane z każdym z nich są niemożliwe do pogodzenia w jednym czasie i miejscu
  - niejasność roli, czyli sytuacja w której pracownik nie rozumie sensu wykonywanej przez siebie pracy, nie zna i nie rozumie zakresu powierzonych mu do wykonania obowiązków
  - brak kontroli, czyli sytuacja w której pracownik nie ma jakiejkolwiek kontroli nad wykonywaną przez siebie pracą, a musi sprostać wszystkim często niezwykle wysokim wymaganiom, jakie są przed nim w życiu zawodowym stawiane
  - monotonia pracy to sytuacja, w której pracownikowi nie są przydzielane nowe zadania, które stanowiłyby dla niego wyzwanie i pobudzały do kreatywnego działania oraz doszkalania się.


  Udowodniono, że powyższe czynniki dla wielu pracowników są niezwykle poważnym źródłem stresu dla wielu słabszych psychicznie pracowników. Czynniki te prowadzą do powstania atmosfery, którą z całą pewnością nie można określić mianem przyjaznej w środowisku pracy. Pojawia się frustracja, napięcia, a nawet agresja, co bardzo negatywnie odbija się na jakości wykonywanej przez takich pracowników pracy. Wszystkie te czynniki prowadzą do spięć i konfliktów, podczas których zawsze musi się znaleźć jedna osoba, którą reszta obwinia za całą zaistniałą sytuację.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.