Pytania otwarte – przykłady

Każda firma ma za swój cel zdobycie jak największej rzeszy wiernych klientów. Nie da się ukryć, że trzeba włożyć wiele wysiłku w to, by osiągnąć ten cel. Bez względu na przedmiot działalności firmy, niezwykle pożądana jest odpowiednia promocja oferowanych przez nią dóbr i usług. Oprócz zapewnienia firmie dobrej reklamy, dobrze jest zadbać o właściwy dobór pracowników. Właściwie dobrana kadra pracownicza w znacznym stopniu przesądza bowiem o sukcesie firmy.

21 marca 2019
zdjęcie - Pytania otwarte – przykłady

 Pytania otwarte - przykłady

Każda firma ma za swój cel zdobycie jak największej rzeszy wiernych klientów. Nie da się ukryć, że trzeba włożyć wiele wysiłku w to, by osiągnąć ten cel. Bez względu na przedmiot działalności firmy, niezwykle pożądana jest odpowiednia promocja oferowanych przez nią dóbr i usług. Oprócz zapewnienia firmie dobrej reklamy, dobrze jest zadbać o właściwy dobór pracowników. Właściwie dobrana kadra pracownicza w znacznym stopniu przesądza bowiem o sukcesie firmy. Najlepiej wybierać na pracowników osoby wykształcone oraz doświadczone. Jeżeli jednak znajdziemy wykwalifikowanych pracowników, warto dać im szansę nawet, jeśli brakuje im doświadczenia na podobnym stanowisku. Doświadczenie i wiedza są bardzo potrzebne, ale nie mniej ważna jest gotowość do stałego poszerzania swoich kwalifikacji.

Pomocny w tym celu będzie udział w różnego rodzaju szkoleniach, zarówno zamkniętych jak i otwartych. Szkolenia pomogą pracownikom zrozumieć wiele ważnych kwestii. Jeśli decydujemy się zorganizować szkolenie, koniecznie zadbajmy jednak o to, by poprowadziła je doświadczona i ciesząca się dobrymi opiniami klientów firma szkoleniowa. Wybór tematyki szkolenia zależy w znacznej mierze od przedmiotu działalności naszej firmy. Dla firm, które zajmują się sprzedażą bezpośrednią, ważne będą szkolenia handlowe. Dla pracownika, który na co dzień zajmuje się kontaktem z klientem, bardzo istotne będą szkolenia, które pomogą mu zdobyć odpowiednią wiedzę odnośnie skutecznego komunikowania się z klientem. Rozmowa z klientem bywa niekiedy bardzo trudna, ale jeśli chcemy osiągnąć sukces sprzedażowy, musimy nauczyć się odpowiednio kierować rozmową. Bardzo istotne jest to, w jaki sposób przedstawimy daną usługę lub produkt.

Należy pamiętać, aby uwypuklić wszystkie zalety danego produktu przy jednoczesnym tuszowaniu potencjalnych wad. Budowanie relacji z klientami musi również opierać się o zasady uprzejmości i empatii. Pomocne mogą okazać się pytania otwarte w sprzedaży. Pomogą one wciągnąć klienta w rozmowę i zaciekawić go jej przedmiotem. Jako przykład takich pytań można podać chociażby: Co jest dla Pana/ Pani najistotniejsze przy wyborze telefonu? albo: Dlaczego wybiera Pan samochody określonej marki? Pytania tego typu sprawiają, że klient zaczyna interesować się tym co mamy mu do powiedzenia. Sam też chętniej otwiera się przed nami. Dobrze wyszkolony pracownik będzie potrafił wczuć się w potrzeby klienta i zaproponuje mu produkt, który będzie do tych potrzeb dopasowany. Jeżeli chcemy poznać więcej przykładów pytań otwartych, warto wpisać w wyszukiwarkę internetową takie hasło jak chociażby: pytania otwarte przykłady. Warto zaznaczyć, że celem pytań otwartych jest zaangażowanie klienta w rozmowę. Należy więc unikać pytań trudnych, na które klient może nie znać odpowiedzi. Unikajmy również poruszania tematów trudnych i niezwiązanych z tematem.

Reasumując zebrane wyżej rozważania, z całą pewnością można dojść do wniosku, że w firmach, które na co dzień zajmują się sprzedażą, bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie szkoleń. Pracownicy, którzy mają kontakt z klientem powinny starać się opanować sztukę skutecznej i bezpiecznej komunikacji z klientem. Nie da się ukryć, że celem większości rozmów z klientami jest sprzedaż. Aby sfinalizować sprzedaż należy przedstawić produkt bądź usługę w jak najkorzystniejszym świetle. W kontakcie z klientem należy pamiętać również o empatii i uprzejmości. Empatia sprawi, że klient poczuje się doceniony. Pomocne w sprzedaży mogą być również pytania otwarte.

Przykłady pytań otwartych można mnożyć, ale wszystkie mają na celu zaciekawienie klienta rozmową. Zainteresowanie klienta może przełożyć się bowiem na pozytywny wynik sprzedaży. Znacznie częściej kupujemy bowiem produkty za pośrednictwem osób, które są dla nas miłe i sympatyczne. Tutaj warto wspomnieć o języku korzyści, który bazuje na używaniu słów podkreślających pozytywne cechy produktu, jego wartość i korzyści jakie może uzyskać klient. W rezultacie klient będzie bardziej skłonny kupić nasz produkt. Oczywiście nikt od razu nie zostanie geniuszem sprzedaży. Najważniejszy jest trening własnych umiejętności. Pomocne będą szkolenia organizowane przez pracodawcę. Każdy pracownik, który ma taką możliwość, powinien z nich korzystać. Dzięki nim, łatwiej mu będzie przełożyć wiedzę teoretyczną na działania praktyczne.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 listopada 2017
Zaufanie: nawet najlepszy proces sprzedaży sam niczego nie sprzeda  Zdobycie miana zaufanego doradcy jest rzadko osiągane.Dlaczego? Wielu sprzedawców uważa, że sami mogą zdecydować, czy są zaufanymi doradcami, ale w rzeczywistości to klienci o tym decydują, czy sprzedawca jest godny zaufania. Zachowania klientów i badania nad przegranymi kontraktami wskazują, że większość klientów nie ufa sprzedawcom lub nie widzi w nich godnych...
28 sierpnia 2018
Model Sprzedaży Challenger Sales – Sprzedaż Prowokatywna Wstęp Modele i podejścia do sprzedaży pojawiają się i znikają. To, co kilka lat temu było najgorętszym i najczęściej stosowanym podejściem do sprzedaży, jest obecnie uważane za staroświeckie. Ta „krótka żywotność” jest spowodowana trendami branżowymi, wpływami zewnętrznymi i ogólną gospodarką. W książce The Challenger Sale autorzy Matthew Dixon i Brent Adamson przedstawiają model,...
13 listopada 2018
  21 technik sprzedaży opartych na dowodach   Techniki sprzedaży - wstęp Co sprawia, że niektórzy sprzedawcy są lepsi od innych? Posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia z pewnością jest ważne, ale bycie najlepszym sprzedawcą w firmie zależy również od czegoś więcej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów...
25 czerwca 2019
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania odbiorcy, publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje informację, wiadomości i wiedzę w zabawny i ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne oraz niewerbalne. Storytelling to relacja ze zdarzenia. Historia może być autentyczna lub fikcyjna, ale dobra historia zawsze zawiera element prawdy, nawet jeśli jest fikcją. Przekaz, który niesie, musi być prawdziwy...
8 stycznia 2020
  Style negocjacji według Willema Mastenbroeka Definicja Negocjacje są procesem, w którym biorą udział co najmniej dwie strony. Stanowiska stron są rozbieżne i stanowią przeszkodę w realizacji indywidualnych interesów. Negocjacje mają na celu uzgodnienie stanowisk. Negocjacje – codzienny element życia Negocjacje istnieją od zawsze. Tam, gdzie jest dwoje ludzi, tam zazwyczaj pojawia się konflikt lub przynajmniej różnica stanowisk. Pragnąc wypracować...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

28 lipca 2022
Praca sprzedawcy jest wymagająca, bo częściej ponosimy porażkę niż wygraną, ale na tej bazie buduje się sukces. Jak sobie z nimi radzić?
27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.