Rola autorytetu

Autorytet – cóż to w ogóle jest i czy jest istotne w firmie? Oczywiście, że tak! A czy jest nabyte, czy wrodzone? Od czego w ogóle zależy? Otóż zagadnienie autorytetu i jego roli wcale nie jest takie proste do określenia.

Gamma - Rola autorytetu

   

  Autorytet - cóż to w ogóle jest i czy jest istotne w firmie? Oczywiście, że tak! A czy jest nabyte, czy wrodzone? Od czego w ogóle zależy? Otóż zagadnienie autorytetu i jego roli wcale nie jest takie proste do określenia. Przede wszystkim bowiem warto zauważyć, że naprawdę niewiele osób na świecie jest autorytetem dla większości osób. Standardowo jesteśmy autorytetem dla jedynie kilku osób.

  Autorytet - czym on jest?

  Na samym wstępie tego artykuł warto krótko określić, czym w ogóle jest taki autorytet. Otóż nie da się tego tak łatwo wytłumaczyć. Osoba mająca autorytet, ciesząca się uznaniem jest uznawana za kogoś, kogo warto słuchać, czyje zdanie czy opinia naprawdę ma znaczenie. Za ludźmi z autorytetem każdy też od razu chętniej pójdzie, nawet jeśli nie do końca będą rozumieć dlaczego. Słowem - osoba posiadająca autorytet jest powszechnie szanowana i ma duży wpływ na innych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

  Zobacz też:  Rola autorytetu w firmie

  Powstaje zatem pytanie - po co nam taki autorytet w firmie? Przecież to kojarzy się raczej ze szpitalem czy z wojskiem... Kojarzyć się może, jednak warto zauważyć, że w firmie bardzo poszukiwane są osoby mające duży autorytet. Dzięki nim bowiem od razu spada ilość konfliktów praz poziom niezadowolenia pracowników.

  Autorytet wrodzony czy nabyty?

  Od czego zależy autorytet? Trudno powiedzieć - niektórzy rodzą się z takimi cechami charakteru i naturalnym wyglądem przywódcy, że nie muszą w zasadzie za dużo robić, aby cieszyć się autorytetem. Warto jednak zaznaczyć, że na autorytet można także zapracować. Jak ? Przede wszystkim jakimiś czynami - wybitną znajomością danego tematu, innowacyjną myślą czy też bohaterskim czynem. Osoby z autorytetem są ponadto bardzo kulturalne, uprzejme i nieraz nawet dystyngowane. Zazwyczaj umieją panować nad swoimi emocjami. Ponadto posiadają one pewne specyficzne cechy charakteru jak wytrwałość, pewność siebie i duma. Często także wyróżniają się specyficznym strojem - najczęściej eleganckim, klasycznym, jednak czasem także i dość szalonym.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.