Rywalizacja w pracy – dwa aspekty

Pracując nawet w niewielkiej firmie natykamy się na rywalizację pomiędzy pracownikami, każdy chce być najlepszy, więcej zarobić, mieć ciekawsze projekty do realizacji. Czasami ma to dobre strony, np. mobilizując do działania, ale czasem może przybrać monstrualne kształty i doprowadzić drugą osobę w skrajnym przypadku nawet do depresji. Jak sobie radzić podczas firmowej rywalizacji i wyjść z niej cało?

Gamma - Rywalizacja w pracy – dwa aspekty


  Pracując nawet w niewielkiej firmie natykamy się na rywalizację pomiędzy pracownikami, każdy chce być najlepszy, więcej zarobić, mieć ciekawsze projekty do realizacji. Czasami ma to dobre strony, np. mobilizując do działania, ale czasem może przybrać monstrualne kształty i doprowadzić drugą osobę w skrajnym przypadku nawet do depresji. Jak sobie radzić podczas firmowej rywalizacji i wyjść z niej cało?

  Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czemu ma służyć rywalizacja i czy rzeczywiście jest o co walczyć. Czasami może się okazać, że gra jest warta świeczki i dla świętego spokoju warto po prostu odpuścić i zająć się innymi ważnymi rzeczami oddając grę walkowerem.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

  Zobacz też:

  Najgorzej jest, kiedy mamy do czynienia z osobą, która jest urodzonym manipulatorem. Musimy być przygotowani na sytuację, gdy taka osoba będzie przypisywała sobie czyjeś sukcesy albo oskarżała innych o niepowodzenia, wszystko z czarującym uśmiechem. Jak tu nie dać się zwieść? Taka osoba to nierzadko także ma bliskie relacje z zarządem, któremu składa raporty z poczynań innych pracowników.

  Szef, który ma swoje ważne sprawy na głowie chętnie będzie słuchał takich informacji, a manipulator będzie się piął po szczeblach kariery. W takich sytuacjach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w firmie i pokazać się z najlepszej strony właśnie w obecności kogoś z góry, np. proponując na zebraniu ciekawe rozwiązanie nowego problemu. Wówczas osoby sprawujące władzę zobaczą, że może to wcale nie manipulator ma rację.

  Z drugiej strony rywalizacja może mieć pozytywny wymiar, ponieważ jest czymś, co mobilizuje do działania, powoduje, że wspinamy się na wyżyny kreatywności. Jeśli rywalizujemy z kimś, kogo lubimy i cenimy, to w przypadku przegranej nie będziemy nosić w sobie poczucia porażki, tylko zostaniemy z przekonaniem, że dało się rozwiązać problem lepiej i na następny raz możemy się bardziej postarać, by osiągnąć sukces.

  Dzięki temu będziemy dbali o ciągły rozwój w firmie i rozwój osobisty, by z każdym dniem radzić sobie coraz lepiej.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.