Skuteczna negocjacja w biznesie

Na wielu szkoleniach powiązanych ze sprzedażą pojawiają się zagadnienia związane z umiejętnym prowadzeniem biznesowych negocjacji.

Gamma - Skuteczna negocjacja w biznesie

   

  Prowadzący wykład rozpoczynają zazwyczaj od zdefiniowania pojęcia negocjacji. W bardzo dużym skrócie stwierdzić można, że negocjacje są formą komunikacji pomiędzy stornami, które wierzą, że wzajemne porozumienie może przynieść im wiele korzyści.

  Nie należy jednak tego pojęcia utożsamiać z jakąkolwiek walką, bowiem jest to forma pokojowego porozumienia.

  Na sukces negocjacji przede wszystkim wpływają takie czynniki jak:

  • dana sprawa podlega w ogóle jakimkolwiek negocjacjom
  • negocjatorzy zainteresowani są nie tylko braniem, ale i dawaniem, potrafią wymieniać wartość za wartość oraz skłonni są do kompromisów - bez tego nie ma udanych i owocnych negocjacji
  • do prowadzenia wzajemnych negocjacji niezbędna jest choć odrobina zaufania pomiędzy stronami.

  Przyjmuje się że dobry negocjator potrafi między innymi być uważny, mieć dobre samopoczucie ( zarówno fizyczne jak i psychiczne), nie oceniać innych osób, dobrze znać siebie, spokojnie i umiejętnie reagować na krytykę, umieć słuchać, używać faktów i co najważniejsze dokładać wszelkich starań zmierzających do rozwiązania danego problemu.

  Wyróżnić można również 8 grzechów, które każdy negocjator popełnił choć raz. Są to tendencyjne wnioskowanie, zawężanie spojrzenia na wiele spraw, egocentryzm, wyolbrzymione reakcje, źle dobrane słowa, podejrzliwość i czytanie w myślach.

   

  Rozszerz swoje działania sprzedażowe. Poznaj techniki wpływu i techniki radzenia sobie z psychomanipulacją. Dowiedz się jak profesjonalnie prowadzić rozmowę biznesową. Sprawdź nasze szkolenia sprzedażowe: Odwiedź ten dział.

   


  Jeśli chodzi o negocjacje to można wyróżnić tu następujące rodzaje:

  • przegrana - przegrana, czyli w tym starciu najważniejsza staje się porażka przeciwnika nawet kosztem poniesionych strat własnych
  • wygrana - przegrana, czyli jak wiadomo, aby ktoś mógł wygrać ktoś musi ponieść porażkę, a starcie wygrywa ten, kto wykaże się znacznie większą siłą negocjacyjną
  • wygrana - wygrana oznacza poszukiwanie takiego rozwiązania, które będzie jak najkorzystniejsze dla każdej ze stron, a rozmowy prowadzone są we wzajemnej sympatii i szacunku
  • negocjacje miękkie to takie, w których każda ze stron usilnie stara się uniknąć jakiegokolwiek osobistego konfliktu
  • negocjacje rzeczowe opierają się na wypracowaniu kompromisu korzystnego w równym stopniu dla obu stron
  • negocjacje twarde wygrywa silniejszy, czyli ten kto potrafi przedstawić niepodważalną argumentację.

   

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.