Zarządzanie międzykulturowe – modele

Zarządzanie międzykulturowe jest sposobem zarządzania organizacją lub też całym systemem organizacji, w których pracują ludzie pochodzący z różnych kręgów kulturowych. Wyróżnić można kilka, powszechnie stosowanych modeli międzykulturowego zarządzania, cieszących się popularnością stosowania w wielu przedsiębiorstwach, w których pracownicy stanowią swoistą mieszankę wielokulturową.

zdjęcie - (the_title())

     

    Zarządzanie międzykulturowe jest sposobem zarządzania organizacją lub też całym systemem organizacji, w których pracują ludzie pochodzący z różnych kręgów kulturowych. Wyróżnić można kilka, powszechnie stosowanych modeli międzykulturowego zarządzania, cieszących się popularnością stosowania w wielu przedsiębiorstwach, w których pracownicy stanowią swoistą mieszankę wielokulturową.


    1. Model kulturowej dominacji, polegający na odgórnym narzuceniu wszystkim kierownikom działowym odpowiedniego stylu zarządzania. W praktyce wygląda to tak, że pracownicy przejmują znaczną część kultury, języka itd. kultury dominującej w danym przedsiębiorstwie. Niewątpliwie do zalet tej metody należy adaptowanie dobrych i już sprawdzonych wzorców oraz jednolitość kulturowa, mająca ogromne znaczenie dla budowania spójnego wizerunku firmy. Jeśli chodzi o wady, model kulturowej dominacji z pewnością:


    - powoduje wiele stresujących zachowań
    - nie korzysta z bardzo wartościowego potencjału, jakie dają przedsiębiorstwu inne kultury, niż ta dominująca
    - nie ma nawet zalążka synergii kulturowej
    - pozostałe subkultury ulegają marginalizacji, przez co wielu pracowników może czuć się niekomfortowo, co często negatywnie odbija się na osiąganych wynikach pracy
    - odosobnienie pracowników, którym zostaje narzucona odgórnie inna kultura, z którą często mogą się nie identyfikować.


    2. Model współpracy kulturowej opary został na interakcji kultur, w wyniku której zespół pracuje zdecydowanie bardziej efektywniej. W tym modelu różnorodność kulturowa stanowi jeden z najcenniejszych zasobów, z jakich należy w pełni i intensywnie korzystać. Taki model z pozoru wygląda idealnie, choć jak wszystko co na świecie zostało stworzone, nie wyzbył się pewnych drobnych wad. Wadu modelu współpracy kulturowej są następujące:
    - konieczność ponoszenia dość dużych nakładów finansowych na regularne doszkalanie wszystkich grup pracowników
    - wymaga wielkich kompetencji, a przede wszystkim niezwykłej otwartości ze strony kadry zarządzającej wobec kadry pracowniczej.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Umiejętność wyrażania swoich myśli w zrozumiały sposób oraz uważnego słuchania innych to podstawowe kompetencje w miejscu pracy oraz w życiu prywatnym. Twórz pozytywne relacje w swoim miejscu pracy. Zmiana zaczyna się od Ciebie. Dowiedz się jak komunikować się skutecznie.Zobacz:

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.