Cechy dobrego zespołu pracowników. Team building.

Każdy właściciel większej firmy wie, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie zespołów pracowników. Każdy z takich zespołów ma zazwyczaj do wykonania określone zadania - jeśli wszystko idzie szybko i sprawnie, firma może realizować wiele projektów, planów i zleceń, a zyski stają się większe.

21 grudnia 2018
zdjęcie - Cechy dobrego zespołu pracowników. Team building.

Cechy dobrego zespołu pracowników. Teambuilding

Każdy właściciel większej firmy wie, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie zespołów pracowników. Każdy z takich zespołów ma zazwyczaj do wykonania określone zadania - jeśli wszystko idzie szybko i sprawnie, firma może realizować wiele projektów, planów i zleceń, a zyski stają się większe.

Nowe zespoły nie zawsze są jednak od samego początku efektywne i sprawne. Pracownicy muszą dobrze się poznać i nauczyć się wspólnie pracować, a lider zespołu - poznać mocne i słabe strony każdego z członków grupy.

Co cechuje dobry zespół pracowników? Przede wszystkim - doskonały lider. Nie może to być osoba wybrana przypadkowo!

Dobry lider potrafi jasno określać i wyznaczać cele, a także precyzyjnie wyrażać swoje oczekiwania względem pracowników i tego, czym się zajmują.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :

Dzięki temu każdy dokładnie zna swój zakres obowiązków, a praca wykonywana jest sprawnie i szybko. Lider powinien wiedzieć, w jaki sposób podzielić pracę i komu przydzielić poszczególne części zadania. Kolejną ważną cechą lidera jest umiejętność pracy pod presją czasu oraz odporność na stres.

Nawet w sytuacji kryzysowej liderowi nie wolno wprowadzać w zespole nerwowej atmosfery - nie niesie to za sobą absolutnie żadnych korzyści, może zaś tylko zaszkodzić.

Dobry zespół to także zgrani, znający siebie i swój sposób pracy członkowie tego zespołu. Rzeczą, która całkowicie dezorganizuje pracę są konflikty pomiędzy członkami zespołu. Podobnie źle działa także sytuacja, w której poszczególne osoby nie znają się nawzajem, nie ufają sobie i nie potrafią rozsądnie się ze sobą komunikować.

Jak można wywnioskować - stworzenie dobrego zespołu wymaga nie tylko odnalezienia odpowiednich do tego osób, ale także odpowiedniej ilości czasu. W budowaniu doskonałego zespołu bardzo pożyteczne mogą okazać się narzędzia teambuildingu.

Specjaliści w tej dziedzinie potrafią rozwiązać bardzo wiele problemów, jakie mogą pojawić się w zespole - brak zaufania pomiędzy pracownikami, nieumiejętność współpracy czy też zła atmosfera.

Rozwiązując wspólnie poszczególne zadania i starając się uporać z kolejnymi wyzwaniami, pracownicy uczą się pracować w grupie i wykonywać powierzone im zadania szybko i sprawnie.

Coraz więcej firm organizuje dla swoich pracowników wyjazdy integracyjne połączone z teambuildingiem - takie działanie jest bardzo opłacalne i przynosi wiele korzyści.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Co motywuje pracownika do działania? Oczywiście, przede wszystkim pensja. Jednak Amerykanin Daniel H. Pink twierdzi, że to już nie wystarcza. System motywacyjny oparty wyłącznie na zasadzie nagrody i kary, nazywany przez Pinka motywacją 2.0 musi być wzmocniony motywacją 3.0 – motywacją wewnętrzną. Jak ją odnaleźć?

Menedżerowie nie radzą sobie z konfliktami wśród pracowników. Zespół, zamiast zajmować się pracą, skupia się na wewnętrznych rozgrywkach personalnych, plotkowaniu i budowaniu klik.

Za każdym razem gdy zatrudniony w firmie człowiek składa na ręce swojego pracodawcy wypowiedzenie, rozpoczyna się nowy proces rekrutacyjny, który ma na celu zapełnić pustkę po poprzednim pracowniku.

W 1999 roku Bergmann, Hurson i Russ-Eft zaproponowali model przywództwa, który definiuje podstawowe i kluczowe zarazem działania, jakie powinien podejmować skuteczny lider. Działania te w naturalny sposób wpisują się w omówione wcześniej obszary leadershipu.

Przywództwo to danie ludziom szansy wykonywania tego, czego się od nich wymaga, w najbardziej ludzki i skuteczny sposób.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.