Czym jest integracja?

Integracja – to bardzo ostatnio popularne określenie, którego znaczenia nie każdy jest do końca świadomy. Czym bowiem tak naprawdę to jest?

21 grudnia 2018
zdjęcie - Czym jest integracja?

Czym jest integracja?

To bardzo ostatnio popularne określenie, którego znaczenia nie każdy jest do końca świadomy.

Czym bowiem tak naprawdę jest teambuilding?

Wiele osób kojarzy go z imprezami pracowniczymi dla firm, podczas których pracownicy wykonują różne, wymagające pracy zespołowej działania. Czy jest tak w rzeczywistości? W pewnym stopniu tak, choć team building jest tak naprawdę pojęciem o znacznie szerszym znaczeniu.

W procesie teambuildingu pracownicy muszą przede wszystkim przyzwyczaić się do pracy w danym zespole, a także lepiej się poznać. To właśnie temu służą gry zespołowe - bawiąc się razem, członkowie zespołu poznają swoje mocne i słabe strony, a także dowiadują się, w jaki sposób powinni się między sobą komunikować.

Komunikacja pomiędzy członkami zespołu jest bardzo istotna - jeśli osoby potrafią się ze sobą szybko dogadać i podzielić między sobą zadania, praca idzie znacznie szybciej i znacznie bardziej efektywnie.

Nie bez znaczenia jest także unikanie konfliktów - lider zespołu powinien wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać sporom pomiędzy pracownikami. Aby robić to skutecznie, musi znać osoby, których jest przełożonym, i wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony oraz cechy charakteru.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół.  Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.

Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:

Wspólne gry i zabawy wzmacniają także zaufanie między członkami grupy. Wpływają również pozytywnie na ich motywację i umiejętności zgranej współpracy. Nie bez znaczenia jest także utrwalanie pozycji lidera w grupie.

Nowy zespół często nie potrafi od razu pracować zgodnie, sprawnie i efektywnie - nikt nie wie, czego może spodziewać się po innej osobie, a lider zespołu nie może stwierdzić, jaka strategia najlepiej sprawdzi się w przypadku tego zespołu.

To właśnie dlatego podczas z pozoru nieistotnych zabaw w zespole samoistnie pojawiają się zasady i reguły, których przestrzeganie umożliwi w przyszłości wykonywanie pracy sprawnie i szybko.

Takie zabawy wpływają także korzystnie na umocnienie pozycji lidera w zespole - dzięki temu inni członkowie zespołu zyskują do niego respekt i zaufanie i uczą się wypełniać jego polecenia.

Integracja jest więc narzędziem bardzo wszechstronnym - pozwala na usprawnienie pracy firmy i rozwiązanie bardzo różnych problemów w organizacji i zarządzaniu pracą. Jeśli w danej firmie pojawi się problem dotyczący współpracy pracowników, warto zainteresować się teambuildingiem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 czerwca 2019
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
24 czerwca 2019
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
24 czerwca 2019
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
24 czerwca 2019
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.
24 czerwca 2019
Wiele mówi się ostatnio o różnych formach, które mogą przybierać szkolenia integracyjne dla firm. Kreatywność pod tym względem bywa naprawdę olbrzymia. Każdemu z tego typu pomysłów powinna jednak zawsze przyświecać idea team buildingu. Czym on tak naprawdę jest i do czego może się przydać podczas wyjazdów firmowych?
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.