Jak słuchać innych – czyli Team Building w praktyce

Sprawnie działający zespół powinien z jednej strony kierować się zasadami podobnymi do rodziny, z drugiej strony – działać jak sprawna maszyna, osiągająca dzięki wspólnemu wysiłkowi cel w jak najszybszym czasie.

19 grudnia 2018
zdjęcie - Jak słuchać innych – czyli Team Building w praktyce

Jak słuchać innych - czyli Team Building w praktyce

Sprawnie działający zespół powinien z jednej strony kierować się zasadami podobnymi do rodziny, z drugiej strony – działać jak sprawna maszyna, osiągająca dzięki wspólnemu wysiłkowi cel w jak najszybszym czasie.

Przykłady zabaw stosowanych przy teambuildingu podane poniżej, pozwalają wykształcić w pracownikach ducha zespołowości, wyraźnie pokazując, że samodzielne działanie nie doprowadzi do osiągnięcia postawionego celu.

Prostą zabawą teambuilding służącą kształtowaniu umiejętności współpracy jest „Heksagram” – zadanie polegające na ułożeniu odpowiedniego kształtu – heksagramu – z liny trzymanej przez uczestników szkolenia, która ma został ostatecznie w tym kształcie ułożona na ziemi.

Zadanie pozwala na aktywność ruchową, bowiem pożądany kształt można ułożyć tylko poprzez różnego przejścia i splątania liny przez uczestników, którzy ani na moment nie mogą jej puścić.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Imprezy integracyjne dla pracowników są niezwykle ważne. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien być świadomy, jak duże znaczenie ma budowanie relacji w grupie pracowników. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu spotkań integracyjnych, jeśli nie masz pomysłu na szkolenia integracyjne sprawdź nasze propozycje:

Wśród zabaw z liną popularną aktywnością często wykorzystywaną na wyjazdach firmowych jest także tworzenie „Pajęczyny”.

Uczestnicy ponownie dostają do dyspozycji linę, która ma zostać tak przeciągnięta między drzewami lub słupami, aby powstała tytułowa pajęczyna z większymi lub mniejszymi otworami pozwalającymi wszystkim pracownikom przejść na drugą stronę. Każdy z otworów może został wykorzystany tylko raz, dlatego po raz kolejny grupa skłoniona zostaje do współpracy i wskazywania przechodzącym, którą drogę mają wybrać.

Ostatnią z propozycji zabaw skłaniających do współpracy w grupie jest „Bomba” – zabawa w przechodzenie po zaminowanej szachownicy składającej się z wyrysowanych na betonie lub wyznaczonych taśmami pól.

Prowadzący wyznacza bezpieczną drogę, która nie jest znana uczestnikom. Ich zadaniem jest odnalezienie właściwej trasy poprzez podejmowanie po kolei prób przejścia po polach. Każda z osób w grupie biorącej udział w zabawie staje się więc elementem większej układanki doprowadzającej do odnalezienia właściwej drogi. Jeśli nadepnie na pole z tytułową bombą – musi wrócić tą samą drogą, aby wskazać innym właściwą trasę.

Tylko dzięki podpowiedziom uczestników grupa ma szansę ukończyć zadanie z sukcesem lub odpaść jeśli wszystkie opcje zostaną już wykorzystane. Po raz kolejny więc uczestnicy tego typu szkolenia doświadczają na własnej skórze, że tylko słuchanie innych i konstruktywna współpraca doprowadzają do zwycięstwa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 czerwca 2019
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
24 czerwca 2019
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
24 czerwca 2019
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
24 czerwca 2019
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.
24 czerwca 2019
Wiele mówi się ostatnio o różnych formach, które mogą przybierać szkolenia integracyjne dla firm. Kreatywność pod tym względem bywa naprawdę olbrzymia. Każdemu z tego typu pomysłów powinna jednak zawsze przyświecać idea team buildingu. Czym on tak naprawdę jest i do czego może się przydać podczas wyjazdów firmowych?
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.