Potencjał integracyjny w warsztatach kulinarnych

Warsztaty kulinarne są powszechnie znanym formatem firmowych imprez integracyjnych. Moda na gotowanie spowodowała, że gotują wszyscy – i kobiety i mężczyźni.

2 stycznia 2019
zdjęcie - Potencjał integracyjny w warsztatach kulinarnych

Potencjał integracyjny w warsztatach kulinarnych

Warsztaty kulinarne są powszechnie znanym formatem firmowych imprez integrujących pracowników. Moda na gotowanie spowodowała, że gotują wszyscy – i kobiety i mężczyźni.

Pierwsze warsztaty kulinarne to nie były... warsztaty. Uczestnicy oglądali szefa kuchni przygotowującego popisowe dania słuchając jego zajmujących historii i wskazówek dotyczących gotowania. Było miło, szybko, interesująco, a na koniec można było zjeść to co szef i jego pomocnicy przygotowali.

Kolejnym krokiem były już prawdziwe warsztaty kulinarne – w przygotowanej odpowiednio przestrzeni gastronomicznej. Uczestnicy takiego eventu mają do dyspozycji nie tylko tradycyjne sprzęty z domowej kuchni, ale również zaawansowane urządzenia – do gotowania na zimo (sous vide), ciekły azot etc. Wykorzystując taki profesjonalny sprzęt mogli przygotować naprawdę zaawansowane i ciekawe przyrządzone dania. Sprawdziła się więc stara zasada integracyjna – daj ludziom to co znają tylko to stunninguj.  Wariacji na temat warsztatów kulinarnych jest bardzo dużo – mogą to być podróżne po kuchni włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, greckiej, tajskiej czy amerykańskiej.

Jak każdy format teambuildingowy ten również zaczyna ewoluować. Dziś w duchu edutainmnetowym co raz więcej warsztatów kulinarnych przyjmuje postać tzw. inteligentnego teambuildingu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy w obecnych czasach wszystkie itegracje, spotkania firmowe, warsztaty czy atrakcje dla zespołu trzeba odłożyć na "lepsze czasy"?
Zdecydowanie nie. Team building online jest super doświadczeniem.
Zobacz wszystkie nasze szkolenia online. Zapraszamy!

Edutainment to termin, który powstał jako połączenie dwóch angielskich słów – entertainment (rozrywka) i education (nauka). Koncepcja zakłada, że uczestnicy mogą najwięcej nauczyć się właśnie przez zabawę. Tą zabawą mogą być właśnie warsztaty kulinarne, które wspomagają rozwój w zasadzie wszystkich możliwych kompetencji miękkich.

Dla przykładu:

  • komunikacja interpersonalna – omawiany może być sposób przekazywania przepisu, wysiłki pozostałych, żeby zrozumieć przekaz, upewnić się, że wiedzą jak go zrealizować
  • zarządzanie czasem – analizowany jest podział zadań, nadawanie priorytetów, reagowanie na wszelkiego rodzaju przeszkadzacze
  • zarządzanie zmianą – uczestnicy muszą się zmierzyć ze zmianami zasad gry – zmienia się czas na przygotowanie potraw, skład zespołów pracujących na poszczególnych stacjach, bądź kryteria oceny potraw
  • przywództwo – transformacyjne, transakcyjne, turkusowe, sytuacyjne etc. – uczestnicy omawiają jak się czuli zarządzani przez swoich liderów w różnych sytuacjach podczas gotowania, liderzy dzielą się swoimi przemyśleniami, emocjami i myślami które pojawiały się w trudnych sytuacjach
  • negocjacje i perswazja – zadania kulinarne mogą być tak przygotowane, żeby uczestnicy musieli zdobywać poszczególne składniki przepisów – między sobą i z zarządzającym spiżarnią.

Sposoby uzyskania produktów mogą być początkiem dyskusji i warsztatu na temat omawianych kompetencji - współpraca i budowanie zespołu – klasyczne kompetencje, które są wykorzystywane w teambuildingu. Zwykle mechanizmy i zjawiska powstałe podczas integracji nie są szeroko omawiane. Jeśli jednak jest taka potrzeba to można wprowadzić koncepcję 5 dysfunkcji Lencioniego czy role grupowe Belbina.

Potencjał teambuildingowy warsztatów kulinarnych będzie w pełni wykorzystany jeżeli zostanie wzmocniony przez formułę edutainmentową. Warto jednak wcześniej dobrze zakontraktować się z klientem jakie cele teambuildingowe ma spełnić. Warto przedstawić możliwie opcje – klasyczny teambuilding bądź też inteligentny teambuilding kulinarny. Z naszego doświadczenia wynika, że często klienci tej drugiej opcji jeszcze nie znają, a po zapoznaniu się z nią stają się jej entuzjastami.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Metoda motywacji błyskawicznej Pantalona przekonuje, że nie warto koncentrować się na tym JAK wykonać jakieś wymagające zadanie, tylko skupić się na tym DLACZEGO powinno się je zrealizować. W ten sposób zdecydowanie łatwiej zmotywować siebie i innych do działania.

Nic nie daje tak dobrych rezultatów w zdobywaniu zaufania jak badanie potrzeb klienta poprzez szczere zainteresowanie – w tym przypadku potrzebami związanymi z dokonywanym zakupem.

Zero waste (niemarnowanie, życie bez śmieci) to styl życia polegający na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów, a co za tym idzie – na dbaniu o środowisko. Idea zero waste jest również coraz częściej stosowana w obszarze pracy.

Istnieje wielu pracodawców którzy oczekują od swoich pracowników pewnych umiejętności, bez wcześniejszego wyszkolenia ich. Często zniechęca to przyszłych kandydatów do rozpoczęcia pracy, lub sprawia że już zatrudnione osoby powoli rezygnują ze swojego stanowiska. Nie powinno się bowiem prosić pracownika o wykonanie jakiegoś zadania, bez wcześniejszego treningu lub kursu który wyjaśniłby mu jak takie zadanie wykonać.

Istotnym problemem w codziennej pracy są „złodzieje czasu”. Należą do nich wszystkie przeszkody w realizacji zadań postawionych na dany dzień. Trudno się z nimi uporać – to najbardziej podstępny wróg.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.