Szkolenia outdoor - podstawowe informacje

Każdy przedsiębiorca doskonale dzisiaj wie, że aby osiągnąć sukces, musi przede wszystkim postawić na swoich pracowników. Nie tylko powinni być to najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, lecz również powinni oni dobrze ze sobą współpracować. W jaki jednak sposób możemy stworzyć taki zgrany i dobry zespół? XXI wiek aż obfituje we wszelkiego rodzaju pomysły, jednak szczególnie warto zainteresować się zagadnieniem szkoleń outdoorowych.

8 lutego 2019
zdjęcie - Szkolenia outdoor - podstawowe informacje


Szkolenia i zajęcia outdoor - podstawowe informacje

Każdy przedsiębiorca doskonale dzisiaj wie, że aby osiągnąć sukces, musi przede wszystkim postawić na swoich pracowników. Nie tylko powinni być to najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, lecz również powinni oni dobrze ze sobą współpracować. W jaki jednak sposób możemy stworzyć taki zgrany i dobry zespół? XXI wiek aż obfituje we wszelkiego rodzaju pomysły, jednak szczególnie warto zainteresować się zagadnieniem szkoleń i zajęć outdoorowych.

Outdoor - charakterystyka szkoleń

Na początku warto zadać sobie pytanie, co to są w ogóle za szkolenia typu outdoor? Otóż na swój sposób są to wyjazdy mające na celu integrację. Jednak tu nie mamy do czynienia ze zwiedzaniem, imprezami itp. Wręcz przeciwnie - wyjazdy outdoorowe najczęściej posiadają rys survivalu. Oczywiście jednak w różnym stopniu, który sami możemy modyfikować.

Na rynku znajdziemy bez problemu zarówno wyjazdy dla pracowników, na których dominują różne, w miarę proste gry terenowe, jak i naprawdę ekstremalne wyjazdy, na których rozwijana jest siła przetrwania w różnych ekstremalnych warunkach.

Wyjazdy pracownicze w ramach outdoor

Warto jednak trochę dokładniej przedstawić, czym są takie wyjazdy. Otóż zazwyczaj związane są one z wyjazdem w teren - do lasu, w góry, nad jezioro. Elementem obowiązkowym są różne "niecodzienne" dla jego uczestników atrakcje, takie jak - spanie pod namiotem, ogniska itp.

Jednak to nie jest tylko miniatura obozu harcerskiego. Te wyjazdy mają bowiem na celu wykształcić pewne umiejętności w swoich uczestnikach oraz nauczyć ich współpracy, zatem muszą zawierać pewne zadania specjalne. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć będą to gry integracyjne, jazda konna, wspinaczka, gry na orientację, nauka survivalu, zejście do jaskini i wiele, wiele innych.

Wybór odpowiedniego wyjazdu

Teraz jednak warto zastanowić się nad tym, co w zasadzie mamy wybrać z tak bogatej oferty różnych wyjazdów. Otóż przede wszystkim musimy dokładnie bardzo określić, jakie umiejętności chcemy odkryć czy wzmocnić w naszych uczestnikach. Praca ze zwierzętami, jak jazda konna, na pewno pomaga w nauce cierpliwości. Wspinaczka pomaga pokonać własne lęki i nauczyć się stawiać czoła wyzwaniom. Survival bardzo wzmacnia naszą pewność siebie i rozwija samodyscyplinę.

Ponadto wszelkie gry zespołowe w trudniejszych warunkach, pokazują przede wszystkim prawdziwe charaktery i umiejętności uczestników. Może też być tak, że podczas takiego szkolenia odkryjemy, że dana osoba zupełnie nie pasuje do reszty zespołu! Najczęściej jednak tego typu wyjazdy uczą współpracy, dbania o siebie nawzajem, co razem tworzy dobrany zespół.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy w obecnych czasach wszystkie itegracje, spotkania firmowe, warsztaty czy atrakcje dla zespołu trzeba odłożyć na "lepsze czasy"?
Zdecydowanie nie. Team building online jest super doświadczeniem.
Zobacz wszystkie nasze szkolenia online. Zapraszamy!

Czas, miejsce i firma

Jak zatem widać, taka ekstremalna nieco wyprawa może okazać się strzałem w dziesiątkę dla zespołu, który jeszcze do tej pory się nie "dotarł". Pozostaje jednak kwestia tego, jaką firmę szkoleniową wybrać, jaki czas i miejsce.

Otóż zacznijmy od zagadnienia czasu - na szkolenia survivalowe różni pracodawcy decydują się nawet i zimą. Ważne jest jednakże, aby nie wybrać terminu w czasie, kiedy w firmie jest największe obłożenie z pracą. Już abstrahując od tego, że będzie nam brakowało rąk do pracy, weźmy pod uwagę, że takie szkolenia to jednak nieraz duży wysiłek psychiczny dla naszych pracowników, zatem nie powinni oni być w tym czasie obciążeni jeszcze nawałem roboty.

Ponadto warto przedyskutować dokładnie z instruktorem nasze cele i jego poprosić o radę odnośnie wyboru optymalnego szkolenia i miejsca. Pamiętajmy, że szkolenie też musi być dostosowane do możliwości fizycznych i kondycji jego uczestników!

Jak zaś ma to wyglądać z firmą szkoleniową? Tu istotny jest fakt, żeby szkolenie prowadziło kilka osób. Powinna to być optymalnie jedna osoba znająca się na psychologii, jedna na survivalu oraz oczywiście jednak na biznesie - trener biznesu.

Ponadto ważne są także opinie o danej firmie - sprawdźmy zatem różne komentarze. Nie będą one co prawda źródłem obiektywnej prawdy, jednak powinny nam pomóc zdecydować, które szkolenie będzie najbardziej odpowiednie dla naszych pracowników. Nie bójmy się także prawdziwych survivalowych szkoleń - to właśnie o nie chodzi, a nie o kiepską namiastkę survivalu.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Posiadanie menedżerskiej odwagi wiąże się z wieloma różnorakimi umiejętnościami. Wprawa w stawaniu naprzeciw występującym problemom, sztuka doboru odpowiednich ludzi w swoim otoczeniu, kunszt podejmowania ciężkich decyzji oraz brania za nie pełnej odpowiedzialności to tylko kilka przykładowych zdolności którymi odznaczają się menadżerowie.

Ocena 360 lub metoda 360 stopni wsperiera funkcjonowanie firmy i niewątpliwie wpływa na relacje współpracowników. Trudno jest jednak stworzyć ogólny kwestionariusz dla tej metodyki, ponieważ powinien być on uniwersalny dla każdej placówki.

Leader-member Exchange theory (znana jako teoria LMX) to oparte na relacjach międzyludzkich podejście do przywództwa, które skupia się na dwukierunkowej (diadycznej) relacji między przywódcami i podwładnymi.
EB (ang. budowanie wizerunku pracodawcy) – działania firmy mające na celu stworzenie korzystnego środowiska pracy, tak aby wybór obecnych i potencjalnych pracowników był świadomy i wynikał z przekonania o możliwości rozwoju kariery.

Coraz więcej przywódców łączy pomyślne rezultaty w pracy z własnym poziomem „Mistrzostwa osobistego” – umiejętności słuchania siebie samych i świadomości wpływu ich wzorców myślenia, odczuwania i zachowania na ludzi i sytuacje, które ich otaczają oraz na rezultaty, które otrzymują.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.