Team building, czyli jak się wyszkolić i zintegrować podczas jednego wyjazdu?

Integracja firmowa to zjawisko, które przez lata obrosło legendą. W większości przypadków kojarzy się niestety dość pejoratywnie, a to ze względu na niefortunne powiązanie jej z popularnymi przez lata wyjazdami integracyjnymi dla firm, które często opierały się wyłącznie na kilkudniowej imprezie, z suto zastawionym stołem, oczywiście z dodatkiem dobrze zmrożonych butelek.

7 czerwca 2019
zdjęcie - Team building, czyli jak się wyszkolić i zintegrować podczas jednego wyjazdu?


Team building, czyli jak się wyszkolić i zintegrować podczas jednego wyjazdu?

Integracja firmowa to zjawisko, które przez lata obrosło legendą. W większości przypadków kojarzy się niestety dość pejoratywnie, a to ze względu na niefortunne powiązanie jej z popularnymi przez lata wyjazdami integracyjnymi dla firm, które często opierały się wyłącznie na kilkudniowej imprezie, z suto zastawionym stołem, oczywiście z dodatkiem dobrze zmrożonych butelek.

Nowoczesna forma integracji – szkolenia team building

Szkolenia integracyjne bynajmniej nie muszą tak wyglądać. Wiele na ten temat można dowiedzieć się podczas szkoleń, dedykowanych dla trenerów, menedżerów i osób zainteresowanych skutecznych budowaniem trwałych relacji oraz poprawieniem pracy zespołowej w przedsiębiorstwach.

Aktualnie integracja w firmach opiera się na team buildingu, który pozwala na lepsze zespolenie grupy. Na czym polega i w jaki sposób można realizować team building w ramach przedsiębiorstwa?

Integracja od profesjonalnej strony

Czym jest tak naprawdę team building? To wszelkie działania, mające na celu zintegrowanie zespołu - na płaszczyźnie biznesowej i prywatnej. W ich trakcie uczestnicy poznają mocne i słabe strony - własne, jak i pozostałych, a także odnajdują najlepsze formy współpracy, służące realizacji konkretnych zadań. Mogą przybierać one formę gier scenariuszowych, plenerowych lub warsztatów. Ilość pomysłów jest niemal nieograniczona.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy w obecnych czasach wszystkie itegracje, spotkania firmowe, warsztaty czy atrakcje dla zespołu trzeba odłożyć na "lepsze czasy"?
Zdecydowanie nie. Team building online jest super doświadczeniem.
Zobacz wszystkie nasze szkolenia online. Zapraszamy!

Jakie są podstawowe cele team buildingu?

Dzięki wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń team buildingowych, można poprawić relacje kadry menedżerskiej z podwładnymi, a także w skuteczny i naturalny sposób wyłonić prawdziwych liderów w grupie. Członkowie zespołu uczą się rozwiązywania konfliktów i problemów, a także empatii w kontaktach ze sobą. To niewymuszony i prosty sposób na rozwinięcie talentów zespołu.

Jak podają statystyki, firmy decydują się na tego typu integrację, aby przede wszystkim pozwolić ludziom razem pracującym na lepsze poznanie się i zbudowanie wzajemnego zaufania. Równocześnie często zwraca się też uwagę na wielką rolę team buildingu w kształtowaniu postaw prozespołowych oraz umiejętności skutecznej współpracy i komunikacji u uczestników.

Nie można też zapominać, że wyjazdy team buildingowe to równocześnie po prostu świetna zabawa, pozwalająca na relaks i lepsze poznanie się od strony prywatnej.

Team building jest skuteczną metodą poprawy atmosfery w firmie. Ludzie lepiej się poznają, ufają sobie nawzajem, wiedzą w jaki sposób mogą i powinny współpracować, dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Wzmaga to poczucie wspólnoty, motywację oraz chęć do działania. A to przekłada się z kolei na zdecydowanie większą efektywność i pomysłowość. Współczesny team building stanowi podstawę budowania zintegrowanego i efektywnego zespołu w pracy i poza nią.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Intuicyjnie wszyscy to wiemy: inaczej zachowujemy się w pracy, w domu, wśród przyjaciół; odmiennie w swojej najlepszej formie, a jeszcze inaczej w sytuacji problemowej. „Ludzie zmieniają się w zależności od kontekstu, lecz nie każdy zmienia się w takim stopniu, w jakim zmienia się kontekst” – to powiedzenie chyba najlepiej odzwierciedlające kwestionariusz psychometryczny MindSonar.

Zespoły przechodzą cykl życia, który można podzielić na 5 etapów - budowa i integracja, docieranie się, tworzenie synergii, kryzys wieku średniego oraz odnowa i reintegracja lub równia pochyła.

Koncepcja VUCA została prawdopodobnie wprowadzona po raz pierwszy na początku lat 90. przez US Army War College, w celu odniesienia się do wielostronnego świata, powstałego po zakończeniu Zimnej Wojny. Został on scharakteryzowany jako bardziej zmienny (ang. Volatile), niepewny (ang. Uncertain), złożony (ang. Complex) i niejednoznaczny (ang. Ambiguous) niż kiedykolwiek wcześniej.

Team building to proces przekształcania grupy indywidualnych pracowników w spójny zespół. Zespół to grupa osób zorganizowanych w celu współdziałania w dążeniu do zaspokojenia potrzeb swoich klientów poprzez osiągnięcie ich celów i zamiarów.

 

Teoria reaktancji opisuje i wyjaśnia zjawisko oporu psychicznego. Jej podstawowe założenie brzmi: ludzie reagują odruchowym sprzeciwem na narzucane im zakazy, ograniczenia, ale i zmiany. Dla zarządzających zmianą w firmie znajomość teorii reaktancji może być dobrym narzędziem do opanowania emocji pracowników, podczas implementacji innowacyjnych rozwiązań.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.