Jak z zadań team buildingowych złożyć wydarzenie integracyjne?

Każda integracja to proces, zestaw aktywności – ułożonych w celowy sposób. Często na integracji spotykają się ludzie, którzy wcześniej nie mieli ze sobą kontaktu – potrzeba więc również czasu, aby wszyscy w swoim towarzystwie i w proponowanej konwencji poczuli się dobrze.

zdjęcie - (the_title())

Jak z zadań tintegracyjnych złożyć wydarzenie integracyjne?

Kiedy poszukiwaliśmy nowego tematu do strefy wiedzy Gammy Discover – tzw. wikiDiscover w sukurs przyszły nam wyniki wyszukań przeglądarki Google. Okazało się, że jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz była „teambuiliding zadania”.

Możemy więc założyć, że setki, a byś może tysiące osób poszukuje odpowiedzi na pytania:

  •    jak wygląda przykładowe zadanie
  •     jak dobierać zadania
  •     jak złożyć z zadań team buildingowych wydarzenie integracyjne
  •     jak zaprojektować zadanie

Bardzo często naszym Klientom wydaje się, że teambuilding to jedna duża aktywność przewidziana na cały dzień czy też czas przewidziany na integrację. W rzeczywistości wiele teambuildingów to zestaw aktywności – ułożonych w celowy sposób.

Nierzadko jest też tak, że uczestnicy doświadczyli mało atrakcyjnych spotkań integracyjnych i początkowy sceptycyzm dotyczy samego wydarzenia. Często impreza firmowa to spotkanie ludzi, którzy wcześniej nie mieli ze sobą kontaktu – potrzeba więc również z tego powodu czasu, aby wszyscy w swoim towarzystwie i w proponowanej konwencji poczuli się dobrze.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :

Z wyżej wymienionych powodów początek integracji powinien dawać bezpieczeństwo uczestnikom – pierwsze zadania i aktywności są projektowane i dobierane w taki sposób, aby uczestnicy poznali się między sobą i dali kredyt zaufania na dalsze ćwiczenia.

Przykładowe ćwiczenie otwierające:

Uczestnicy mają za zadanie: w ciągu 10 minut zrobić zdjęcie obrazujące, będące metaforą ulubionego talentu, mocnej strony, cechy samego siebie, którą lubią najbardziej. Do zdjęć mają za zadanie dopisać kilka słów komentarza.

Następnie zdjęcia są drukowane na koszulkach. Wszyscy uczestnicy ubierają koszulki a następnie zaczynają rozmawiać ze sobą na temat tego co zdjęcia symbolizują, co przedstawiają etc.

W ostatnim etapie każdy z uczestników ma za zadanie opowiedzieć o innej osobie, odwołując się do nadrukowanego obrazka – co go zaskoczyło bądź zaciekawiło bądź zainspirowało. Uczestnicy zostają w T-shirtach przez całą integrację.

Każda kolejna aktywność, wraz ze wzrostem zaangażowania  i energii uczestników może być trudniejsza, może zawierać elementy wybijające ze strefy komfortu, dające do myślenia i stające się impulsem do zmiany zachowania, przekonań, sposobu odczuwania w różnych sytuacjach.
To oczywiście przy założeniu, że teambuilding odbywa się w formule edutainmentowej i poza efektem WOW! ma wywołać efekt AHA!.

Jeśli natomiast integracja ma wyłącznie cel motywacyjny, łączący ludzi przez wspólne przeżycia to kolejne ćwiczenia są pomyślane pod kątem przeżywania przyjemnych emocji, dostarczania emocji i budowania motywacji do uczestnictwa poprzez motywację wewnętrzną (chęć sukcesu) i zewnętrzną (nagrody).

Koniec całego procesu – ostanie zadanie powinno być tym, które pozostawi uczestników w dobrostanie emocjonalnym – poczuciu sukcesu i radości ze wspólnych przeżyć. Nie musimy to być najbardziej spektakularna aktywność – ale na pewno ważne, aby wszyscy mogli w niej wygrać – najlepiej zespołowo.

Uczestnicy powinni odczuć, że współpraca, zespołowe podejście, współodpowiedzialność i współzaangażowanie przynosi korzyści – pojedynczym osobom jak i zespołowi.

Najlepiej jeśli w omówieniu wybrzmi, że te korzyści to wyższa efektywność oraz wyższa satysfakcja z wykonywanej pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.