Jak motywować pracowników do sprzedaży?

zdjęcie - Jak motywować pracowników do sprzedaży?

Sprzedaż jest wbrew pozorom niezwykle delikatnym tematem. Wydaje się to proste, często zatrudniani są na stanowiska osoby zupełnie niewykwalifikowane, bez ukończonych szkoleń sprzedażowych. Jest to niezwykle atrakcyjne środowisko dla studentów, kuszące perspektywami wysokich zarobków. Faktycznie, największym motywatorem w dziale sprzedaży są prowizje, premie, bonusy.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów pobudzenia pracowników do sprzedaży jest ustalenie systemu premiowego, który nie pozwala na "zarobienie z góry" na kolejne dwa tygodnie lenistwa.

Praktyka ta opiera się na zasadzie, że z każdym miesiącem, w którym pracownikowi udało się podpisać umowy z nowymi klientami, przysługujący mu procent od dochodu wzrasta.

Kiedy jednak pracownik przerwie łańcuch dobrej passy (lub dawania z siebie 100%) i w jednym z kolejnych miesięcy nie osiągnie określonej, wymaganej liczby "close'ów" (czyli podpisanych kontraktów), anuluje się ustalony procent prowizji i powraca do najniższego progu prowizyjnego.

 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia menadżerskie i sprzedażowe np:

i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

 

W ten sposób pracownikowi jedynie opłaca się osiągać wyznaczone progi sprzedażowe, choć jest to dosyć brutalny system i nie każdy pracownik się na niego zgodzi, to okazuje się niesamowicie skuteczny. Należy jednak pamiętać, że pracowników niekoniecznie da się zmotywować do sprzedaży wyłącznie twardą gotówką.

Bardzo skuteczną praktyką, podnoszącą poziom zaangażowania jest organizowanie "szkoleń" (w prawdzie przemówień motywacyjnych - choć skutki wygasają po pewnym okresie czasu, warto urozmaicić pracownikom codzienne obowiązki takim szkoleniem, firma też na tym zyska).

Innym kreatywnym sposobem na podniesienie efektywności zespołu sprzedażowego jest urządzanie konkursów i wyścigów, których wygrać można bonusy, dni relaksu, nagrody, itd. W końcu team sprzedażowy zazwyczaj składa się z lubiących konkurencję jednostek.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.