Cel I

Autor: Eliyahu M. Goldratt

21 lutego 2018
zdjęcie - Cel I

Książka „Cel I: Doskonałość w produkcji”, autorstwa izraelskiego fizyka Eliyahu Goldratta, opisuje cały proces osiągania celów i zarządzania firmą. Goldratt znany jest jako „mistrz Yoda”, „guru” w sferze biznesowej. Co więcej, jest on twórcą Teorii Ograniczeń (TOC). Mimo, że książka została opublikowana w 1984 r., jest aktualna także w XXI wieku, w czasie gwałtownych i niespodziewanych zmian.

Fabułę książki można zawrzeć w jednym zdaniu: dyrektor fabryki zmagający się z licznymi problemami, z którymi nie może sobie poradzić. Generalnie, autor zaznacza, że najważniejsze jest zidentyfikowanie problemu i wnikliwa analiza. Wiele ludzi uważa to za sprawę oczywistą, ale w rzeczywistości mnóstwo osób za długo z tym zwleka i przez to nie radzi sobie z istotnymi rzeczami.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza składa się z czterech rozdziałów, które głównie omawiają Teorię Ograniczeń (TOC), procesy oraz metody zmian i prezentowania możliwych rozwiązań.

Czym dokładnie jest Teoria Ograniczeń? Jest to kwintesencja tej książki. Właściwie, jest to metoda zarządzania odkryta w latach 80. przez autora lektury. Goldratt zwraca uwagę na to, że kontrola nad większością aspektów systemu ograniczeń może mieć bardzo duży wpływ na pracę całego systemu. Teoria bazuje na pięciu krokach: odkryciu ograniczeń, podjęciu decyzji, jak te ograniczenia wykorzystać, podporządkowaniu wszystkiego pod wcześniej podjętą decyzję, pracowaniu nad tymi ograniczeniami i jeśli zostaną one zlikwidowane, powrocie do pierwszego kroku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia.
Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?

Zapraszamy.Ponadto, istnieją trzy ważne metody realizowania Teorii Ograniczeń: metoda Sokratesa – jej głównym celem jest nieudzielanie ludziom dokładnych odpowiedzi, ale zadawanie pytań, aby pomóc im w odkryciu wyjątkowych rozwiązań; metoda Skutek-Przyczyna-Skutek – Goldratt definiuje to w ten sposób: „Proces spekulowania o przyczynie danego efektu (hipoteza) i następnie przewidywanie innych efektów wynikających z tej samej przyczyny. Weryfikowanie każdego przewidzianego efektu tworzy drzewo logiczne i stanowi bardzo silną metodę określania głównych problemów”; metoda odparowywania chmur – definicję znajdziemy w rozdziale czwartym, ideą tej techniki jest dyskusja o założeniach leżących u podstaw danego problemu i rzucanie im wyzwania w celu znalezienia błędnych hipotez.

Druga część książki „Cel I” składa się z pięciu rozdziałów. Autor opowiada czytelnikom o niszczycielskim wpływie psychologii organizacji i o osiąganiu wstępnego porozumienia. Wyjaśnia również, co należy w sobie zmienić, aby z przeciętnego menedżera stać się liderem. Co więcej, prezentuje on trzy podstawowe koncepcje: zwiększenie przepustowości, zmniejszenie zapasów lub zasobów i ograniczenie kosztów operacyjnych. Wszystkie te pomysły opracowane zostały w celu pomocy firmom w zarobieniu większej ilości pieniędzy. Skutkiem tego, według Goldratta, jest filozofia biznesu.

Podsumowując, „Cel I: Doskonałość w produkcji” to idealna pozycja dla tych, którzy interesują się biznesem i osiąganiem sukcesów. Książka jest idealna pod względem prostoty i zrozumiałej struktury. Uczy ona ludzi o znaczeniu planowania strategicznego i zarządzaniu ograniczeniami.  

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.