Filozofia Kaizen

26 lutego 2018
zdjęcie - Filozofia Kaizen

Kaizen to japońska technika osiągania długotrwałych sukcesów poprzez serię małych, stabilnych kroków. Proces ten, opierający się na nieustannym rozwoju, pierwszy raz został wykorzystany przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, a jego celem była poprawa jakości produkcji w tamtejszych fabrykach. Kaizen ma swoje początki również w taoizmie, co widoczne jest w jednej z porad: „Zmierz się z trudnością, kiedy jest jeszcze łatwa; wykonaj ważne zadanie poprzez serię drobnych czynności”.

Robert Maurer jest Profesorem w Szkole Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i dyrektorem The Science of Excellence, jego własnej firmy konsultingowej. Przedstawia on sześć głównych zasad filozofii Kaizen: zadawanie drobnych pytań w celu uniknięcia strachu i pobudzania kreatywności, myślenie o rzeczach drobnych w celu rozwijania różnych umiejętności i nawyków, podejmowanie drobnych działań, które gwarantują sukces, rozwiązywanie drobnych problemów, nawet jeśli przechodzisz kryzys i czujesz się wszystkim przytłoczony, wyznaczanie sobie lub innym małych nagród, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki oraz zwracanie uwagi na drobne ale bardzo istotne momenty, ignorowane przez innych ludzi.

Autor tłumaczy i dostosowuje te zasady do realiów doradztwa klinicznego i jego pacjentów, którzy borykają się z takimi problemami, jak: chęć rzucenia palenia, lepszego odżywiania się, intensywnych ćwiczeń. Co ciekawe, lekcje z opisywanych realiów możemy zastosować w naszym życiu zawodowym.

Maurer uważa, że filozofia ta jest ulepszana przez tzw. „rzeźbę umysłu”, która wykracza poza nasze wyobrażenia i polega na trenowaniu naszego mózgu małymi krokami tak, aby rozwinąć nowy zestaw umiejętności. Autor stosuje Kaizen przy nadmiernych wydatkach, rozpoczęciu nowego programu ćwiczeń, radzeniu sobie ze stresem i utrzymywaniu czystości w swoim domu. W każdym przypadku, zadania są małe, ale nie istnieje ryzyko porażki czy rozczarowania.

We wstępie, Maurer skupia się na tym, dlaczego małe kroki są najlepszym sposobem na zmianę nawyków. Aby otrzymać odpowiedź na to pytanie, należy skupić się na budowie naszego mózgu. Składa się on z co najmniej trzech części: pnia mózgu, śródmózgowia, i mózgu właściwego. Pień jest automatycznym pilotem naszego ciała i odpowiada za funkcje, takie jak oddychanie i spanie. Śródmózgowie to nasz instynkt przetrwania, nasza walka o reakcje obronne. Trzecia część natomiast odpowiada za nasze zdolności twórcze.

Każdy z tych elementów ma inny czas reakcji. Najszybciej reaguje pień, następnie śródmózgowie i dopiero po tym, mózg właściwy zareaguje na bodźce zewnętrzne. Oznacza to, że nasza kreatywność rozwija się tylko wtedy, gdy te bodźce nie wywołują strachu w naszym śródmózgowiu. Poprzez wprowadzanie z czasem małych zmian, reakcja obronna, która blokuje kreatywność, może zostać pominięta.  

W trakcie czytania książki, mamy okazję przypomnieć sobie praktyki Teresy z Lisieux, która zawsze służyła Bogu i bliźniemu właśnie poprzez małe akty dobroci i miłosierdzia. Maurer cytuje również Harriet Beecher Stowe: „Bycie naprawdę dobrym w małych rzeczach, bycie szlachetnym i odważnym w najdrobniejszych szczegółach codziennego życia, jest cnotą tak rzadką, że zasługuje na kanonizację.” Maksymalne korzystanie z każdego drobnego momentu jest również bardzo szlachetnym i duchowym sposobem życia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

9 marca 2018
Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
9 marca 2018
Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
2 marca 2018
Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
2 marca 2018
Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
26 lutego 2018
„17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.