Inteligencja emocjonalna

26 lutego 2018
zdjęcie - Inteligencja emocjonalna

Bardzo obszerna ankieta, przeprowadzona na rodzicach i nauczycielach, przedstawia nam obecny ogólnoświatowy trend wśród dzieci, które narażone są na problemy emocjonalne znacznie częściej, niż kiedyś. Czują się osamotnione, popadają w depresję, mają wahania nastrojów. Stają się znerwicowane, impulsywne, a nawet agresywne. Goleman uważa, że lekarstwem na to jest odpowiednie przygotowanie dzieci do życia. Obecnie, edukacja emocjonalna odsuwana jest na dalszy plan. Nie możemy sobie na to więcej pozwolić.

Ostatnimi czasy, emocje były bardzo lekceważone przez naukowców. Próbując „nadać sens rzeczom bezsensownym”, Goleman śledzi cały proces naszego naukowego rozumienia różnych irracjonalnych sfer życia w celu ich głębszego poznania oraz odnalezienia sposobu, by połączyć inteligencję z emocjami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy optymizmu można się nauczyć? Jak diagnozować swoje emocje i uczucia? Jak zdystansować się od emocji innych ludzi? Jak nieinwazyjnie wyrażać swoje emocje? To niektóre z zagadnień omawianych na szkoleniu na temat inteligencji emocjonalnej.

Mogą Cię również zainteresować: komunikacja interpersonalna warsztaty, zarządzanie stresem w organizacji.Autor zapoznaje nas z niezliczoną ilością badań naukowych dotyczących ludzkich emocji, przeprowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Te najbardziej dramatyczne dotyczyły pracy mózgu, ponieważ umożliwiły one naukowcom dyskutowanie na temat rzeczy irracjonalnych i roli serca w całym tym procesie.

Stanowiło to wyzwanie dla tych, którzy są zwolennikami bardzo wąskiego punktu widzenia dotyczącego ludzkiej inteligencji i twierdzą, że IQ jest dziedziczone genetycznie i nie może ulec zmianie, a nasze przeznaczenie jest zależne właśnie od tego ilorazu. Widoczne staje się to, że pojęcie natury ludzkiej lekceważącej siłę emocji jest tak naprawdę bardzo ograniczone; uczucia liczą się bardziej niż może nam się na pierwszy rzut oka wydawać. Ludzie zdecydowanie zbyt dużą uwagę przywiązują do wartości ilorazu inteligencji.

Emocje to, przede wszystkim, impulsy, które oddziałują na nas w taki sposób, w jaki zaszczepiła to w nas ewolucja. Badacze odkrywają coraz to nowsze psychologiczne fakty dotyczące tego, jak każda z emocji wpływa na nasze ciało i determinuje nasze odpowiedzi na dane bodźce. Obszar poruszany przez Golemana uznawany jest za bardzo ambitny – autor zajmuje się zarówno dokumentowaniem nowych odkryć o architekturze mózgu, która wyjaśnia nam te momenty w życiu, kiedy czujemy się wręcz przytłoczeni otaczającą nas racjonalnością, jak i przedstawieniem nam rozbudowanego modelu, który pokazuje, co to znaczy być „inteligentnym”, modelu, który stawia w samym centrum uwagi emocje.

Ponadto, autor książki uczy nas, że życie rodzinne stanowi naszą pierwszą szkołę, gdzie uczymy się o emocjach – nie tylko dzięki wiedzy, jaką przekazują nam rodzice, ale również dzięki ich własnym postawom w momentach, kiedy muszą radzić sobie z różnymi uczuciami. Sposób, w jaki zachowują się rodzice to najlepsza lekcja dla dzieci. Istnieją trzy podstawowe modele rodzicielskich zachowań: 1) wzajemne lekceważenie swoich uczuć, 2) zbyt liberalne podejście do sprawy, 3) bycie pogardliwym, nie okazywanie szacunku dla uczuć dziecka.

Przeciwieństwem tego są rodzice, którzy wykorzystują trudne sytuacje do bycia mentorem, trenerem emocjonalnym. Kiedy poważnie podchodzą do sprawy, starają się zrozumieć, co czuje ich dziecko i co je zmartwiło, znaleźć jakieś pozytywne rozwiązania problemu i złagodzić negatywne emocje. Aby rodzicom udało się odnieść sukces, oni sami muszą bardzo dobrze poznać i zrozumieć swoją inteligencję emocjonalną.  

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

9 marca 2018
Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
9 marca 2018
Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
2 marca 2018
Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
2 marca 2018
Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
26 lutego 2018
„17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.