Inteligencja emocjonalna

Gamma - Inteligencja emocjonalna

  Bardzo obszerna ankieta, przeprowadzona na rodzicach i nauczycielach, przedstawia nam obecny ogólnoświatowy trend wśród dzieci, które narażone są na problemy emocjonalne znacznie częściej, niż kiedyś. Czują się osamotnione, popadają w depresję, mają wahania nastrojów. Stają się znerwicowane, impulsywne, a nawet agresywne. Goleman uważa, że lekarstwem na to jest odpowiednie przygotowanie dzieci do życia. Obecnie, edukacja emocjonalna odsuwana jest na dalszy plan. Nie możemy sobie na to więcej pozwolić.

  Ostatnimi czasy, emocje były bardzo lekceważone przez naukowców. Próbując „nadać sens rzeczom bezsensownym”, Goleman śledzi cały proces naszego naukowego rozumienia różnych irracjonalnych sfer życia w celu ich głębszego poznania oraz odnalezienia sposobu, by połączyć inteligencję z emocjami.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Ulepsz swoje relacje, popraw swoją efektywność, odkryj swój potencjał i poznaj swoje mocne strony dzięki szkoleniu z testu Gallupa. Zobacz: talenty Gallupa po polskuMogą Cię również zainteresować: komunikacja interpersonalna warsztaty, zarządzanie stresem w organizacji.  Autor zapoznaje nas z niezliczoną ilością badań naukowych dotyczących ludzkich emocji, przeprowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Te najbardziej dramatyczne dotyczyły pracy mózgu, ponieważ umożliwiły one naukowcom dyskutowanie na temat rzeczy irracjonalnych i roli serca w całym tym procesie.

  Stanowiło to wyzwanie dla tych, którzy są zwolennikami bardzo wąskiego punktu widzenia dotyczącego ludzkiej inteligencji i twierdzą, że IQ jest dziedziczone genetycznie i nie może ulec zmianie, a nasze przeznaczenie jest zależne właśnie od tego ilorazu. Widoczne staje się to, że pojęcie natury ludzkiej lekceważącej siłę emocji jest tak naprawdę bardzo ograniczone; uczucia liczą się bardziej niż może nam się na pierwszy rzut oka wydawać. Ludzie zdecydowanie zbyt dużą uwagę przywiązują do wartości ilorazu inteligencji.

  Emocje to, przede wszystkim, impulsy, które oddziałują na nas w taki sposób, w jaki zaszczepiła to w nas ewolucja. Badacze odkrywają coraz to nowsze psychologiczne fakty dotyczące tego, jak każda z emocji wpływa na nasze ciało i determinuje nasze odpowiedzi na dane bodźce. Obszar poruszany przez Golemana uznawany jest za bardzo ambitny – autor zajmuje się zarówno dokumentowaniem nowych odkryć o architekturze mózgu, która wyjaśnia nam te momenty w życiu, kiedy czujemy się wręcz przytłoczeni otaczającą nas racjonalnością, jak i przedstawieniem nam rozbudowanego modelu, który pokazuje, co to znaczy być „inteligentnym”, modelu, który stawia w samym centrum uwagi emocje.

  Ponadto, autor książki uczy nas, że życie rodzinne stanowi naszą pierwszą szkołę, gdzie uczymy się o emocjach – nie tylko dzięki wiedzy, jaką przekazują nam rodzice, ale również dzięki ich własnym postawom w momentach, kiedy muszą radzić sobie z różnymi uczuciami. Sposób, w jaki zachowują się rodzice to najlepsza lekcja dla dzieci. Istnieją trzy podstawowe modele rodzicielskich zachowań: 1) wzajemne lekceważenie swoich uczuć, 2) zbyt liberalne podejście do sprawy, 3) bycie pogardliwym, nie okazywanie szacunku dla uczuć dziecka.

  Przeciwieństwem tego są rodzice, którzy wykorzystują trudne sytuacje do bycia mentorem, trenerem emocjonalnym. Kiedy poważnie podchodzą do sprawy, starają się zrozumieć, co czuje ich dziecko i co je zmartwiło, znaleźć jakieś pozytywne rozwiązania problemu i złagodzić negatywne emocje. Aby rodzicom udało się odnieść sukces, oni sami muszą bardzo dobrze poznać i zrozumieć swoją inteligencję emocjonalną.  

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
  Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
  Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
  Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
  „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.