Tenis: wewnętrzna gra

Trening mentalny w sporcie i w życiu

Autor: W. Timothy Gallwey

26 lutego 2018
zdjęcie - Tenis: wewnętrzna gra

Książka „Tenis: wewnętrzna gra” przekazuje nam ogromną wiedzę i uczy, jak osiągać najlepsze wyniki. Mimo, że z pozoru dotyczy tenisa, tak naprawdę zagłębia się w ludzki umysł i ciało. Jej autor, Timothy Gallwey jest byłym graczem w tenisa, który postanowił zostać coachem. Swój poradnik napisał na podstawie własnych doświadczeń, po zmaganiu się z licznymi problemami psychicznymi.

Książka stała się bestsellerem przez zupełny zbieg okoliczności – Gallwey nie jest znanym pisarzem, żadna z jego publikacji nie osiągnęła tak dużego sukcesu jak ta lektura. Czyta się ją bardzo szybko, ponieważ ma ponad 100 stron – wystarczy więc jedno popołudnie, aby zapoznać się z jej treścią.

Książka skupia się na „wewnętrznej grze” zawartej w tytule, która odgrywa tu znacznie większą rolę niż tenis. Tak naprawdę, zupełnie nie dotyczy ona tenisa. Autor wykorzystuje tę dziedzinę sportu w większości przykładów, ale prawie każdy z omawianych tematów ma znacznie głębsze znaczenie i pokazuje, jak osiągać dobre wyniki i zsynchronizować swoje ciało i umysł.

Gallwey dzieli proces, dzięki któremu odnosimy sukcesy na dwie części. Nazywa je „Self 1” i „Self 2”. Self 1 to narrator – głos w naszej głowie, który podpowiada nam, co mamy robić, ocenia nasze działania oraz wyniki i komentuje naszą obecną sytuację. Self 2 to wykonawca – odpowiada za to, jak zachowuje się nasze działo, biorąc pod uwagę wskazówki od Self 1. Koncepcja książki jest taka, że Self 1, narrator, stale ingeruje w nasze wyniki i rezultaty pracy, które są efektem działań wykonawcy (Self 2).

Przykładowo, kiedy gracz działa nieświadomie, jest w transie, oznacza, że kontroluje tylko Self 2, bez interferencji narratora Self 1. Doświadczył tego prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek uprawiał jakiś sport albo po prostu spędził kilka sekund na wrzuceniu zgniecionego papieru do kosza na śmieci.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie prowadzenie prezentacji.


„Tenis: wewnętrzna gra” utrzymywał się na pozycji bestsellera przez ponad 40 lat i do dziś pozostaje klasykiem wśród literatury poświęconej rozwojowi osobistemu. To ulubiona lektura Pete’a Carrolla i Steve’a Kerra, trenerów gwiazd Super Bowl i NBA, którzy podobno czytają ją kilka razu do roku, aby potem przekazać swoim podopiecznym jak największy zakres przydatnej wiedzy.

Steve Kerr był wielokrotnym zwycięzcą w trakcie swojej sportowej kariery i bardzo szybko udało mu się osiągnąć sukces jako trener po zakończeniu jej – twierdzi, że bardzo dużą rolę w tym procesie odegrała właśnie ta książka. Natomiast Pete Caroll napisał przedmowę do jej ostatniego wydania, w której opisał, jak wykorzystał poradnik w swoim życiu oraz do motywowania graczy tak, aby osiągnęli jak najwięcej.

Książka jest obowiązkową pozycją, szczególnie dla sportowców i wszystkich, którzy w sport są zaangażowani. Dzięki niej możemy w bardzo łatwy sposób wprowadzić harmonię między naszym umysłem i ciałem. Oprócz tego, jest wartościową lekturą dla ludzi mających na celu polepszenie swoich ogólnych wyników.

Jeżeli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, kiedy będziesz odnosił same porażki, a jednocześnie będziesz świadomy tego, że stać cię na wiele więcej, „Tenis: wewnętrzna gra” pomoże ci poradzić sobie z wszystkimi przeszkodami stojącymi na twojej drodze.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.