Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?

Dane osobowe to pojęcie, które jest zapewne wielu osobom znajome. Jednak spora część osób nie wie, że dane osobowe dzieli się na dane zwykłe oraz dane wrażliwe. Jaka jest między nimi różnica i na czym polega podział?

zdjęcie - (the_title())


Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?


Otóż w ustawie o ochronie danych osobowych nie używa się podziału na dane zwykłe i wrażliwe, jednak w praktyce terminy te są bardzo często stosowane, również przez GIODO.

Otóż za wrażliwe dane uważa się te, które muszą być szczególnie chronione, a ich przetwarzanie odbywa się na innych zasadach niż dane zwykłe.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W DZIAŁACH KADR I HR

Wprowadzenie do porządku prawnego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych – RODO oznacza zmiany – jak głębokie i trudne będzie zależało od praktycznej znajomości rozporządzenia – na poziomie realnych procesów HR w organizacji.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:Najpierw najłatwiej uzmysłowić sobie, które dane można zaliczyć do danych zwykłych. Otóż przede wszystkim jest to imię i nazwisko, ale także adres, PESEL, wykształcenie, adres e-mail. Natomiast danymi wrażliwymi będą np. czyjeś poglądy religijne i polityczne, dane etniczne i radowe, przynależność do konkretnego wyznania, związku itd., a także kod genetyczny, stan zdrowia, informacje o życiu seksualnym, nałogach, skazaniach.

Warto mieć świadomość tego, że nie zawsze dane wrażliwe mogą być przetwarzane. Może to się odbywać tylko wtedy, gdy są ku temu przesłanki.

W jakich sytuacjach może to mieć miejsce?

Otóż przede wszystkim wówczas, gdy osoba, której dane mają być przetwarzane, zgodzi się na to pisemnie. Może to się zdarzyć również wtedy, gdy przepis jakiejś ustawy pozwala na to, ale należy przy tym zagwarantować ochronę danych.

Przetwarzanie danych wrażliwych może nastąpić także w przypadku konieczności ochrony interesów żywotnych danej osoby, podczas gdy ona nie jest zdolna do udzielenia zgody na to.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:Kolejnymi przypadkami są: przetwarzanie danych potrzebnych w sądzie, zatrudnianie pracowników, działania kościołów, stowarzyszeń itd. (musi to być określone ich statutem oraz gwarantować ochronę danych i dotyczyć tylko członków i osób silnie związanych z daną organizacją).

W przypadku konieczności ochrony zdrowia, leczenia itd. również można przetwarzać dane wrażliwe. Poza tym, jeśli ktoś publicznie je wyjawi, również można je przetwarzać.

Istotne jest także to, że pozarządowe organizacje mogą mieć w posiadaniu i dane zwykłe, i dane wrażliwe, choć oczywiście nie mogą z nimi tak samo postępować, należy też przestrzegać ściśle określonych reguł.


Przede wszystkim konieczne jest zarejestrowanie informacji o zbiorze danych wrażliwych, bowiem dopiero wtedy można zacząć jakiekolwiek działania z nimi związane.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.