PRESENTEEISM BIERNA OBECNOŚĆ W PRACY

Źródłem bierności i braku zaangażowania pracowników w swoją pracę nie zawsze są błędy przełożonych. Prezentyzm, czyli sytuacja, w której pracownik co prawda jest obecny ciałem w pracy, ale duchem jest poza nią, ma swoje przyczyny w problemach zdrowotnych lub osobistych pracownika.
Firmy mogą wspierać pracowników w samodzielnym rozwiązywaniu tych problemów poprzez tworzenie programów zrównoważonego rozwoju oraz programów corporate wellness.
zdjęcie - (the_title())

PRESENTEEISM BIERNA OBECNOŚĆ  W PRACY

Przyczyny i skutki

 

 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy chciałbyś żeby twoi pracownicy byli kreatywni, mieli zadaniowe podejście do problemów,  oraz byli rozwiązaniem dla wyzwań przed którymi stoi twoja firma? Zobacz: szkolenie kreatywność, szkolenie zarządzanie czasem, szkolenia z rozwoju osobistego.

Skutki prezentyzmu:
  • Niższa koncentracja podczas wykonywania zadań
  • Brak kreatywności
  • Obniżenie ogólnej wydajności o 40%
  • Drażliwość i konfliktowość
  • Szybkie poddawanie się w sytuacji problemów występujących w pracy


Przyczyny biernej obecności leżą poza miejscem pracy. Jak zatem może reagować firma w obliczu tych problemów?

Program zrównoważonego rozwoju pracowników

Problemy w firmie nie zawsze mają swoje źródło w firmie, lecz często w domu lub w rodzinie pracowników. Problemy emocjonalne, które pracownicy przenoszą do pracy z domu, wpływają na efektywność i atmosferę pracy. Te dwie sfery wzajemnie się przenikają. Świadomość tego problemu w wielu firmach jest coraz większa.

Prezes zarządu dużej polskiej spółki energetycznej podczas warsztatów poświęconych temu zagadnieniu powiedział: „Nasi pracownicy przychodzą często w poniedziałek do pracy obciążeni problemami rodzinnymi z weekendu. Paradoksalnie przychodzą do pracy odpocząć od problemów z domu, bo tam nie dają sobie rady.

Póki co firma nie potrafi im pomóc w tych problemach. Żaden szef nie jest, nie będzie i nie powinien być terapeutą. Lecz otwarte pozostaje pytanie, czy pracodawca, firma może coś z tym zrobić i czy w dobrze pojętym własnym interesie firma nie powinna zająć się tym obszarem. Firmy wydają dużo pieniędzy na różne szkolenia, więc dlaczego by nie zainwestować pieniędzy w szkolenia, które wesprą pracowników w tego typu problemach – jak dobrze żyć i funkcjonować po pracy”.

Z kolei członek rady nadzorczej dużego banku zadaje retoryczne pytanie: „Dlaczego menedżerowie, którzy posiadają bardzo wysokie kompetencje komunikacyjne, świetnie radzą sobie z komunikacją w pracy, a nie potrafią porozumieć się z własnym dzieckiem?”.

Program zrównoważonego rozwoju pracowników polega na doskonaleniu kompetencji społecznych we wszystkich obszarach (emocjonalnym, psychologicznym), a nie tylko czysto zawodowym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zadbaj o profesjonalną obsługę klienta, rozwój menadżerów i działu handlowego. Zobacz:

Absolutnie nowatorskim zjawiskiem jest organizowanie dla pracowników warsztatów i szkoleń rozwijających ich kompetencje społeczne. W ostatnich 12 miesiącach nasza firma została poproszona przeprowadzenie warsztatów na takie tematy jak na przykład:

  • radzenie sobie z problemami wynikającymi z częstej nieobecności w domu (wyjazdy, delegacje, nadgodziny),
  • odczuwanie szczęścia w domu i pracy,
  • budowanie wysokiej jakości relacji w pracy i w rodzinie,
  • dobra rozmowa z dzieckiem,
  • komunikacja z nastolatkami,
  • radzenie sobie z problemem uzależnień,
  • motywowanie dzieci,
  • sytuacje kryzysowe i rozwiązywanie konfliktów z parterem,
  • komunikacja międzypokoleniowa,
  • praca zespołowa w rodzinie (bycie dobrym członkiem zespołu pracowniczego, ale także bycie dobrym członkiem rodziny),
  • radzenie sobie z chorobą w rodzinie,
  • budowanie autorytetu i prawdziwego przywództwa w rodzinie.   


Dzięki tego typu warsztatom firmy wspierają swoich pracowników w tym, aby potrafili harmonijnie łączyć wyzwania zawodowe i rodzinne, przyczyniając się do zmniejszenia zjawiska prezentyzmu w miejscu pracy.

Programy CORPORATE WELNESS

W coraz większej liczbie firm wprowadzane są programy corporate wellness, których celem jest uświadomienie i promowanie wśród pracowników zasad higieny zdrowotnej.
Do najczęściej stosowanych praktyk należą:

  • masaże w biurze,
  • szkolenia dotyczące higieny kręgosłupa,
  • uświadamianie zasad zdrowej diety,
  • dbanie o ergonomię pracy (wygodne krzesła, ergonomiczne biurka itp.),
  • zajęcia z jogi,
  • lekcje efektywnego wypoczynku,
  • zajęcia z nordic walkingu.


Coraz częściej nasi klienci kierują swoich pracowników na warsztaty „Zarządzanie emocjami w biznesie z elementami Work-Life Balance”, które uczą, jak radzić sobie samodzielnie z emocjami w pracy i budować we własnym zakresie balans między życiem osobistym a pracą.


W  rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” zajęliśmy 1 miejsce. Istniejemy 10 lat na rynku. Oferujemy szkolenia otwarte i zamknięte, szkolenia HR i szkolenia dla administracji publicznej. Zobacz nasze nowe szkolenia: ESSENCE LEARNING.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.