Czym jest marka osobista?

W świecie biznesu kreowanie marki jest czymś bardzo popularnym, właściwie można się z tym spotkać każdego dnia. Jednakże w dzisiejszych czasach dane zjawisko staje się niezbędne i w codziennym życiu każdego człowieka.

7 sierpnia 2019
zdjęcie - Czym jest marka osobista?


Czym jest marka osobista?


Czym jest marka osobista? - Wstęp

Bardzo często rozmawia się o znaczeniu słowa „marka” w świecie biznesu. Jednym z powodów jest to iż wiele firm ciągle traktuje słowa „marka” i „logo” jako wyrazy znaczące to samo. Jednakże „marka” może być wszystkim, począwszy od imienia, tonacji głosu, reputacji, manifestu, symboli jakich się używa i wiele więcej.

Są to bowiem wszystkie rzeczy, które odróżniają ludzi od innych. Marka jest tym co czyni daną osobę wyjątkową -  zapewnia wartościowość, niezależnie od innych firm które mogą mieć na celu kradzież pomysłów, idei oraz produktów.  

W świecie biznesu kreowanie marki jest czymś bardzo popularnym, właściwie można się z tym spotkać każdego dnia.

Jednakże w dzisiejszych czasach dane zjawisko staje się niezbędne i w codziennym życiu każdego człowieka. W końcu wiele ludzi zwraca się do firm w celu zakupienia produktu, aczkolwiek to personel pracujący w tych przedsiębiorstwach sprawia, iż konsument ”zakochuje się” w danej marce.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy:

Zapraszamy.

Pojęcie „marka osobista” zostało wymyślone w 1997 przez Toma Petersa. Mężczyzna wyjawił, iż nie ważne w jakiej firmie dana osoba pracuje albo gdzie mieszka, każdy jest dyrektorem generalnym swojej marki osobistej i powinien ją promować z taką samą energią jak każdy inny produkt czy usługę.

W czasach przed internetem, marka osobista była tak naprawdę tylko wizytówką. O ile osoba nie była głośna w mediach lub nie była kimś, kto spełniał rolę „reklamy”, niewiele osób o niej słyszało.

W dzisiejszym, bardzo publicznym świecie, w którym każde drobne przedsięwzięcie jest szczegółowo omawiane w mediach społecznościowych, pracownik jest znacznie mniej anonimowy.

Marka osobista – rady na osiągnięcie sukcesu

Rozwijanie własnej marki osobistej jest procesem polegającym na kreowaniu znaku rozpoznawczego, który będzie miał na celu identyfikowanie osoby i jej kariery. Poprzez użycie danego symbolu człowiek jest w stanie wyrazić swoją osobowość, wartość i umiejętności.

Wszyscy są w stanie samodzielnie stworzyć swoją markę i doskonalić swoją osobowość, która będzie się wyróżniać wśród innych. Ta unikalność przyciąga innych do produktów danej firmy.

Co więcej, marka osobista nie ogranicza się tylko do internetu. Za każdym razem, gdy ktoś wychodzi z domu i integruje się z innymi ze swojej lokalnej społeczności, wspiera tym samym wizerunek swojej marki osobistej.

W dodatku gdy pracownik ma przy sobie swoje wizytówki może je wykorzystać w celu nawiązania nowej współpracy i zareklamowania swojej firmy.

Próby zareklamowania marki osobistej powinny odzwierciedlać osobowość głowy marki. Ludzie uwielbiają wspierać innych których cele współbrzmią z ich personalnymi ambicjami. Najlepszym sposobem jest zarysowanie celów marki w taki sposób żeby inni mogli się z nimi utożsamiać.

Mając to na uwadze, oto kilka wskazówek na dobry początek założenia marki osobistej.

1. Dokładnie przeprowadzone badania

Każde kreowanie marki, inicjatywne, profesjonalne czy też inne, powinno rozpocząć się od przeprowadzenia badania.

Osoba musi zrozumieć kim chce być, znaleźć lukę rynkową, zostać w niej wyróżnioną i wykreować osobowość, która będzie jej pasować. Im więcej taka osoba zbierze  informacji na wsparcie swoich celów, tym silniejsza będzie jej marka osobista.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Na szkoleniu z wystąpień publicznych dowiesz się jak przygotować profesjonalną prezentację biznesową, jak pracować nad charyzmą oraz jak zdobyć i utrzymać uwagę odbiorców.

Zobacz też:

 

2. Bycie dostępnym i widocznym

Osoba która cały swój czas będzie spędzać zamknięta w swoim biurze,  nigdy nie będzie w stanie osiągnąć sukcesu w budowaniu marki osobistej. By spełnić swoje cele trzeba być dostępnym i widocznym, nawiązywać kontakty, uczestniczyć w konferencjach, wyjść ze świata cyfrowego i utrzymywać kontakty towarzyskie. 

Bardzo pomocnym jest, gdy tego typu czynności sprawiają równocześnie przyjemność. Oczywiście jest też opcja bycia dostępnym przez internet poprzez sesje pytań i odpowiedzi prowadzonych na żywo albo podczas podcastów, aczkolwiek połączenie obu taktyk często działa najlepiej.

3. Przedstawienie prawdziwego siebie

W celu dobrego kreowania marki, osoba powinna wplatać ją w każde swoje działania, zaczynając od mediów społecznościowych, kończąc na treściach tworzonych w witrynach. Wszystko robione w imię marki powinno być celowe i zaplanowane. 

Aczkolwiek nie oznacza to, że osobiste platformy powinny być również kolejnym schematem marketingowym.  Należy pokazać swoje prawdziwe oblicze oraz podzielić się sposobem spędzania swojego wolnego czasu.

4. Bycie ekspertem

Jeśli pracownik używa marki osobistej jako sposobu na budowanie swojego biznesu, to jednym z kluczowych faktów, o których należy pamiętać jest to, że dana firma jest tak dobra, jak ludzie którzy ją prowadzą.

Innymi słowy, należy zrozumieć swoją firmę na zewnątrz i wewnątrz. Być na bieżąco z najnowszymi trendami i stale poszerzać swoją wiedzę. Osobiste wysiłki człowieka związane z budową marki będą iść dobrze, gdy stanie się on źródłem informacji dla innych ludzi z branży.

Dobrym sposobem jest stworzenie celu, aby stać się osobą z która dziennikarze i media kontaktują się, gdy chcą ujawnić duże informacje. Pomoże to osobie uzyskać autorytet u innych pracowników.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Opanuj tremę związaną z wystąpieniami publicznymi. Przemawiaj pewnie i zdobądź uwagę odbiorców.  Szkolenie z autoprezentacji przeprowadzi Cię przez wszystkie zagadnienia związane z przygotowaniem się do efektywnego wystąpienia. Polecamy również: droga do przywództwa. 4 lekcje dla liderów, szkolenia dla kierowników.

5. Zawieranie ważnych relacji

W miarę rozwoju osobistych strategii brandingowych i dostarczania ich rezultatów, lista dostępnych kontaktów również będzie się zmieniać.

Dobrym pomysłem jest utrzymywanie bazy danych cennych relacji, z których można korzystać w trakcie rozwoju marki. Ważnym jest przechowywanie danych, takich jak miejsce połączenia i możliwości rozwoju w pobliżu.

Ta baza danych będzie nie tylko świetnym źródłem do badań, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy, ale może również być świetnym rozwiązaniem, gdy pracownik chce jak najlepiej wykorzystać daną mu okazję.  Należy pamiętać, że odniesienie sukcesu często zależy zarówno od tego, kogo się zna, jak i od tego, co się wie.

6. Bycie konsekwentnym

Chociaż ludzie mogą się rozwijać i zmieniać się z czasem, klienci i interesanci zaczną rozpoznawać  markę dopiero po kilku interakcjach z nią. Jeśli osoba chce utrzymać z nimi kontakt, jej podstawowe cele i manifest nie powinny się zmieniać co pięć minut. By zbudować markę na różnych platformach, powinno się  zachować ogólny wygląd i postawę na tym samym poziomie.

Istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym można zachować spójność swojej marki, od używania osobistych mott i logo, aż po jak najlepsze wykorzystanie określonych schematów kolorów.

W rzeczywistości można nawet zamienić swoją osobistą markę na e-mail lub wydrukować artykuły stacjonarne, które używają logo marki. Możliwości są nieskończone.

7. Znajomość swojej wartości

Jeśli chodzi o budowanie marki osobistej, warto zauważyć, że każda duża firma ma swoją wartość  i osoba tworząca markę powinna ją również posiadać. Co czyni markę atrakcyjną dla klientów? Co wyróżnia ją spośród tłumu?

Należy pamiętać, że wartość sprowadza się nie tylko do korzyści, jakie osoba ma do zaoferowania światu pod względem osobowości i informacji. Oprócz dobrego samopoczucia i uzyskania osobistej satysfakcji, podejmowanie kroków, aby aktywnie działać w swojej społeczności, może okazać się wspaniałym rozwiązaniem dla osobistego brandingu.

Niezależnie od tego, czy pracownik poświęci swój czas na ważną sprawę, czy przekaże pieniądze na cele charytatywne, oddanie może podkreślić cześć charakteru osoby, z którą ludzie chętnie będą chcieli nawiązywać relacje.

Osobista definicja kreowania marki

Marka osobista nie polega wyłącznie na sprzedaży lub marketingu. To najlepszy sposób, aby upewnić się, że ludzie wokół postrzegają pracownika za takiego, jakim chce być. Niestety wiele osób nadal uważa osobiste kreowanie marki za formę „chwalenia się” lub autopromocji. Prawda jest jednak taka, że nie chodzi tu o próżność.

Chodzi o przejęcie kontroli nad swoją reputacją. Zasadniczo ludzie postrzegają marki najpierw jako nazwę i logo, a następnie tworzą skojarzenia, które pasują do tych elementów, na podstawie głowy marki, jej historii i tła.

Marka osobista, podobnie jak marka profesjonalna, jest wynikiem tysięcy wyborów. Każdy, kogo spotkamy, kształtuje nasze opinie na dany temat, a jeśli osoba nie kształtuje aktywnie swojej marki, pozostawia te opinie przypadkowi. Przejęcie kontroli oznacza upewnienie się, że pracownik jest najlepszą reprezentacją siebie, którą może być.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Za każdym razem gdy zatrudniony w firmie człowiek składa na ręce swojego pracodawcy wypowiedzenie, rozpoczyna się nowy proces rekrutacyjny, który ma na celu zapełnić pustkę po poprzednim pracowniku.

Dobrym rozwiązaniem  sytuacji niedoboru właściwych kandydatów jest  rekrutacja wewnętrzna. Proces w którym pracodawca oczekuje kandydatów już dawno zatrudnionych w danej firmie, którzy będą ze sobą rywalizować o to miejsce na kilka sposobów.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.