Kim jest triber, czyli nowy zawód w świecie korporacji

Nowym zawodem, powiązanym ze stanowiskami, takimi jak trener osobisty i menedżer marki, będzie funkcja, nazywana „profesjonalnym triberem”, mówi Joe Tankersley, futurystyczny i strategiczny projektant z Unique Visions. Tankersley twierdzi, że ponieważ coraz więcej firm polega na pracownikach, oferujących usługi na życzenie, rola profesjonalnego tribera – niezależnego, profesjonalnego menedżera, który specjalizuje się w tworzeniu zespołów dla bardzo konkretnych projektów – będzie miała wzięcie.

Gamma - Kim jest triber, czyli nowy zawód w świecie korporacji


Kim jest triber, czyli nowy zawód w świecie korporacji


Profesjonalny Triber

Profesjonalny triber to „freelancer według hollywoodzkiego modelu, rozproszony w ogólnej przestrzeni pracy”, mówi Tankersley. Tak jak studia w Hollywood nie zatrudniają indywidualnie operatora filmowego, montażysty, scenarzystów i aktorów, aby nakręcić film, tak przyszłościowe firmy nie będą chciały zatrudniać poszczególnych elementów zespołu osobno, aby wykonać robotę.

Zamiast tego zwrócą się do profesjonalnego tribera lub kierownika, który pomoże im skomponować najbardziej odpowiedni dla ukończenia danego projektu zespół. Firmy, podobnie jak studia Hollywood pracują z reżyserami, będą stale pracować z jednym triberem, pod warunkiem, że jego różne zespoły będą stale odnosić sukcesy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze szkolenia.

Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.


Niezależni Profesorowie-Freelancerzy

Tankersley uważa również, że do 2025 r. powstanie duże zapotrzebowanie na niezależnych wykładowców, ponieważ nauczanie przenosi się do sfery „na żądanie”. „Ciągły rozwój kursów internetowych i wprowadzenie alternatywnych akredytacji spowoduje wzrost liczby niezależnych profesorów-freelancerów.

Do 2025 roku, aby założyć swoją własną uczelnię, będziesz potrzebował jedynie świetnego stylu nauczania online, materiałów szkoleniowych i planu marketingowego”.

Czy masz cechy, potrzebne do zostania profesjonalnym triberem?

Odkąd pojęcie „triber” pojawiło się w mediach, ludzie zaczęli zastanawiać się, jak mogliby się przygotować do objęcia tego nowego zawodu. Oto kilka opinii na temat tego, dlaczego zobaczymy niebawem wzrost popularności zawodu tribera i co będzie potrzebne, aby odnieść sukces jako profesjonalny triber.

Do tej pory większość organizacji wychodziło z założenia, że nie ma nic złego w zlecaniu innej firmie wykonania „fizycznej” części pracy, o ile „mózg” organizacji (menedżerowie) pozostaje w jej wnętrzu. W nadchodzących latach to założenie zostanie zakwestionowane na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, technologia wyeliminowała już bardzo wiele miejsc pracy, wymagających niemałych kwalifikacji, i wkrótce może zacząć eliminować potrzebę zatrudniania menedżerów. Wkraczamy w świat rozproszonych autonomicznych korporacji (ang. DAC - distributed autonomous corporations), gdzie agenci sztucznej inteligencji mogą skutecznie zarządzać szczegółami taktycznymi, a rola tradycyjnego menedżera staje się coraz mniej istotna. Po drugie, w miarę jak znaczenie dużych marek firmowych staje się coraz mniejsze, potrzeba  dbania o doświadczoną markę traci na ważności.

W rzeczywistości, gdy marki starają się zmieniać na nowsze w jeszcze szybszym tempie, bycie „starym wyjadaczem” okazuje się hamulcem dla innowacji. Wreszcie, jeśli chodzi o tych stałych menedżerów, którzy nigdzie się nie wybierają, zwiększająca się izolacja od wykonywania prawdziwej pracy pozbawi ich zdolności do oferowania znaczącej oceny indywidualnych umiejętności. Zostaną ci, którzy będą próbowali odgadnąć, którzy freelancerzy i e-lancerzy (freelancerzy, oferujący swoje usługi online) są najlepsi, czyli wykonywać zadanie, które systemy oprogramowania będą mogły robić szybciej i lepiej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:


Ponieważ wielu doświadczonych menedżerów dołącza do tymczasowej siły roboczej (pracowników na zlecenie), będą oni próbowali znaleźć sobie funkcję do pełnienia, kontynuując to, co robili wewnątrz firmy. Większość osób rozczaruje się tą metodą po prostu dlatego, że te udoskonalone umiejętności zarządzania nie będą już potrzebne.

Zostaną zastąpione przez profesjonalnych triberów, których umiejętności będą obejmować:
  • Bycie naturalnym łącznikiem. Odkąd Malcolm Gladwell powiedział światu, że idee rozprzestrzeniają się w sieciach społecznościowych ze względu na specjalne zdolności kilku wybranych osób, które nazwał „łącznikami”, zaczęliśmy wszędzie ich szukać. W świecie, w którym znalezienie właściwej osoby w odpowiednim momencie na właściwe stanowisko jest twoją wizytówką, będziesz potrzebować ogromnej bazy potencjalnych współpracowników. Prawdziwi łącznicy będą mieli znaczną przewagę nad innymi w tym wyścigu. Platformy społecznościowe będą ich naturalnym środowiskiem, a ich najważniejszą umiejętnością będzie umiejętność nawiązywania i utrzymywania długotrwałych relacji z osobami z różnych środowisk.

  • Kreatywne, krytyczne myślenie. W niedalekiej przyszłości każde zadanie, które może być zamienione w rutynowe, będzie lepiej wykonywane przez maszynę lub oprogramowanie, niż przez człowieka. Miejsca pracy, które będą wymagały wkładu ludzkiego, zostaną uznane za oryginalne. Ludzie będą nadal napędzać rozwój innowacji, nowych produktów i usług, a także interweniować w przypadkach sytuacji kryzysowych. Wszystkie te dążenia wymagają osób, które mają zdolność myślenia kreatywnego, wyobrażania sobie nowych i nieznanych rozwiązań, a także które mogą zobaczyć, jak podzielić rozwiązanie na odrębne jednostki działania, które można przypisać reszcie „plemienia” . Są to w większości zestawy umiejętności, które nie są obecnie uznawane za wartościowe przy wyborze menedżerów. W rzeczywistości większość minionego wieku spędziliśmy na eliminowaniu tych umiejętności u naszych menedżerów. To kolejny powód, dla którego mogą się oni stać zagrożonym gatunkiem w świecie plemion.

  • Pełnienie funkcji przywódcy służącego. Zawodowi triberzy nie będą chcieli wspinać się po drabinie korporacyjnej. Dla nich udana kariera będzie wymagała płynnego przepływania od projektu do projektu. Wiele projektów zostanie przypisanych przez oprogramowanie, a nie ludzi, więc ci, którzy będą chcieli wykorzystać swoje zdolności interpersonalne, aby wejść na drogę do sukcesu, będą mieli ograniczone możliwości. Z drugiej strony ich przyszłość będzie bezpośrednio związana z powodzeniem zespołów, które razem tworzą. Będą instynktownie uświadamiać sobie, że najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu osobistego jest wypracowanie sukcesu w zespole (plemieniu). Nie będą zainteresowani budowaniem osobistych marek. W rzeczywistości marki przyszłości będą własnością plemion, a nie liderów.

Ostatnia uwaga na temat plemion, którym będą służyć triberzy. Termin ten był używany w odniesieniu do wielu różnych grup, często połączonych siłą sieci społecznościowych. Podczas gdy technologia zwiększy różnorodność plemion pracowniczych w przyszłości, podstawowy model pozostanie bez zmian, ponieważ nie jest zależny od technologii. Przemysł filmowy pracuje w oparciu o model plemienia od wielu lat.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Nie zaniechaj rozwoju swojego zespołu. Szkolenie team building pomoże Ci zintegrować i zmotywować pracowników. Zobacz też nasze szkolenia zarządzanie zespołem. Zapraszamy.


Za każdym razem, gdy studio zatwierdza projekt i rozpoczyna działania w kierunku jego realizacji, zatrudnianie odbywa się poprzez rozbudowaną sieć współpracy i partnerstwa. Podczas gdy producent jest osobą, której zleca się wykonanie filmu, zespoły wydziałowe są zazwyczaj dobierane przy pomocy systemu głębokich relacji, budowanych przez lata, przy pracy nad wieloma projektami.

Klasyczny producent liniowy w telewizji lub kierownik produkcji w projekcie filmowym to doskonałe przykłady triberów, którzy mają rozległą wiedzę na temat umiejętności, temperamentów, a nawet osobowości, które mogą połączyć, aby razem stworzyć idealną hollywoodzką chwilę. Tak więc, do wszystkich aspirujących młodych profesjonalnych triberów, najlepszą radą, jaką można wam dać, jest „Jedź na zachód, dziewczyno” .

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.