Leadership umiejętność doceniania

Czynnikiem, który najbardziej motywuje do pracy jest wynagrodzenie – takie wnioski przynosi analiza wyników ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl. Okazało się, że 50% ankietowanych wskazało pieniądze jako najsilniej motywujący bodziec do tego, by pracować.

28 października 2014
zdjęcie - Leadership umiejętność doceniania
21% ankietowanych, jako bodziec motywujący wskazało docenianie osiągnięć przez pracodawcę. Umiejscawia to ten czynnik na drugim miejscu w rankingu.

Pozostałe motywatory, takie jak pozytywna atmosfera w pracy, dodatki do pensji, premie oraz satysfakcja z własnych wyników, otrzymały zaledwie po kilka procent głosów.

Możemy z tego wnioskować, że pracujemy dla pieniędzy. I w nic w tym dziwnego... Dobrze jednak, jeśli dobremu wynagrodzeniu towarzyszy komfort psychiczny i satysfakcja z tego, co się robi. Podobne opinie pojawiały się w wypowiedziach internautów – pieniądze są ważne, jednak przecenianie ich roli jest błędem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Pochwała potrafi uskrzydlić człowieka, sprawiając, że chce on działać lepiej, chce robić więcej, mądrzej. Jej brak sprawia, że ogarnia go apatia i zaczyna on tracić poczucie własnej wartości. Ludzie mają tendencję do powtarzania działań, za które zostali pochwaleni. Czują się dumni z siebie i wzmocnieni w poczuciu własnej wartości. Pracownicy dobrze czują się w firmie, w której ich wysiłek jest doceniany, wzmacnia się wówczas poczucie ich identyfikacji z firmą. To tylko nieliczne z korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki stosowaniu tej nietrudnej umiejętności.

Dawniej okazywanie uznania było zadaniem (często zaniedbywanym) kadry kierowniczej. Obecnie duża rotacja ról i zadań zawodowych sprawia, iż coraz mniej umiejętności jest zarezerwowanych wyłącznie dla menedżerów. Pracownicy mają dziś wiele okazji do obserwowania działań innych osób, dzięki tworzonym sieciom wzajemnych zależności. Warto więc, aby chcieli i umieli korzystać z umiejętności udzielania pochwały innym, gdy jakieś zadanie zostanie wykonane na poziomie oczekiwań – niezależnie od tego, czy zajmują kierownicze stanowisko, czy też nie. Poprawi to w znacznym stopniu atmosferę w miejscu pracy.

Sprawdź jakie szkolenia dla kierowników związane z tematem przywództwa i budowania autorytetu oferuje nasza firma.
 
Osoby, które okazują uznanie innym, cieszą się znacznie większą sympatią pracowników, nie jest to jednak najlepszy sposób na budowanie relacji ze współpracownikami lub podwładnymi. Choć dobrego nigdy za wiele, trzeba uważać, żeby nie przesadzić z pochwałami. Nieuzasadnione chwalenie wywołuje w chwalonym człowieku uczucie, że chwalący próbuje nim manipulować, dla osiągnięcia własnych korzyści. Warto więc przed wygłoszeniem pochwały zastanowić się przez chwilę, w jakim celu to robimy. Jeśli nasze intencje nie są do końca szczere – lepiej ugryźć się w język. Odniesie to bowiem dokładnie przeciwny skutek, ponieważ nikt nie lubi, kiedy się nim manipuluje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.Aby wyrazy uznania miały wartość dla chwalonego, dostarczały mu informacji, pomagały utrzymać wysoki poziom motywacji do spełniania lub przekraczania oczekiwań, muszą być spełnione warunki skutecznej pochwały:
  • pomyśl, jakie zachowania dobrze jest wzmacniać,
  • zdecyduj, kogo chwalić,
  • wybierz odpowiedni czas,
  • bądź konkretny,
  • ustal odpowiednią formę.
Trzeba przy tym pamiętać, że potrzeby wyższego rzędu (takie jak docenienie) stają się ważne dopiero, gdy zostaną zaspokojone te niższego rzędu. Dla kogoś, kto zarabia mało i ledwie wiąże koniec z końcem, niewielkie znaczenie ma „uścisk ręki prezesa"” Tego człowieka zmotywuje do dalszej ciężkiej pracy jedynie to, co pozwoli mu wyżywić rodzinę – gratyfikacja finansowa.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Assessment Center (AC) jest definiowany jako ocena grupy jednostek przez zespół sędziów przy użyciu szeregu szczegółowych i wieloaspektowych technik. Przynajmniej jedna z tych technik powinna być próbką pracy lub „symulacją” (Task Force on Assessment Center Standards, 1980).
 
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.