NVC – porozumienie bez przemocy

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

zdjęcie - NVC – porozumienie bez przemocy

NVC – porozumienie bez przemocy


Zastosowanie w biznesie


„Fundamentem NonViolent Communication jest taki sposób mówienia i umiejętność komunikowania się, które pozwalają nam zachować człowieczeństwo nawet w niesprzyjających okolicznościach. Nie ma w tej metodzie nic nowego; wszystkie jej składniki znane są od stuleci.”

M. B. Rosenberg

Excellent Manager- sztuka delegowania i motywowania zespołu
2020-07-22
22 lipca 2020
2020-07-23
- 23 lipca 2020
Warszawa
Warszawa
Excellent Manager- sztuka delegowania i motywowania zespołu
Delegowanie pracy się sprawdza, nadzorowanie osoby delegującej pracę, sprawdza się jeszcze bardziej
Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane? Jednym z czynników jest łatwość. Banalne i zbyt oczywiste? Być może.

Jak osiągnąć łatwość? Znów banalne i oczywiste: poprzez zrozumienie siebie i innych. Jak to osiągnąć? Jedną z dróg jest umiejętność bycia empatycznym. Wobec siebie i innych (i właśnie w tej kolejności).

Empatia nie jest jednak synonimem czarodziejskiej różdżki, ale nie jest też nieosiągalnym dobrem luksusowym.

Słowo „empatia” jest dość popularne w ostatnim czasie, być może nawet nadużywane. Ale czym ona jest i dlaczego upatrujemy w niej źródła większego zrozumienia (siebie i innych) prowadzącego do bardziej satysfakcjonujących relacji? Jak być empatycznym i jednocześnie autentycznym? W jaki sposób wyrażać empatię i jednocześnie realizować swoje cele?

Wydaje się, że łatwiej powiedzieć czym nie jest empatia: to na pewno nie jest sympatia, użalanie się i pociesznie też ma niewiele wspólnego z empatią, odnoszenie się do własnych doświadczeń raczej oddala nas od rozmówcy i kieruje uwagę gdzie indziej, doradzanie jest rolą mentora lub konsultanta, porównywanie może zniekształcić sedno sprawy, a bagatelizowanie problemu („przecież nic takiego się nie stało”) może powodować zachwianie poczucia własnej wartości.
 
Empatia pozwala zobaczyć perspektywę drugiej osoby. Wbrew obiegowej opinii nie da się „wejść w buty drugiej osoby”, ale można zrozumieć „jak czuje się w swoich butach”.  Empatia opiera się na uważnym słuchaniu i odkryciu, czego tak naprawdę chce i czego potrzebuje ktoś inny. To wymaga otwarcia się na to co mówi i słuchania bez oceniania, bez przygotowywania gotowych odpowiedzi, bez opierania się o osądy i swoje doświadczenie.

Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
2020-07-27
27 lipca 2020
2020-07-28
- 28 lipca 2020
Warszawa
Warszawa
Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy stać się wielcy

Możliwe jest to wówczas, kiedy zamiast interpretowania opisujemy rzeczywistość faktami i posługujemy się nimi w kontakcie z drugą osobą. To pierwszy krok według metodologii NonViolent Communication (NVC).

NonViolent Communication (Porozumienie bez Przemocy) zwane jest również komunikacją empatyczną lub konstruktywną, a czasem komunikacją serca.

To co mówimy do innych, może zupełnie inaczej wyglądać z ich perspektywy. Jak zatem mówić, aby być dobrze zrozumianym? Jak słuchać, aby zrozumieć to, co chce przekazać rozmówca? Jak stworzyć przestrzeń na empatyczną komunikację? Wydaje się to łatwiejsze w życiu prywatnym, kiedy dystans pomiędzy rozmówcami jest bliższy, słowa łatwiej się układają. W rzeczywistości trudniej zmienić formę komunikacji, która jest wspólnym „kodem” stosowanym od długiego czasu.


Bywa, że z góry odrzucamy możliwość bycia empatycznym w kontaktach zawodowych z powodu naszych przekonań dotyczących tego, jak powinniśmy zachowywać się na gruncie zawodowym, jak chcemy być postrzegani, jaki mamy zakodowany obraz lidera lub skutecznego sprzedawcy, jakie są oczekiwania wobec nas sformułowane w profilu zawodowym.

Jak stać się empatycznym liderem, sprzedawcą, współpracownikiem, partnerem w biznesie? Jak poznać i zrozumieć perspektywę drugiej osoby? Jak znaleźć strategię na realizację takich działań, które nie są ustępstwem wobec żadnej ze stron, ale zaspokoją w sposób równoważny potrzeby jednej i drugiej? Z góry odrzucamy wszelkie próby poświęcania się, manipulowania, bo to rozwiązania krótkotrwałe i nie dające dobrych rezultatów w dłuższej perspektywie.

Podejście „klient nasz pan” nie daje satysfakcji sprzedającemu, ale też pokazuje krótkotrwałe zwycięstwo klienta (szczególnie w perspektywie długoterminowej współpracy). Podobnie jak „szef ma zawsze rację”, gdzie nie tylko może prowadzić do frustracji pracownika, ale może ograniczać możliwość korzystania z doświadczeń i kreatywności pracowników, a tym samym być barierą dla rozwoju zespołu.  Jak zatem działać i osiągać efekty wygrany – wygrany?  

Zarówno jedna jak i druga strona dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Oczywistość tego stwierdzenia jest niezaprzeczalna, a jedyne co może rodzić problem to umiejętność poznania prawdziwych, rzeczywistych potrzeb każdej ze stron oraz odróżnienia potrzeb od strategii. NVC wyraźnie określa czym są potrzeby i jak możemy je odnaleźć (u siebie i innych). Są one powiązane z emocjami, które wywołuje konkretna sytuacja (w postaci jej opisu) – to drugi krok wg NVC.

Co ważne, to odpowiedzialność za własne emocje. Często obwiniamy innych za swój stan emocjonalny – „Jestem wściekły, bo klient zrezygnował z naszych usług”. Tymczasem to skrót, który przerzuca odpowiedzialność na klienta i wydaje się, że jedynym rozwiązaniem tej sytuacji może być powrót klienta lub pozyskanie innego. Sytuacja związana z utratą klienta rzeczywiście może rodzić frustrację. Warto wrócić do konkretnej sytuacji i opisać ją obiektywnie („oko kamery”). Co konkretnego się wydarzyło?

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:


Jakie to rodzi moje emocje? Może wściekłość, a może również bezsilność (bo nie mam kompetencji do zaproponowanie korzystniejszych warunków współpracy), może rozczarowanie (bo to kolejny klient, który odchodzi z firmy po moim kontakcie z nim)? Czego zatem potrzebuję? Jakie potrzeby mam niezaspokojone w związku z pojawiającymi się emocjami? Jeśli dominuje wściekłość, to może chcę być bardziej skutecznym menadżerem (potrzeba skuteczności)? Jeśli bezsilność, to może zaufanie mojego szefa? Jeśli rozczarowanie, to może potrzebuję rozwoju swoich kompetencji zawodowych? Dotarcie do sedna potrzeb to trzeci krok wg NVC.

Jeśli potrafię nazwać swoje rzeczywiste potrzeby, to łatwiej odnaleźć strategie na ich zaspokojenie. Okazuje się, że może być ich wiele. Wyznaczenie ich ułatwi sformułowanie komunikatu – prośby (do siebie lub innych osób) – to czwarty krok wg NVC.

Co zatem mogę zrobić w przytoczonym przykładzie „klient odchodzi z firmy”? W każdym przypadku strategia może być różna i może być ich wiele. Inaczej bowiem odpowiadamy na różne potrzeby, aby mogły zostać zaspokojone. Dlatego tak ważne jest dotarcie do ich źródła.
Kiedy ludzie otwierają się na współpracę z innymi?

Warto przytoczyć „wybrane założenia komunikacji konstruktywnej:
  • Ludzie są gotowi do współpracy, kiedy mogą zaufać, że ich potrzeby zastaną zauważone i usłyszane.
  • Potrzeby są motywacją każdego ludzkiego działania. Wszystkie zachowania służą realizacji potrzeb.
  • Każda forma krytyki, atak, zarzut itd. jest wyrazem niespełnionych potrzeb.
  • Każdy człowiek posiada godne uwagi zasoby i umiejętności, które uświadamia sobie w momencie dotarcia do nich przez empatię.
  • Na płaszczyźnie stosunków międzyludzkich panuje równoważność, a nie hierarchia.
    „Komunikacja konstruktywna w biznesie. Poprzez rozmowę do efektywnego zarządzania”
    G. Lindermann & V.Heim

NVC to nie tylko sposób komunikowania się, ale filozofia, która kieruje uwagę na równowagę w sferze emocjonalnej i spójność życia w różnych obszarach.  Dlatego tak ważne jest umiejętne powiązanie pojawiających się uczuć z potrzebami, które są motorem działania.
Gdzie zatem leży trudność w komunikowaniu się?

To co się wydarza od razu podlega naszym ocenom i interpretacji. Rozmówca nie odnosi się zatem do faktów, ale do naszej interpretacji, która co najmniej w niewielkim stopniu zniekształca faktyczny obraz. Tracimy z oczu (i uszu) rzeczywisty obraz i tworzymy spiralę swoich ocen. Pojawia się trudność w odniesieniu się do stanu faktycznego.

W codziennej rzeczywistości często ograniczamy się do niewielu emocji (radość, złość, wściekłość, smutek) i często upatrujemy ich źródła w innych ludziach lub zjawiskach. Tym samym zdejmujemy z siebie odpowiedzialność za swoje własne emocje. Mylimy też uczucia z myślami, które pojawiają się w głowie („czuję się wykorzystany”, „czuję się jak zaszczuty pies”). Pozostajemy z tymi myślami nie umiejąc dotrzeć do rzeczywistych uczuć, które nam towarzyszą w konkretnej sytuacji.

Potrzeby mylimy ze strategiami. „Potrzebuję mieć więcej klientów, aby się wykazać na koniec kwartału”. Jaka kryje się potrzeba za tym stwierdzeniem? Może osiągnięć? Bo „mieć więcej klientów”,  to właśnie strategia.

Chcąc wyrazić prośbę zdarza się zastąpić ją żądaniem lub założyć, że „grzecznie” wyrażona prośba będzie spełniona. Tymczasem warto być gotowym na odmowę, bo oznacza ona istnienie innych niezaspokojonych potrzeb. Tym samym otwieramy się na poznanie potrzeb drugiej strony i empatyczny kontakt.

W podobny sposób możemy radzić sobie z krytyką, która nas dotyka, możemy nie zgadzać się z rozmówcą, ale dążyć do poznania jego perspektywy i szukać rozwiązań satysfakcjonujących dla obydwu stron, udzielać konstruktywnego feedbacku, a nawet wyrażać swoje kontrowersyjne zdanie.  Dbając o swoje potrzeby i szanując potrzeby innych możemy dzięki empatii budować i rozwijać satysfakcjonujące relacje oparte na szacunku i zaufaniu.

„To łatwe, ale nie proste”
M. Rosenberg


Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?
Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.
Action Learning to jedna z metod, wykorzystywanych przez programy skuteczności, aby pomóc uczestnikom wprowadzić w życie to, czego się nauczyli. Action Learning działa najlepiej, kiedy powstaje „zespół” złożony z jednostek, który pełni funkcję grupy wsparcia w okresie trwania nauki.

Najbliższe webinary

zobacz najbliższe webinary.
2020-07-15
15 lipca 2020
2020-07-15
Szkolenie online Szkolenie online
Asertywność uczy jak postępować w zgodzie ze sobą - na poziomie technik postaw. Szkolenia z asertywności uczą technik rozwiązywania konfliktów i dają szansę na rozwiązywanie sporów w sposób konstruktywny, bez szkody dla relacji. Zapraszamy na szkolenie z asertywności i technik rozwiązywania konfliktów.
2020-07-21
21 lipca 2020
2020-07-21
Szkolenie online Szkolenie online
Intuicyjny, chaotyczny i spontaniczny onboarding prowadzi do niskiej efektywności nowozatrudnionego w  pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach oraz podnosi ryzyko wzrostu rotacji. Warto poświęcić czas na zaprojektowanie i wdrożenie przemyślanego procesu – ta inwestycja zwróci się na wielu płaszczyznach.
2020-07-22
22 lipca 2020 -23 lipca 2020
2020-07-23
Szkolenie online Szkolenie online
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i lepsze wykorzystanie ich talentów. Szkolenie zarządzanie zespołem to pozycja obowiązkowa w rozwoju menedżerskim.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
NVC – porozumienie bez przemocy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Excellent Manager- sztuka delegowania i motywowania zespołu
22 lipca 2020 -23 lipca 2020 Warszawa
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję....
Wczoraj kolega, dziś przełożony - budowanie autorytetu nowego menadżera
27 lipca 2020 -28 lipca 2020 Warszawa
Modele przywództwa zakładają, że  podstawową metod wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To w jaki sposób jest postrzegany przez...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji