Podnoszenie standardu pracy

Masz wrażenie, że zespół, którym zarządzasz nie pracuje na miarę swoich prawdziwych możliwości? Trudno ci dostrzec u nich zaangażowanie, energię i chęć podnoszenia wyników? Sprawiają wrażenie, że aktualny stan ich zadowala? To możliwe. A nawet wielce prawdopodobne. Większość ludzi bowiem nie stawia sobie samym ambitnych celów. To całkiem sensowna strategia z punktu widzenia dbania o swoją samoocenę: po co mamy fundować sobie szansę na porażkę?

29 października 2018
zdjęcie - Podnoszenie standardu pracy

 

Podnoszenie standardu pracy

 

Kochać znaczy wymagać, czyli jak zwiększać efektywność zespołu, którym zarządzasz

Masz wrażenie, że zespół, którym zarządzasz nie pracuje na miarę swoich prawdziwych możliwości? Trudno ci dostrzec u nich zaangażowanie, energię i chęć podnoszenia wyników? Sprawiają wrażenie, że aktualny stan ich zadowala? To możliwe. A nawet wielce prawdopodobne.

Większość ludzi bowiem nie stawia sobie samym ambitnych celów.

To całkiem sensowna strategia z punktu widzenia dbania o swoją samoocenę: po co mamy fundować sobie szansę na porażkę?

No tak, ale jeśli twoi ludzie nie chcą podnosić swoich wyników z powodu braku wewnętrznej motywacji, to najgorsze co możesz zrobić, to zaakceptować ten stan, uznać , że „oni tacy już są i nic się z tym nie da zrobić”.

Dlaczego? Jeśli tak będziesz myśleć, to tak właśnie będzie! Twoją rolą, jako menadżera, jest dostarczenie motywacji swojemu zespołowi.

Robert Rosenthal to amerykański psycholog urodzony w 1933, który jest najbardziej znany z badań nad efektem oczekiwaniań eksperymentatora. W połowie lat 60-tych ubiegłego wieku wraz z Kermitem Fode przeprowadził ciekawy eksperyment na szczurach laboratoryjnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie prowadzenie prezentacji.

Wszystkie były standardowymi szczurami laboratoryjnymi, ani nie specjalnie hodowanymi, ani nie wybieranymi według jakiegokolwiek klucza. Podzielili je na dwie grupy, które nazwali: bystre i tępe.

W badaniu okazało się, że studenci, którzy pracowali w laboratorium i wiedzieli o tych etykietach, nieświadomie wpływali na sprawność poruszania się w labiryncie szczurów z tych dwóch grup. W efekcie „bystre” radziły sobie lepiej niż „tępe”.

Zachęcony tymi obserwacjami Rosenthal (wraz z Lenore Jacobson) przeprowadził podobny eksperyment w szkole podstawowej.

Przebadał inteligencję dzieci i poinformował nauczycieli, którzy z ich uczniów mają szanse znacząco podnieść swoje wyniki w ciągu najbliższego roku. Jak się zapewne domyślasz, ci „dobrze rokujący” uczniowie zostali wybrani losowo i były wśród nich dzieci z różnymi wynikami na teście inteligencji. Ale pod koniec roku rzeczywiście znacząco podniosły się ich wyniki. Magia?

Nie, samospełniająca się przepowiednia zrobiła swoje. To zjawisko psychologiczne polegające na tym, że oczekiwania w stosunku do pewnych zdarzeń wpływają na te zdarzenia w sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań.

Wyobraź sobie, że zostajesz wysłany przez HR na szkolenie, które przypuszczasz, że będzie nieinteresujące i mało przydatne w twojej codziennej pracy.

Zanim się jeszcze rozpocznie, masz sceptyczne nastawienie, co wpływa na to jak chętnie słuchasz tego co prowadzący ma do powiedzenia, mniej ochoczo wchodzisz w ćwiczenia, zmniejsza się szansa byś zadawał pytania gdy coś nie zostało wystarczająco jasno wytłumaczone, a w międzyczasie, by choć trochę sensownie wykorzystać ten czas, odpowiadasz na niecierpiące zwłoki maile i wiadomości.

Rzeczywiście okazało się mało wciągające i nieprzydatne, ale swoim nastawieniem nieświadomie przyczyniłeś się do tego, że dla ciebie właśnie takie było.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Okej, ale co szczury laboratoryjne, nauczyciele dziesięciolatków i nudne szkolenia mają do zwiększania efektywności zespołów, którymi zarządzasz?

Efekt Rosenthala (zwany też efektem Pigmaliona), to odmiana samospełniającej się przepowiedni, polegający na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

W eksperymencie szkolnym, o którym wspominałem, na większy wzrost wyników u uczniów (niezależnie od ich predyspozycji) wpłynęły następujące czynniki: stworzono tym „rokującym” lepszą atmosferę, bo nauczyciele poświęcali im więcej uwagi, dzieci te dostawały częściej informację zwrotną, ale też znacznie więcej od nich wymagano.

Nauczyciele zadając im więcej pracy i powierzając trudniejsze zadania, dawali więcej okazji do wykazania się.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Przekładając wnioski z tych badań na rzeczywistość zarządzania zespołem pamiętaj o tym, co ma wielki wpływ na motywację, a więc i efekt:

 • Pozytywne nastawienie.
  Jeśli chcesz pobudzić swój zespół do lepszej pracy, warto myśleć o nim pozytywnie. Myśl, że są w stanie podnosić wyniki i to ty możesz obudzić ich uśpiony potencjał. Jeśli w to nie wierzysz, oni też nie uwierzą, a szansa, by wydarzyło się to samo z siebie jest niewielka.

 • Uwaga i zainteresowanie.
  To, co motywuje ludzi do działania, a często nie jest doceniane, to sama uwaga. Podwładni chcą mieć poczucie, że ich menadżer interesuje się nimi i ich pracą, że chce wiedzieć jaki im idzie. Ta uwaga powinna być dawana regularnie. Jeśli chcesz, by twoi ludzie mieli poczucie, że są dla ciebie ważni, musisz im poświęcać czas, nie tylko od święta, w przypadku afer czy delegowania zadań.

 • Informacja zwrotna.
  To podstawowe narzędzie menadżerskie do motywowania pracowników. Tak, większość ludzi deklaruje, że w pracy najbardziej motywujące są dla nich pieniądze, ale nie będziemy przecież każdego drobnego sukcesu nagradzać premiami. Konstruktywna informacja zwrotna kosztuje niewiele, a daje podwładnym jasny sygnał, że dostrzegasz i ich sukcesy, i porażki, że są dla ciebie ważni oraz konkretne informacje jakie są twoje oczekiwania.

 • Wysokie wymagania.
  Jeśli twoi podwładni mają podnosić swoje wyniki, stawiaj przed nimi ambitne cele. Jeśli mają być lepsi, musicie, i ty i twoi ludzie, uwierzyć, że potrafią. Nie udowodnią tego ani tobie, ani sobie, osiągając łatwe cele. Dlatego też cele powinny być realne, ale poprzeczka zawieszona możliwie wysoko.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Action Learning to jedna z metod, wykorzystywanych przez programy skuteczności, aby pomóc uczestnikom wprowadzić w życie to, czego się nauczyli. Action Learning działa najlepiej, kiedy powstaje „zespół” złożony z jednostek, który pełni funkcję grupy wsparcia w okresie trwania nauki.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.