Przywództwo transformacyjne

Przywództwo transformacyjne charakteryzuje się między innymi tym, że menedżer posiada charyzmę, poprzez którą może oddziaływać na zespół nie wprost – niekoniecznie wykorzystując formalne i proceduralne narzędzia kierownicze.

17 lutego 2015
zdjęcie - Przywództwo transformacyjne


Przywództwo transformacyjne


Przywództwo transformacyjne
– polega na inspirowaniu i zachęcaniu podwładnych do działania i samodzielnego rozwiązywania problemów, motywując ich środkami pozafinansowymi. Główne działania przywódcy skupiają się na tym, aby wykazać pracownikowi, iż jego praca ma duże znaczenie dla firmy i że pomagając w jej rozwoju, sam staje się częścią czegoś większego.

W tym typie przywództwa niezwykle ważna jest charyzma szefa i więzi emocjonalne, dbałość o pracowników przejawiająca się w chęci poznania, celebrowaniu ważnych dla nich dni, okazywaniu zainteresowania życiem osobistym. W tym modelu rola przywódcy skupia się na stworzeniu zaangażowanego zespołu, dążącego wspólnie do rozwoju firmy, nie budując tego tylko na zachętach finansowych w postaci premii czy podwyżki.

Dodatkowo za przywódcą transformacyjnym ludzie podążają nie z powodu poczucia podległości, ale z powodu głębokiego zaangażowania w sprawę. Dzięki motywowaniu i wizjonerstwu takiej osoby, firma działa w całości jako jeden organizm, a pracownicy poszukują nowych dróg rozwoju, zwiększając jej innowacyjność. 

Interesują Cię szkolenia z obszaru przywództwa, delegowania i motywowania, zarządzania talentami i innymi?
Zobacz nasz dział szkolenia otwarte i szkolenia zamknięte.

 

Elementy kierowania transformacyjnego:

  • charyzma / oddziaływanie ideowe – zachowania lidera mocno stymulujące podwładnych, wskazujące na jego zaangażowanie i pozwalające na powstanie chęci identyfikacji z szefem; Powodują postrzeganie go jako osoby wybitnej, z wizją, o wielkich możliwościach, zdeterminowaną na osiągnięcie celu 
  • inspirujące motywowanie – działania mające na celu ukazanie wartości pracy podwładnych, docenienie jej, inspirujące do dalszej pracy i kreatywności 
  • stymulowanie intelektualne – wszystkie zachowania lidera stymulujące kreatywność, wspomagające poszukiwania nowych rozwiązań, ciągłe podnoszenie kwalifikacji 
  • podejście indywidualne – jednostkowe analizowanie możliwości podwładnego, mentoringu dostosowany do jego działalności i umiejętności

Zobacz nasze szkolenia sprzedażowe np: szkolenia negocjacje, szkolenia techniki sprzedaży i inne. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Teorie przywództwa - Przywództwo transakcyjne – jedna z dwóch wyróżnianych teorii przywództwa. W tej teorii relacja przywódca – członek grupy jest formą społecznej wymiany. Przywódcy transakcyjni dążą więc do opierania się na procesie wymiany: wykonany cel równa się gratyfikacji.

Czynnikiem, który najbardziej motywuje do pracy jest wynagrodzenie – takie wnioski przynosi analiza wyników ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl. Okazało się, że 50% ankietowanych wskazało pieniądze jako najsilniej motywujący bodziec do tego, by pracować.

Ocena pracowników jest formalną metodą okresowej oceny pracy, obejmuje zazwyczaj ilościowe i jakościowe aspekty funkcjonowania poszczególnych osób w organizacji.

Ocena 360 stopni jest najczęściej wykorzystywana do oceny kompetencji kadry kierowniczej oraz osób na wysokich stanowiskach organizacyjnych. Niemniej jednak można ją stosować również w odniesieniu do innych grup pracowniczych.

Ocena 360 lub metoda 360 stopni wsperiera funkcjonowanie firmy i niewątpliwie wpływa na relacje współpracowników. Trudno jest jednak stworzyć ogólny kwestionariusz dla tej metodyki, ponieważ powinien być on uniwersalny dla każdej placówki.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.