SUKCESJA W FIRMIE

Współczesny rynek pracy w Polsce i na świecie  charakteryzuje coraz większą częstotliwością migracji pracowników. Zjawisko job hoppingu (częstej zmiany firm) dotyczy głównie najmłodszej generacji, jednakże zauważalny jest silny trend częstszej zmiany pracy wśród pracowników dojrzałych i wysoko wykwalifikowanych. Zwiększające się prawdopodobieństwo odejścia z firmy specjalistów lub menedżerów zobowiązuje wiele organizacji do wprowadzania planów sukcesji dla kluczowych stanowisk.
Najważniejszą funkcją sukcesji jest zapewnienie w firmie płynności i ciągłości działania na wypadek odejścia kluczowego pracownika i zastąpienie go przez odpowiednio przygotowanego i pełnowartościowego dublera.
4 kwietnia 2017
zdjęcie - SUKCESJA W FIRMIE


SUKCESJA W FIRMIE


Planowanie sukcesji

Planowanie sukcesji to złożony proces składający się z kilku etapów:
 1. Identyfikacja stanowisk sukcesyjnych
 2. Stworzenie planu sukcesji
 3. Realizacja planu
 4. Ewaluacja procesu

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.


Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.

Sukcesji wymagają kluczowe stanowiska w firmie. Do stanowisk sukcesyjnych należy zaliczyć takie, które:
 • mają duży wpływ na ciągłość procesów biznesowych,
 • odgrywają istotną rolę w realizacji strategii firmy,
 • wymagają unikalnej wiedzy eksperckiej,
 • mają znaczący wpływ na duży lub kluczowy obszar firmy.

Jeśli w firmie nie istnieje plan zarządzania sukcesją lub jeśli uważa się, że sukcesja dokona się sama, proces rozpadu firmy od środka jest w takim przypadku jedynie kwestią czasu. W firmie pozostaną osoby osiągające najsłabsze wyniki, ponieważ mają poczucie bezpieczeństwa, lub co gorsza – to właśnie one staną się przeciętnymi liderami w przyszłości.

Takie sączenie się przeciętności na wyższe szczeble zarządzania w połączeniu z utratą osób osiągających najwyższe wyniki, które odchodzą sfrustrowane brakiem doceniania ich wysiłków, może spowodować nieodwracalne szkody dla organizacji.


Plan sukcesji odpowiada na pytanie, kim zastąpimy osobę odgrywającą kluczową rolę, jeśli z różnych przyczyn ta osoba odejdzie z zajmowanego stanowiska.

Działania przygotowujące sukcesorów:
 1. Mentoring
  Przygotowywanie sukcesorów przez osoby obecnie pełniące stanowiska sukcesyjne.

 2. Szkolenia przygotowujące do sukcesji
  Oferowanie szkoleń menedżerskich dla high flyersów, którzy są objęci b na stanowiska menedżerskie.

 3. Szkolenia stanowiskowe (on the Job training)
  To mało kosztowna forma przygotowywania sukcesorów, którzy uczą się poprzez wykonywanie określonych zadań przypisanych do stanowiska sukcesyjnego

 4. Rotacja pracowników
  Umożliwienie pracownikom rotacyjnego pełnienie określonych ról związanych z planem sukcesji.

 5. Szkolenia e-learningowe

 6. Udział w webinarach lub wykorzystanie platformy e-learningowej firmy

 7. Udział w seminariach lub konferencjach

 8. Zaproponowanie sukcesorom wzięcia udziału w konferencjach, których tematyka poszerza wiedzę związaną z pracą na stanowisku sukcesyjnym

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Bariery skutecznej sukcesji

Wyróżnia się trzy najistotniejsze bariery w realizacji planu skutecznej sukcesji: strach, niezrozumienie i czas.

 1. Strach menedżerów, którzy przygotowują swoich sukcesorów. Obawy wynikają z poczucia zagrożenia swojej pozycji, ograniczenia wpływu i świadomości, że sukcesorzy mogą okazać się rywalami.

 2. Niezrozumienie przez sukcesorów celów programów sukcesji. Wielu pracowników może traktować wybór na sukcesora jako obietnicę awansu, której niespełnienie rodzi rozczarowanie i frustrację. Innym aspektem jest częste niewłaściwe rozumienie swojej roli przez menedżerów/specjalistów, którzy przygotowują sukcesorów.

 3. Czas trwania procesu przygotowywania sukcesora często nie jest ściśle określony. Rodzi to w sukcesorze poczucie działania bez celu i bez określonej perspektywy zakończenia tego procesu. Wpływać to może często na spadek zaangażowania sukcesora w działania rozwojowe.

 4. Z tych podwodów firmy powinny zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno sukcesorów, jak i osób wprowadzających poprzez organizowanie szkoleń z zakresu mentoringu dla mentorów, ale także dla mentee (sukcesorów). Pozwoli to uniknąć błędów i rozczarowań wynikających z niezrozumienia samego procesu sukcesji i swojej w nim roli.


Firma szkoleniowa Gamma. Zajęliśmy 1 miejsce w rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe”. Współpracuje z nami ponad 100 trenerów. Oferujemy szkolenia otwarte i zamknięte. Szkolenia HR i szkolenia dla administracji publicznej. Zobacz nasze nowe treningi mentalne.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Szanowni Państwo!
Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Mentalność, czyli sposób myślenia pracowników, ma ogromny wpływ na indywidualną i zespołową skuteczność. Umiejętności mentalne, takie jak: wytrwałość w pokonywaniu przeszkód, mobilizowanie się wobec wyzwań, samomotywacja, poczucie odpowiedzialności i myślenie globalne, są niezastąpionymi kompetencjami wszystkich pracowników firmy bez względu na pozycję i zajmowane stanowisko.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.