Sześć wielkich zagrożeń jakie niesie mikrozarządzanie

Mikrozarządzanie, to znany termin często wykorzystywany w artykułach branżowych. Niektórzy boją się i unikają firm, w których stosowany jest taki styl zarządzania. Czym on jest w praktyce?

zdjęcie - (the_title())


Sześć wielkich zagrożeń jakie niesie mikrozarządzanie


Sześć wielkich zagrożeń - wstęp


Mikrozarządzanie to znany termin często wykorzystywany w artykułach branżowych. Niektórzy boją się i unikają firm, w których stosowany jest taki styl zarządzania. Czym on jest w praktyce? Zgodnie z definicją, mikrozarządzanie jest takim stylem zarządzania, gdzie manager stale obserwuje i kontroluje pracę podwładnych.

Mikrozarządzanie jest ogólnie źle oceniane. W praktyce ten styl zarządzania ma negatywne konotacje, ze względu na wysoki poziom kontroli i ograniczenie wolności pracownika, w trakcie podejmowanych przez niego zadań. Manager, aby upewnić się, że zadania są wykonywane ściśle według jego zaleceń, śledzi ich przebieg.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.

Problem leży w tym, że to nie jest dobre rozwiązanie, gdyż może zmniejszać efektywność. I to jest tylko jeden ze skutków mikrozarządzania. Spójrzmy na inne zagrożenia, które pociąga za sobą ten styl zarządzania. Dlaczego powinniśmy go unikać?

Zagrożenie nr 1 Utrata kontroli

Mikrozarządzanie powoduje ograniczanie sposobów oddziaływania na pracowników, jakie ma do dyspozycji manager, a jedynym narzędziem, którego używa, jest wysoki stopień obserwacji i kontroli podwładnych. Korzystanie z tego stylu zarządzania sprawia, że narzędzia, które ma do dyspozycji manager, zostają zawężone. Jedyne narzędzie, które stosuje -  to kontrola.

Paradoksem jest, jeżeli kontrola staje się jedynym sposobem kierowania, to zazwyczaj kończy się to utratą jej. To jest ważne, by zdać sobie sprawę, że właściwy dobór stylu kierowania jest istotny, bo każdy pracownik, reaguje inaczej na każdy z nich.

Wniosek – Kiedy stosujemy ciągłą kontrolę, rażąco zawężamy sposoby zarządzania, ograniczasz również swoje zdolności komunikacyjne, co w rezultacie negatywnie wpływa na efekty zarządzania.

Zagrożenie nr 2 Utrata zaufania

Mikrozarządzanie prowadzi do utraty zaufania. Pracownicy będą odbierać managera jako despotę, którego jedynym pragnieniem jest zdominowanie i ograniczenie podwładnych. Osaczenie pracowników odbiera resztę zaufania istniejącą pomiędzy pracownikiem, a managerem. Brak zaufania jest przyczyną poważnych strat w wydajności firmy oraz utraty pracowników. To może być najgorszy scenariusz, ale tak się zdarza.

Wniosek – Zaufanie jest jednym z podstawowych elementów dobrze funkcjonującego zespołu. To tak, jak ulica dwukierunkowa - zespół ufa managerowi, a manager ufa pracownikom. Mikrozarządzanie niszczy zaufanie.

Zagrożenie nr 3 Pracownicy pozbawieni samodzielności

Stosowanie mikrozarządzania powoduje, że zespół zbyt polega na zarządzającym,  pracownicy są mało samodzielni. Mikrozarzdzanie sprawia, że zespół będzie miał poczucie, że nie poradzi sobie z wykonywaniem zadań bez stałej pomocy managera.

Należy pamiętać, że zatrudnieni pracownicy wnoszą gruntowną wiedzę i różne niepowtarzalne umiejętności. Pracownicy wolni od wzmożonej kontroli managera, będą myśleli samodzielnie i będą skłonni do podejmowania nowych inicjatyw, które pozwolą na osiągnięcie lepszych wyników.

Wniosek – Mikrozarządzanie może sprawić, że kompetencje, talenty i zdolności pracowników zostaną zmarnowane. Pozostaną zespołem, który ogranicza się do ścisłego wykonywania poleceń managera. Należy pozwolić pracownikom na samodzielność w myśleniu i działaniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Zagrożenie nr 4 Wypalenie zawodowe

Istnieje jeden podstawowy, niezaprzeczalny powód, by zaniechać mikrozarządzania. Ścisłe nadzorowanie wielu pracowników, powoduje szybkie wypalenie u osoby zarządzającej w ten sposób. Prowadzi to do niechęci do pracy i firmy. Może się to skończyć porzuceniem pracy, bezpowrotną rezygnacją ze stanowiska managera.

Wypalenie jest niebezpieczne w każdej pracy. Energia jaką musi poświęcać manager na mikrozarządzanie, może sprawić, że wypalenie wystąpi zaskakująco szybko. Wypalenie managera udzieli się jego podwładnym. Manager w takiej sytuacji, może pociągnąć za sobą cały zespół.

Wniosek – Mikrozarządzanie jest niedobre, nie tylko dla podwładnych, ale może się odbić niekorzystnie na zdrowiu fizycznym i psychicznym managera. Manager powinien przemyśleć swoje działanie i zrozumieć, że jego zespół poradzi sobie z zadaniami bez stałego, ścisłego nadzoru.

Zagrożenie nr 5 Wysoka fluktuacja kadr

Ujmując to prosto, możemy powiedzieć, że większość pracowników źle znosi mikrozarządzanie, co często jest powodem ich rezygnacji z pracy. Możemy zadać sobie pytanie, dlaczego manager wybiera taki styl zarządzania powodujący wysoki poziom fluktuacji kadr. Może to być spowodowane: wysokim ego, brakiem doświadczania, zbytnią perfekcją, arogancją.

Szkolenie nowych pracowników i przekwalifikowanie zespołu spowodowane wysoką fluktuacją kadr sprawia, że zespół gorzej funkcjonuje i nie osiąga zamierzonych rezultatów. Następuje dysfunkcja pracy zespołowej, niszczone są przyjaźnie i pozytywny duch zespołu.

Wniosek – Mikrozarządzanie jest często powodem rezygnacji z pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Zagrożenie nr 6 Brak autonomii

Stosowanie mikrozarządzania sprawia, że pracownicy tracą poczucie autonomii. W takiej sytuacji nie będą mieli ochoty, by robić cokolwiek innego oprócz tego, czego wymaga od nich manager. Nikt nie podejmie działań z własnej inicjatywy i nie dołoży starań, by efektywnie wykonać zadanie.

Gdy pracownicy osiągną pewien stopień autonomii będą mieli satysfakcję z osiągniętych wyników samodzielnego działania.

Wniosek – Brak autonomii hamuje rozwój pracowników. Jednym z celów managera powinno być zadbanie by członkowie zespołu rozwijali się i awansowali.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.