Test Clifton StrengthsFinder – rewolucyjne narzędzie do pomiaru talentów

Test Clifton StrengthsFinder został stworzony pod kierownictwem psychologa edukacyjnego Donalda Cliftona, który chciał wyłonić umiejętności najlepsze z najlepszych i wykorzystać je w późniejszym etapie do osiągania pozytywnych wyników w życiu prywatnym i zawodowym.

30 listopada 2018
zdjęcie - Test Clifton StrengthsFinder – rewolucyjne narzędzie do pomiaru talentów

 

Test Clifton StrengthsFinder – rewolucyjne narzędzie do pomiaru talentów

 

Test Clifton StrengthsFinder – wstęp

Test Clifton StrengthsFinder został stworzony pod kierownictwem psychologa edukacyjnego Donalda Cliftona, który chciał wyłonić umiejętności najlepsze z najlepszych i wykorzystać je w późniejszym etapie do osiągania pozytywnych wyników w życiu prywatnym i zawodowym.

Gallup opracował CSF jako obiektywną miarę osobistych talentów, które można ocenić online w niecałą godzinę.

StrengthsFinder, rewolucyjne narzędzie do pomiaru talentów, po raz pierwszy zaprezentowano światu w 2001 roku dzięki bestsellerowej książce "Odkryj teraz swoje mocne strony". Zaktualizowany StrengthsFinder 2.0 został później wprowadzony na rynek w 2007 roku i jest nadal jedną z najpopularniejszych książek na Amazon.

Test Clifton StrengthsFinder pomaga zidentyfikować obszary, w których osoba lub zespół ma największy potencjał do budowania siły.

Mierzy powtarzające się wzorce myślenia, uczucia i zachowania. Poznanie tych informacji jest punktem wyjścia, wizja przywództwa jest wtedy w stanie pomóc jednostkom, zespołom i organizacjom wykorzystać swoje Talenty i przekształcić je w zrównoważone mocne strony.

StrengthsFinder nie jest jednak przeznaczony do podejmowania decyzji o zatrudnieniu. W rzeczywistości każda praca lub rola może wpłynąć na różną liczbę kombinacji Talentów.

Jest kilka kluczowych terminów, które warto zrozumieć przed zagłębieniem się w świat Clifton StrengthsFinder.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Współpracuje z nami ponad stu trenerów. W 2016 roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Zostaliśmy firmą szkoleniową roku. Oferujemy szkolenia dla sprzedawców, szkolenia HR i szkolenia administracja. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami.

Psychologia pozytywna

Krótko mówiąc, psychologia pozytywna to "naukowe studium optymalnego funkcjonowania człowieka; skupienie się na szczęściu, sile, potencjale osobowym i największej satysfakcji". Wiele narzędzi psychologicznych koncentruje się na naprawieniu czegoś, co jest złe, podczas gdy StrengthsFinder skupia się na tym, co już działa.

Neuronauka

Test Clifton StrengthsFinder jest zakorzeniony i oparty na neuronauce - "dyscyplinie naukowej badającej strukturę, rozwój, funkcje i genetykę mózgu". Dzięki zastosowaniu metody MRI, neurolodzy mogą zobaczyć aktywność mózgu po poddaniu przez niektóre bodźce. W skrócie, mózg dosłownie świeci, gdy działa w obszarze siły.

Test kontra psychometria

Prawdopodobnie każdy wykonywał już testy osobowości. (W Internecie jest ich dosłownie kilkadziesiąt). Te "oceny" mogą pomóc określić, które miasto najlepiej reprezentujesz, którą przypominasz postać w popularnym programie telewizyjnym, a nawet jaki rodzaj sera najlepiej Ciebie opisuje.

Są to oceny, które jedynie zadają pytania oparte na twoich preferencjach. Można udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi, aby wpłynąć na wynik w określony sposób. Dlatego te testy są nieważne i mało wiarygodne.

Test psychometryczny jest "obiektywnym pomiarem umiejętności i wiedzy, zdolności, postaw, cech osobowości." Nie wiemy dokładnie, jakiego rodzaju pytania są zadawane, i dlaczego. Dodatkowo, Clifton StrengthsFinder daje tylko 20 sekund na odpowiedź, zanim przejdzie dalej, by wywołać w nas reakcję.

Test Clifton StrengthsFinder jest psychometryczny, mierzy rzeczy, w których jesteśmy naturalnie dobrzy - tak dobrzy, że możemy nie zrozumieć swoich wyników, ponieważ myślimy: "ale przecież wszyscy to robią".

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.

Jak działa test online:

 • Wyróżniono 177 par potencjalnych opisów, np.: "Marzę o przyszłości" i "Ludzie są moim największym sprzymierzeńcem".
 • Należy wybrać opis, który najlepiej do nas pasuje i zakres, w jakim opisuje on osobowość.
 • Po 20 sekundach przechodzimy do następnej pary opisów. Jeśli przegapimy zbyt wiele pytań, test zacznie się od nowa.

Po ukończeniu Clifton StrengthsFinder od razu otrzymujemy wyniki - 5 najmocniejszych Talentów w kolejności. Indywidualne wyniki zawierają również pakiet informacji specjalnie dostosowanych do unikalnego wydruku motywu. 34 różne Talenty są podzielone na cztery dziedziny: Myślenie Strategiczne, Budowanie Relacji, Wpływanie i Realizacja. Top 5 może zawierać przykładowo siłę Achiever, która pomoże realizować cele mimo przeszkód, a dzięki Elastyczności potrafimy dostosować się do nowych, często trudnych i nieprzewidzianych sytuacji.

Nie jest to jednak test osobowości, więc nie należy skupiać się zbytnio na tym, które mocne strony nie znajdują się w pierwszej piątce lub jeśli początkowo reakcja na wyniki jest rozczarowująca. Może zająć trochę czasu, aby zobaczyć swoje mocne strony w praktyce!

Krótki opis 34 talentów według Gallupa

Osoby, u których dominuje talent:

 • Achiever – Osiąganie – mają w sobie duży zapas sił życiowych i ciężko pracują. Czerpią dużą satysfakcję z bycia osobą zajętą i produktywną.
 • Activator – Aktywator – przyczyniają się do realizacji zadań dzięki temu, że potrafią swoje myśli obrócić w czyn. Często są niecierpliwi.
 • Adaptability – Elastyczność – wolą „płynąć z prądem”. Mają tendencje do bycia „tu i teraz”, biorąc rzeczy takimi, jakie są, a przyszłość odkrywają dzień po dniu.
 • Analytical – Analityk – poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację.
 • Arranger – Organizator – potrafią nie tylko organizować, ale są również elastyczne, co uzupełnia ich zdolności organizacyjne. Lubią rozważać, w jaki sposób użyć wszystkich elementów i zasobów tak, aby osiągnąć maksimum efektywności.
 • Belief – Pryncypialność – mają pewne fundamentalne zasady, które są dla nich niezmienne i określają cel ich życia.
 • Command – Dowodzenie – są zauważalne i wywierają wpływ na innych. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.
 • Communication – Komunikatywność – na ogół łatwo im przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami.
 • Competition – Rywalizacja – mierzą swój postęp porównując się z innymi ludźmi. Dążą do tego, aby zajmować pierwsze miejsce i uwielbiają współzawodnictwo.
 • Connectedness – Współzależność – wierzą, że wszystko jest ze sobą powiązane. Są przekonane, że istnieje bardzo mało tzw. „zbiegów okoliczności”, a prawie każde zdarzenie ma swoją przyczynę.
 • Consistency – Bezstronność – starają się traktować każdą osobę jednakowo i obiektywnie, ustalając jasne zasady i trzymając się ich.
 • Context – Kontekst – lubią rozmyślać o przeszłości. Starają się zrozumieć teraźniejszość badając jej historię.
 • Deliberative – Rozwaga – głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Potrafią przewidzieć przeszkody.
 • Developer – Rozwijanie innych – rozpoznają i wspierają potencjał, który tkwi w ludziach. Dostrzegają najmniejsze oznaki poprawy, co bardzo ich cieszy.
 • Discipline – Dyscyplina – lubią rutynę i struktury. Ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie utrzymują.
 • Empathy – Empatia – potrafią odczuwać emocje innych ludzi, wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji.
 • Focus – Ukierunkowanie – umieją wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i wprowadzać zmiany niezbędne do tego, aby trzymać się obranego kursu. Najpierw określają priorytety, a potem działają.
 • Futuristic – Wizjoner – są zainspirowane przyszłością i tym, co może się wydarzyć. Swoją wizją przyszłości inspirują innych.
 • Harmony – Zgodność – szukają konsensusu. Nie lubią konfliktów, poszukują możliwości porozumienia.
 • Ideation – Odkrywczość – są zafascynowane pomysłami i ideami. Potrafią odnaleźć związki pomiędzy zjawiskami, które z pozoru są całkowicie różne.
 • Includer – Integrator – akceptują innych, są świadome tego, że istnieją ludzie odrzuceni i podejmują wysiłek, aby ich włączyć do grupy.
 • Individualization – Indywidualizacja – są zaintrygowane niepowtarzalnością każdej osoby. Rozumieją, dlaczego ludzie, którzy różnią się od siebie, potrafią razem wydajnie pracować.
 • Input – Zbieranie – ciągle chcą wiedzieć więcej, lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje.
 • Intellection – Intelekt – charakteryzuje ich aktywność umysłowa. Wnikają w istotę rzeczy i wysoko cenią sobie dyskusje intelektualne.
 • Learner – Uczenie się – mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Bardziej ekscytuje je sam proces uczenia się, niż jego rezultaty.
 • Maximizer – Maksymalista – koncentrują się na silnych stronach jako sposobie stymulowania doskonałości osobistej oraz zespołowej. Starają się przekształcić rzeczy dobre w doskonałe.
 • Positivity – Optymizm – wyróżniają się entuzjazmem, który jest zaraźliwy. Myślą pozytywnie i potrafią sprawić, że inni zafascynują się tym, co robią.
 • Relator – Bliskość – sprawiają im radość bliskie relacje z innymi. Czerpią głęboką satysfakcję pracując z przyjaciółmi nad osiągnięciem jakiegoś celu.
 • Responsibility – Odpowiedzialność – czują się psychicznie odpowiedzialne za to, co zadeklarowały się zrobić. Są zobowiązane takimi wartościami, jak uczciwość i lojalność.
 • Restorative – Naprawianie – świetnie radzą sobie z problemami. Orientują się, co nie działa i jak to rozwiązać.
 • Self-Assurance – Wiara w siebie – są przekonane, że posiadają zdolność kierowania własnym życiem i pewne słuszności swoich decyzji.
 • Significance – Poważanie – chcą być ważne dla innych ludzi i rozpoznawalne. Są niezależne.
 • Strategic – Strateg – poszukują alternatywnych sposobów postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie.
 • Woo – CZAR – Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy – uwielbiają podejmować wyzwania związane z poznawaniem nowych ludzi i zdobywaniem ich aprobaty. Czerpią satysfakcję z „przełamywania lodów” i budowania relacji z drugim człowiekiem.

Dlaczego StrengthsFinder?

W kulturze, która koncentruje się na rozwijaniu lub pracowaniu nad naszymi słabościami, narzędzie StrengthsFinder zachęca do skupienia się na tym, co jest dobre i daje siłę.

Z tego powodu korzysta się z testu Clifton StrengthsFinder, aby pomóc budować silnych ludzi, silne zespoły i silną kulturę. Tylko dzięki sile osoby i organizacje mogą mieć znaczący i długotrwały wpływ.

Codzienna koncentracja na swoich mocnych stronach ma głęboki pozytywny wpływ na osobisty i zawodowy dobrobyt, a poniżej znajduje się Top 5 powodów, dlaczego jest to takie ważne.

 • Doświadczanie stanu flow
  Ludzie doświadczający stanu flow wiedzą, co robią najlepiej, i codziennie znajdują się w sytuacjach, dzięki którym pokazują swoje wrodzone talenty, wtedy czują się niezwykle zaangażowani. Ich poziom umiejętności odpowiada wyzwaniu i są nim tak pochłonięci, że tracą poczucie czasu i samoświadomości. Żyją w tej danej chwili i wyrażają swoje prawdziwe ja!

 • Podejmowanie lepszych decyzji zawodowych
  Tak wiele osób wybiera główne kierunki studiów w oparciu o to, czego chcą ich rodzice lub na podstawie tego, co społeczeństwo uważa za "dobrą" lub "stabilną" karierę. Pewnie, można zarobić masę pieniędzy, ale jeśli spędzamy 35% swojego życia wykonując pracę, której nienawidzimy, ile pieniędzy jest naprawdę warte tego rodzaju poświęcenie? Znając swoje mocne strony, można podejmować świadome decyzje dotyczące tego, czego się uczyć, jakie wybrać dziedziny kariery i które oferty pracy przyjąć, ponieważ aktywnie decydujemy się na pozycję, w której wykorzystamy najlepsze umiejętności.

 • Większe praktyczne doświadczenie
  Najważniejszym czynnikiem w międzynarodowym sukcesie praktyk i staży są relacje z przełożonym. Przez krótki czas ta osoba jest nie tylko mistrzem, ale także mentorem i być może bramą do przyszłych możliwości zawodowych. Kiedy osoba zna swoje mocne strony i przedstawia je przełożonemu, podejmuje kroki, aby upewnić się, że stworzy on możliwości, które pasują do tych mocnych stron. Opinie są niezwykle ważne dla młodych profesjonalistów, a feedback oparty na mocnych stronach pomoże w rozwoju osoby, a nie tylko stażysty.

 • Lepsze relacje zawodowe
  Podobnie jak pomaganie przełożonemu w lepszym poznaniu, dzielenie się swoimi mocnymi stronami z kolegami z zespołu i budowanie ich zrozumienia, może mieć pozytywny wpływ na przebieg stażu i ostateczny sukces zawodowy. Od rozwiązywania konfliktów, przez tworzenie zespołów projektowych z równowagą różnych mocnych stron, po budowanie silnej, pozytywnej kultury biurowej, wiedzę i komunikowanie wzajemnie mocnych stron, co ostatecznie buduje silniejsze związki dzięki empatycznemu zrozumieniu.

 • Szczęście i zawodowe spełnienie
  Ponieważ znajomość i wykorzystywanie mocnych stron prowadzi do zaangażowania i lepszych relacji w pracy, wzrasta też satysfakcja i poczucie dobrobytu, robiąc coś, co kochamy każdego dnia, z ludźmi, którzy naprawdę nas akceptują. Sukces w karierze i szczęśliwe życie osobiste są ułatwione dzięki nadziei na przyszłość, a nadzieja jest najlepiej kultywowana, gdy mamy solidną wiedzę o swoich mocnych stronach i poczucie kontroli nad własnym życiem. Krótko mówiąc, kiedy wiemy, co robimy najlepiej, czujemy się pewnie wkraczając do tego wielkiego, pięknego nieznanego świata!

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Oddajemy w Państwa ręce raport, który pokazuje obecną sytuację pracowników w Polsce w kontekście poczucia szczęścia, równowagi życiowej i poczucia dobrostanu w każdym z jego wymiarów.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.