Trema – taktyki poznawcze i emocjonalne

Za większość niepowodzeń w czasie wystąpień retorycznych zwykło się obwiniać tremę. Jest to sprawa czysto indywidualna, ponieważ każdy odczuwa ją inaczej. Lekka trema – podniecenie i niepewność co do reakcji rozmówców to objaw normalny i pożądany, ponieważ umożliwia koncentrację.
7 czerwca 2017
zdjęcie - Trema – taktyki poznawcze i emocjonalne

Trema – taktyki poznawcze i emocjonalne


Radzenie sobie z tremą

Za większość niepowodzeń w czasie wystąpień retorycznych zwykło się obwiniać tremę. Jest to sprawa czysto indywidualna, ponieważ każdy odczuwa ją inaczej. Lekka trema – podniecenie i niepewność co do reakcji rozmówców to objaw normalny i pożądany, ponieważ umożliwia koncentrację. Pozwala realnie ocenić sytuację i z szacunkiem traktować partnerów rozmowy. Motywuje do tego, by solidnie się przygotować.

Natomiast silne odczuwanie tremy, czyli irracjonalny i paraliżujący lęk przed wystąpieniem retorycznym wymaga pracy i koncentracji w zminimalizowaniu jej działania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Najprostsze sposoby doraźne na pozbycie się tremy:

 • Praca nad oddechem – nosem wdech, wstrzymanie oddechu i wydech ustami. Długi wydech to najprostszy sposób wyciszenia emocji. Liczymy do czterech, kiedy wdycha się powietrze, do czterech, kiedy przytrzymuje powietrze w organizmie i do ośmiu kiedy następuje wydech ustami. Ćwiczenie powtarzamy od 8 – 16 razy.
 • Skoncentrowanie uwagi na rozmówcach – koncentracja na rozmówcach i przemyślenia co można jeszcze zrobić by czuli się komfortowo, odwraca uwagę od swojej osoby jako retoryka.
 • Praca z zachowaniem – obniżenie lub podwyższenie tonu mówienia, przyśpieszenie lub spowolnienie w mówieniu, ważne by było odwrotnie niż dotychczas. Zmiana w stylu mówienia, jeśli mówi się informacyjnie warto dodać obrazy i emocje, jeśli mówi się obrazowo i emocjonalnie przechodzi się na styl konkretny i lakoniczny. Zmiana pozycji ciała, jeśli była stojąca to zmienić na siedzącą i odwrotnie.
 • Zyskanie czasu – poprzez spytanie słuchaczy, co sądzą o tym, co przed chwilą było powiedziane, bądź zarządzić krótką przerwę.

Sposoby doraźne na zapanowanie nad tremą:

 • Nie można wyobrażać sobie co myślą o osobie mówcy retorycznego, każdy ma inny pryzmat postrzegania i filtrów myślowych.
 • Staranne przygotowanie sprawia że mówca retoryczny czuje się pewniejszy siebie i swoich kompetencji.


Głównym celem osoby przemawiającej retorycznie jest wstać i wykazać postawą pewność siebie, czyli pozytywne nastawienie, rozluźnienie, prawdziwe zadowolenie z samego siebie. Należy dążyć do uczucia zadowolenia z bycia w tym miejscu, właściwym miejscu.

Obawy , łącznie ze strachem są wyuczone i dlatego można się ich oduczyć. Poprzez mówienie prosto z serca na temat, który się zna i który jest bliski dla przemawiającego retorycznie, jest właściwie rozumiany przez współtowarzyszy rozmowy retorycznej.

Punktem wyjścia do pokonania strachu lub zdenerwowania przed retorycznymi wystąpieniami jest uświadomienie sobie, że wszyscy są życzliwi i nastawieni na sukces spotkania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Wzmacnianie pewności siebie:

 • Sprawdzenie Sali – wcześniejsze przybycie na salę, w której ma się odbyć spotkanie, daje możliwość oswojenia się z miejscem. Poza tym osobiste witanie przybyłych osób zmniejsza poczucie tremy.
 • Pozytywne komunikaty wewnętrzne – można powiedzieć do siebie słowa wzmacniające, np. to profesjonalne spotkanie retoryczne, nie mogę się już doczekać. Powtarzać w myślach kilkakrotnie.
 • Poruszanie palcami u nóg – zwiększa poczucie pewności siebie i obniża strach.
 • Na chwilę przed zabraniem głosu poruszać palcami u nóg, sprawi uczucie pozytywnego nastawienia i relaksu. To z kolei spowoduje uśmiech na twarzy. Należy pamiętać, że działania wywołują odczucia w taki sam sposób, jak uczucia wywołują działania.
 • Ruchy barkami – napięcie w dużej mierze kumuluje się w plecach i ramionach. Przed zabraniem głosu można rozluźnić się kilkakrotnie kręcąc barkami. Strzepnąć luźno dłońmi, tak jak się strzepuje wodę z palców. Ta czynność łagodzi napięcie, a także stres.
 • Wyprostowana postawa ciała – nadaje całej postaci wyraz pewności siebie i siły.
 • Postrzeganie słuchaczy jako osoby pozytywnie nastawione – kiedy tak postrzega się innych sami emanujemy takimi odczuciami i napięcie się zmniejsza. Osoby życzliwe wywołują komfort poczucia bezpieczeństwa.


Gdy masz chrypkę lub kłopoty z gardłem:

 • Wypij herbatę z podwójną cytryną i potrójnym cukrem
 • Zjedz garść suszonych owoców, najlepiej śliwek
 • Rozgryź Wit A+E  - doskonale nawilży śluzówkę w gardle
 • Zjedz kogel-mogel (żółtko z cukrem)
 • Unikaj alkoholu poprzedniego wieczoru
 • Unikaj jedzenia czekolady (zwłaszcza z orzechami) przed szkoleniem
 • Unikaj herbaty – wysusza śluzówkę w gardle

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.