REALNA WSPÓŁPRACA W WIRTUALNYM ZESPOLE

Wiele ludzi może kojarzyć zespół wirtualny z zespołem nierzeczywistym, złożonym z awatarów. Jednak zespół wirtualny jest jak najbardziej rzeczywisty, składa się z rzeczywistych ludzi, którzy wykonują realną pracę.
Gamma - REALNA WSPÓŁPRACA W WIRTUALNYM ZESPOLE

REALNA WSPÓŁPRACA W WIRTUALNYM ZESPOLE

Wirtualny zespół, zespoły wirtualne

 

„Wirtualny zespół, jak każdy zespół, to grupa ludzi, którzy współpracują poprzez wzajemnie zależne zadania, kierując się wspólnym celem. W przeciwieństwie do konwencjonalnych zespołów wirtualny zespół pracuje w rozproszeniu, jeśli chodzi o  przestrzeń, czas i granice organizacyjne, wspierając się technologią, aby móc się komunikować”.

Jessica Lipnack i Jeffrey Stamps. Virtual Teams: Reaching Across Space,
Time, and Organizations with Technology.


Do kategorii wirtualnych zalicza się także zespoły hybrydowe, w których część członków pracuje w tradycyjnym modelu twarzą w twarz, a pozostali współpracują zdalnie.

Zespoły wirtualne stają się coraz bardziej powszechne. „Praca” w takim zespole oznacza logowanie się na platformie do zarządzania projektami. „Spotkanie” oznacza kliknięcie linku zapraszającego do wirtualnego „meeting roomu”. Szacuje się, że w niektórych branżach (np. IT) 40-60% zadań projektowych jest wykonywanych przez pracowników rozproszonych terytorialnie.

Korzyści płynące z pracy zespołu wirtualnego są oczywiste: oszczędność kosztów podróży, oszczędność czasu, ograniczenie liczby niepotrzebnych spotkań, zwiększenie elastyczności pracy itd. Te wszystkie zalety powodują, że zespoły wirtualne mogą być coraz bardziej popularne… ale niekoniecznie zawsze bardziej efektywne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Zespół wirtualny jest naprawdę inny niż zespół tradycyjny

Niestety zbyt wiele firm traktuje swoje zespoły wirtualne w ten sam sposób jak zespoły tradycyjne. Z badań wynika , że powszechną praktyką w zespołach wirtualnych jest recykling wytycznych i najlepszych praktyk stosowanych w zespołach tradycyjnych. Prawdę mówiąc, taka sytuacja przypomina porównywanie jabłek z gruszkami.

W porównaniu z tradycyjnym zespołem współpraca w zespole wirtualnym pracownicy mają dużo więcej trudności z:

 • podejmowaniem zespołowych decyzji,
 • rozwiązywaniem konfliktów wewnątrz zespołu,
 • wyrażaniem indywidualnych opinii,
 • tworzeniem nieformalnej atmosfery w zespole,
 • budowaniem przyjaznych relacji z innymi.


Źródło: RW3 Culture Wizzard

 

Wyzwania dla dobrej współpracy w zespole wirtualnym

 

Sukces zespołu wirtualnego w głównej mierze zależy od umiejętności skutecznego współdziałania członków zespołu. Umiejętności pracowników muszą rekompensować immanentny brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami poprzez budowanie zaufania, dobrych relacji i ducha zespołowego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole

Jeden z naszych klientów reprezentujący branżę finansową zgłosił Gammy Discover (dział firmy zajmujący inteligentnym team buildingiem)  potrzebę zorganizowania spotkania integracyjnego dla pracowników rozproszonych terytorialnie. Postanowiliśmy, że jest to nie tylko okazja do tego, aby współpracownicy się ze sobą zintegrowali i lepiej poznali, ale także by zdobyli ważne umiejętności ułatwiające wirtualną współpracę między sobą.

Współpraca w zespole szkolenie które zmieni twoje podejście do pracy zespołowej! Zobacz szkolenia Gammy związane z tym tematem w działach: szkolenia otwarte i szkolenia administracja. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

 

Zaprojektowaliśmy program zawierający kilka lekcji, dzięki którym uczestnicy zaplanują działania będące odpowiedzią na następujące pytania:

 • „Co powinniśmy zrobić, aby obdarzać się wzajemnie większym zaufaniem?”,
 •  „Co możemy zrobić, aby wzmocnić spójność i ducha zespołu?”,
 • „Jak powinniśmy rozwiązywać problemy pojawiające się podczas współpracy?”.


Przykładowy zestaw wypracowanych praktyk:

 • opracowanie strony internetowej zespołu, na której jego członkowie mogą dzielić się informacjami i lepiej się poznać (wspólna przestrzeń wirtualna),
 • stworzenie możliwości nieformalnej i spontanicznej komunikacji poprzez wykorzystanie narzędzi do komunikacji natychmiastowej, takich jak np. Facebook lub Twitter,
 • zobowiązanie do wirtualnego świętowania sukcesów zespołowych i indywidualnych,
 • zaplanowanie cyklicznych bezpośrednich spotkań,
 • opracowanie kryteriów prowadzenia wirtualnej dyskusji i wymiany opinii,
 • stworzenie „Kodeksu postępowania” w sytuacjach konfliktowych,
 • zobowiązanie do udzielania natychmiastowego feedbacku,
 • wypracowanie zasad przyjmowania feedbacku,
 • ustalenie regularnych „remanentów”, których celem jest udoskonalanie procesów zespołowych,
 • częstsze wykorzystanie wideo podczas telekonferencji („Chcemy widzieć swoje twarze”).


Wyszliśmy z założenia, że ograniczenie się do klasycznych zabaw integrujących wirtualny zespół będzie niewykorzystaną szansą na to, aby pracownicy mogli zdobyć konkretne umiejętności, które pozwolą im na lepsze funkcjonowanie w zespole i lepsze rezultaty pracy.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.