Czas pracy – co warto widzieć?

Liczba godzin, które musi przepracować pracownik, jest związana z systemem pracy, w jakim dana osoba jest zatrudniona. System pracy jest uzależniony od zapisów znajdujących się w umowie, a także od wewnętrznych regulacji w danej firmie.

Gamma - Czas pracy - co warto widzieć?

Czas pracy - co warto widzieć?


Kodeks pracy wyróżnia podstawowy system czasu pracy, który zakłada pięciodniowy tydzień pracy oraz 8 godzin pracy na dobę. Istnieją również tak zwane równoważne systemy czasu pracy. Umożliwiają one między innymi przedłużenie dobowego wymiaru pracy, chociaż nie może on jednak przekraczać 12 godzin.

Trzeba także pamiętać, że takie przedłużenie dobowego wymiaru pracy należy zrekompensować w formie dni wolnych lub krótszego dobowego wymiaru pracy w innych dniach.

Istnieją także inne systemy pracy, na przykład zadaniowy. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalają zakres zadań, a pracownik samodzielnie decyduje o tym, kiedy te zadania zostaną wykonane.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:Jednocześnie przy stosowaniu takiego systemu pracodawca nadal musi zwracać uwagę na to, aby powierzone pracownikowi obowiązki były możliwe do wykonania w ramach ośmiogodzinnego dnia pracy.

Jak widać zagadnienia dotyczące czasu pracy są stosunkowo skomplikowane. W firmie konieczne jest odpowiednie planowanie harmonogramów pracy, zliczanie i ewidencjonowanie czasu pracy. Bez znajomości odpowiednich przepisów łatwo można dopuścić się poważnych błędów w tym zakresie, w tym naruszyć prawa pracowników.

Rozwiązaniem jest na przykład czas pracy szkolenie, które szczegółowo wyjaśni tego typu zagadnienia i pozwoli na uniknięcie niedopatrzeń.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Prawo pracy szkolenia mogą obejmować zagadnienia związane z czasem pracy, a także urlopami, wynagrodzeniami oraz wieloma innymi kwestiami, które są regulowane przez przepisy prawa pracy.

Organizowane są także szkolenia, które dotyczą aktualnych zmian w przepisach - dzięki takim kursom można zawsze być na bieżąco i uniknąć pomyłem wynikających z nieznajomości zmian wprowadzanych w Kodeksie pracy lub Kodeksie cywilnym.

Jak wiadomo nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem w przypadku ich naruszenia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.