Czas pracy

Czas pracy to ogromnie ważny element tego wszystkiego, co można określać, jako praca. To właśnie czas pracy jest wyznacznikiem tego, jak długo znajdujemy się w dyspozycji pracodawcy oraz ile możemy dzięki temu zarobić.

Gamma - Czas pracy

Czas pracy


Warto jednak przy tym pamiętać, że dla zagadnienia jakim jest czas pracy szkolenia są nieodłącznym i niezbędnym elementem. Wynika to z faktu, że tylko pozornie jest to proste i nie wymagające szczegółowego rozumienia zagadnienie.

Dla rozumienia pojęcia - czas pracy, niezbędne jest zrozumienie, że jego wymiar jest wskazywany dla konkretnego okresu rozliczeniowego. W zależności od tego o jakim systemie pracy będzie mowa Kodeks Pracy przewiduje różnorodne okresy rozliczeniowe. Wyróżnić można zatem takie okresy rozliczeniowe, jak miesiąc, dwa miesiące, kwartał i rok.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Na tej podstawie dokonuje się planu czasu pracy pracowników, a następnie określenie czy doszło do wystąpienia godzin nadliczbowych.

W celu właściwego obliczenia czasu pracy konieczne jest skorzystanie z metody, która została wskazana w art. 130 Kodeksu Pracy. Jest to ogólna zasad, którą stosuje się do wszystkich systemów poza prac w ruchu ciągłym.

Tym samym wskazuje się, że wymiar czasu pracy można wyliczyć poprzez;

  • pomnożenie liczby 40 godzin przez liczbę dni w danym okresie,
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tzw. dni wystających,
  • obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 

Od tak wyliczonych godzin należy oczywiście odjąć czas usprawiedliwionej nieobecności czyli urlop lub choroba.

Trzeba przy tym pamiętać, że dni świąteczne obniżają wymiar czasu pracy. Oznacza to, że każde święto to zmniejszenie wymiaru o 8 godzin. Sytuacja taka nie ma jednak miejsca, kiedy dane święto przypada na niedzielę.

Listę dni wolnych od pracy, w tym także świąt określa ustawa o dniach wolnych od pracy. Natomiast, kiedy święto przypada w sobotę, pracownik musi otrzymać dzień wolny w pozostałe dni pracy.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.