Czy kodeks pracy zezwala na pracę w upały?

Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas chciałby pracować w komfortowych warunkach. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz nieprzyjazna atmosfera w miejscu pracy bardzo często przyczyniają się do spadku wydajności pracownika.

zdjęcie - (the_title())


Czy kodeks pracy zezwala na pracę w upały?

Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas chciałby pracować w komfortowych warunkach. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz nieprzyjazna atmosfera w miejscu pracy bardzo często przyczyniają się do spadku wydajności pracownika. Nie jest to korzystne ani dla samego pracownika ani tym bardziej dla jego pracodawcy.

Kodeks pracy 2019 reguluje więc kwestie związane z wykonywaniem pracy w utrudnionych warunkach. Z całą pewnością do czynników utrudniających wykonywanie pracy można zaliczyć upał. Upalne, letnie dni nie służą niestety zachowaniu zdrowia.

Co więcej, mogą przyczynić się do zasłabnięć, odwodnień, a nawet udarów. W myśl przepisów Kodeksu pracy, każdy pracownik, który świadczy swoją pracę w warunkach, które nie są zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy ma prawo do jej przerwania nie informując o tym przełożonego.

W myśl przepisów BHP pracownikom, którzy świadczą pracę w dni upalne należy się woda do picia. Musi ją dostarczyć rzecz jasna pracodawca. Jeżeli tego zaniecha, pracownik ma prawo zaprzestać wykonywania pracy w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Oczywiście pracownik nie straci wynagrodzenia za czas powstrzymywania się od pracy. Jeżeli jednak warunki poprawią się lub pracodawca zachowa się w odpowiedni sposób, obowiązkiem pracownika jest powrót do wykonywania swoich obowiązków.

Nie ulega wątpliwości, że kwestie związane z pracą w trudnych warunkach są dość problematyczne i budzą wiele rozmaitych emocji. Dlatego też warto brać udział w szkoleniach takich jak na przykład wynagrodzenie pracowników szkolenie.

Szkolenia z prawa pracy powinny zostać poprowadzone przez doświadczonego szkoleniowca, który będzie potrafił zaprezentować uczestnikom szkolenia kwestie teoretyczne jak i praktyczne związane z omawianym zagadnieniem.

Na pewno dobrze byłoby przyjrzeć się temu czy szkolenia są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jeżeli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że szkolenie będzie prowadzone w sposób profesjonalny oraz rzetelny. Dzięki temu okaże się ono skuteczne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.