Inne strony: GAMMA DISCOVER

Dane osobowe

Kiedy słyszymy o kolejnym przypadku wykorzystania nielegalnie zdobytych danych osobowych raczej nie zastanawiamy się czym dokładnie są te mityczne dane osobowe.

zdjęcie - Dane osobowe

Bo przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to imię, nazwisko, adres zamieszkania czy w końcu numer PESEL lub inna forma, która może nas zidentyfikować. Warto jednak wiedzieć, że ochrona danych osobowych polega nie tylko na tym by wyłapywać przypadki niecnego wykorzystywania tych ściśle prywatnych informacji, ale także ma za zadanie określanie form, w jakich mogą występować dane osobowe.


Przyjmując zatem, że danymi osobowymi będą te informacje, które mogą pozwolić na naszą identyfikację trzeba przyjąć, że mogą one występować w postaciach takich, jak:

  • pisemnej notatki lub innego pisma,
  • utrwalonych w postaci zdjęcia postaci, twarzy lub nawet części ciała w ramach RTG lub danych DNA,
  • każda inna forma, w tym także elektroniczna, zawierająca umożliwiające identyfikację dane.

W tak przyjętym układzie odniesienie za dane osobiste uznaje się zatem takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania, zameldowania,
  • wzór siatkówki oka, odcisk palca,
  • dane dotyczące sytuacji materialnej,
  • adres poczty elektronicznej będzie równie dana osobową, o ile w treści będzie zawierał np. imię,
  • IP komputera.

Jak zatem widać katalog danych osobowych jest dość szeroki i stale aktualizowany. Rozwój technologii wymusza w także w tym zakresie szereg zmian, które mają wspierać osoby fizyczne w walce o ochronę swoich danych.

Ponadto trzeba pamiętać, że część z tych informacji stanowi jedynie pewną wskazówkę na temat tego, kim jest dana osoba. Dopiera połączenie kilku informacji będzie umożliwiało właściwe określenie ich posiadacza.

Co za tym idzie nie wszystkie dane osobowe mają ten stopień ważności i nie każda będzie równie istotna w przypadku, kiedy wpadną one w niepowołane ręce.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że dane osobowe, jako rodzaj chronionej informacji dotyczy tylko i wyłącznie żyjących osób fizycznych. Co za tym idzie zarówno osoby zmarłe, jak i instytucje, firmy czy urzędy nie mogą korzystać z ochrony swoich danych osobowych.

O wiele częściej to właśnie na podmiotach takich, jak firmy czy instytucje ciąży obowiązek ochrony zgromadzonych przez siebie danych. Osoby fizyczne natomiast nie mogą mówić o tym, ze posiadają dane osobiste takiej, czy inne firmy.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Dane osobowe często są dzielone na „dane wrażliwe” oraz „dane zwykłe”. Choć takich określeń trudno doszukiwać się w ustawie o ochronie danych osobowych, to ich popularność sprawiła, iż weszły one nie tylko do języka potocznego, ale także to języka prawniczego.
To pytanie retoryczne pozostawmy lepiej bez odpowiedzi, a zastanówmy się przez chwilę nad tym, jakie zmiany przyniosły nowe przepisy prawa pracy.
Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.
Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.
Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy. Jeszcze trudno tak naprawdę określić, na ile będą one korzystne dla pracodawców, a na ile dla pracowników.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Dane osobowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.