Ile trzeba płacić za zmianę użytkowania wieczystego?

Obecne zmiany w przepisach umożliwiają w niektórych przypadkach użytkownikom wieczystym zmianę charakteru prawa do gruntu na prawo własności. Zmiany te obecnie dotyczą jedynie części gruntów będących własnością Skarbu Państwa, mowa tutaj o tych które przeznaczone były na budownictwo mieszkalne, zarówno jednorodzinne jak też wielorodzinne.

zdjęcie - (the_title())


Ile trzeba płacić za zmianę użytkowania wieczystego?

Obecne zmiany w przepisach umożliwiają w niektórych przypadkach użytkownikom wieczystym zmianę charakteru prawa do gruntu na prawo własności. Zmiany te obecnie dotyczą jedynie części gruntów będących własnością Skarbu Państwa, mowa tutaj o tych które przeznaczone były na budownictwo mieszkalne, zarówno jednorodzinne jak też wielorodzinne.

Użytkownik wieczysty za prawo użytkowania gruntów zobligowany był do wnoszenia corocznie opłaty. Przy chęci przekształcenia tego prawa w prawo własności zobowiązany jest zapłacić pewną sumę, jednakże często można liczyć na atrakcyjne bonifikaty z tego tytułu.

Wprowadzając nowe przepisy odgórnie ustalono, iż w przypadku chęci wykupu gruntu i dokonania jednorazowo opłaty za przekształcenie użytkownik wieczysty może liczyć na pewne ulgi. Oczywiście wszystko zależne jest od momentu, w którym składany jest wniosek.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów ustawa umożliwia uzyskanie przynajmniej 60 procent obniżki, w kolejnych latach jednak ta wartość maleje o 10 procent z każdym rokiem. Jednakże prawo dało także poszczególnym samorządom możliwość przyznania dodatkowych obniżek. Dlatego też w niektórych gminach czy miastach można uzyskać bonifikatę nawet w wysokości 99 procent przy deklaracji o jednorazowej zapłacie.

Ze względu na dość dużą ilość zmian, które często nie są jasne dal wszystko rośnie ilość osób zainteresowanych kursami takimi jak szkolenie użytkowanie wieczyste. Taki kurs pozwala nabyć przydatnej wiedzy, przede wszystkim z zakresu właściwego przeprowadzania procesu przekształcenia czy nawet odpowiedniego obliczania opłaty za przekształcenie.

Obecnie szkolenia dla deweloperów bardzo obszernie zajmują się właśnie tematyką zmian w użytkowaniu wieczystym, takie informacje są bowiem dla działających na tym rynku firm bardzo przydatne.

Ponadto kursy takie jak właśnie szkolenie gospodarka nieruchomościami również organizuje dla swoich pracowników coraz więcej urzędów. Dzięki temu bowiem mogą oni liczyć na to, że urzędnicy bez problemu będą w stanie załatwić każdą, nawet najbardziej skomplikowaną sprawę z tego właśnie zakresu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.