Inne strony: GAMMA DISCOVER

Inne służebności gruntowe w energetyce

Służebności są jednym z elementów Kodeksu Cywilnego, należących do tak zwanych ograniczonych praw rzeczowych. Powstają one poprzez umowę, orzeczenie sądowe.
zdjęcie - Inne służebności gruntowe w energetyce

Poznaj prawo odnośnie służebności! Dobre szkolenia służebność przesyłu rozwikłają kwestie dotyczące korzystania z ograniczonych praw rzeczowych w budownictwie!

Rodzaje służebności gruntowych?

Prostym językiem – służebność jest prawem, które pozwala obciążyć prawnie nieruchomość na rzecz posiadacza innej nieruchomości, która jest definiowana jako nieruchomość władnąca. Właściciel tejże, ma prawo do korzystania w ograniczonym, ustalonym zakresie z nieruchomości obciążonej służebnością. Mogą one dotyczyć kwestii użytkowania, lub też ograniczenia prawa właściciela nieruchomości obciążonej do wykonywania rozbudowy budynku, czy też wnoszenia go na wyższa, niż ustalona wysokość.

Najczęściej spotykane i ustanawiane służebności gruntowe to służebności przejazdu, do której zalicza się służebność drogi koniecznej oraz służebność w zakresie poprowadzenia przez działkę obciążoną energii elektrycznej, instalacji wodnokanalizacyjnej, przyłączy gazu etc. Różni się to zasadniczo od prawa jakim jest służebność przesyłu tym, że właścicielem nieruchomości władnącej w tym przypadku jest osoba fizyczna, a nie przedsiębiorstwo energetyczne!

 

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

 

Jak ją ustanowić?
Służebność gruntowa może być ustanowiona drogą umowy, orzeczenia sądowego, decyzji administracyjnej oraz zasiedzenia. Nabycie służebności drogą zasiedzenia zajmować może od 20 do 30 lat.

Więcej szczegółów opisują odpowiednie szkolenia prawo budowlane, omawiające między innymi warunki zasiedzenia i inne procedury prawne.

Znaczenie klasycznych służebności gruntowych w przypadku usług przesyłowych jest bardzo duże. Kwestie prowadzenia przewodów energetycznych, gazowych, telefonicznych, wodociągowych nie zależą wyłącznie od ustanowienia klasycznej służebności przesyłu. Ma ona jedynie znaczenie dla linii wyższych napięć przebiegających przez działkę. W przypadku potrzeby instalacji przyłącza do linii energetycznej, które przebiegać musi przez nieruchomość innej osoby, konieczne jest ustanowienie służebności gruntowej i obciążenie działki np. sąsiada przez właściciela nieruchomości, do której tworzone jest przyłącze energetyczne.

Poprowadzenie linii energetycznych wymaga więc podjęcia stosownych ustaleń nie tylko z firmami przesyłowymi, ale często z właścicielami okolicznych gruntów!

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Umowne ustalenie służebności przesyłu pomiędzy właścicielem gruntów a przedsiębiorstwem posiadającym lub planującym infrastrukturę przesyłową stanowi najwygodniejszą formę obciążenia nieruchomości służebnością.
Jedną z dróg dla powstania służebności przesyłu pozostaje dobrowolna, obustronna umowa, zawierana pomiędzy właścicielami nieruchomości obciążającej oraz obciążonej przez służebność przesyłu.
Służebność przesyłu należy do jednych z praw rzeczowych, obok prawa do użytkowania wieczystego i prawa własności. Zdefiniowana ona została w artykule 305 Kodeksu cywilnego.
Podpisanie umowy o pracę to pierwszy krok na drodze ku zawodowej karierze. Trzeba jednak mieć świadomość, że poza wymogami dotyczącymi treści oraz formy umowy o pracę na pracodawcy ciążą także inne obowiązki, które można określić, jako formalne.
Podstawowym aktem, stanowiącym o istnieniu stosunku pracy jest, zgodnie z Kodeksem Pracy umowa o pracę. Pomimo wielu zmian w tym zakresie i wciąż popularnym umowom cywilnoprawnym, na podstawie których jest wykonywana praca, umowa o pracę stanowi najpopularniejszą formę zatrudnienia.
Obecny artykuł
Inne służebności gruntowe w energetyce

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.