Jak UE reguluje przewóz towarów?

W Unii Europejskiej, zgodnie z orzecznictwem TSUE w sprawie 7/68 KE vs. Włochy towarami są produkty, które mają wartość pieniężną i dlatego mogą być przedmiotem transakcji handlowych (np. energia elektryczna, dzieła sztuki, banany). Towarami nie będą przedmioty takie jak narkotyki lub fałszywe pieniądze, które nie mogą być w obrocie w żadnym z państw członkowskich.

 
W Unii Europejskiej, zgodnie z orzecznictwem TSUE w sprawie 7/68 KE vs. Włochy towarami są produkty, które mają wartość pieniężną i dlatego mogą być przedmiotem transakcji handlowych (np. energia elektryczna, dzieła sztuki, banany).

Towarami nie będą przedmioty takie jak narkotyki lub fałszywe pieniądze, które nie mogą być w obrocie w żadnym z państw członkowskich. Towary pochodzące z państw członkowskich oraz towary pochodzące z państw trzecich, wprowadzone na terytorium UE po opłaceniu cła, mogą krążyć swobodnie po całym jej obszarze.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.

Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

Swobodny przepływ towarów umożliwiają 3 zasadnicze elementy:
  • Zakaz wprowadzania ceł importowych i eksportowych lub opłat o skutku równoważnym (art. 30 TFUE dawny art. 25 TWE).
  • Zakaz dyskryminacyjnego opodatkowania towarów i produktów pochodzących z innych państw członkowskich (art. 110 TFUE, dawny art. 90 TWE).
  • Zakaz wprowadzania ograniczeń ilościowych oraz środków o skutku równoważnym (art. 34, 35 TFUE, dawne art. 28, 29 TWE).

W Unii Europejskiej stosuje się również rozróżnienie na towary podobne i towary pozostające z stosunku konkurencji, co jest istotne z punktu widzenia dopuszczalnych i niedopuszczalnych praktyk polityki podatkowej państwa członkowskiego.

Towary krajowe i pochodzące z innego państwa członkowskiego to towary podobne jeżeli: mieszczą się w tej samej klasyfikacji podatkowej, celnej lub statystycznej oraz mają takie same obiektywne cechy np. są wykonane z tych samych surowców, w takim samym procesie wytwarzania, mają takie same właściwości, spełniają te same potrzeby z punktu widzenia konsumenta (sprawa C-302/00).
 
Z kolei towary pozostające w stosunku konkurencji w sytuacji gdy istnieje zależność między wzrostem ceny produktu sprowadzanego a wzrostem sprzedaży produktu krajowego (test krzyżowej elastyczności popytu) lub też towary wykazują podobieństwa jeśli chodzi o skład, sposób produkcji, preferencje konsumentów (170/78 Komisja vs. Wielka Brytania).

W przypadku towarów podobnych niedopuszczalne jest stosowania przez państwo opodatkowania towarów o charakterze dyskryminacyjnym, z kolei w przypadku towarów konkurencyjnych niedopuszczalne jest stosowanie opodatkowania o charakterze ochronnym dla towarów krajowych względem towarów importowanych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

Z zakresu logistyki
Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

Sprawdź również nasze szkolenia online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.