Jak UE reguluje przewóz towarów?

W Unii Europejskiej, zgodnie z orzecznictwem TSUE w sprawie 7/68 KE vs. Włochy towarami są produkty, które mają wartość pieniężną i dlatego mogą być przedmiotem transakcji handlowych (np. energia elektryczna, dzieła sztuki, banany). Towarami nie będą przedmioty takie jak narkotyki lub fałszywe pieniądze, które nie mogą być w obrocie w żadnym z państw członkowskich.

   
  W Unii Europejskiej, zgodnie z orzecznictwem TSUE w sprawie 7/68 KE vs. Włochy towarami są produkty, które mają wartość pieniężną i dlatego mogą być przedmiotem transakcji handlowych (np. energia elektryczna, dzieła sztuki, banany).

  Towarami nie będą przedmioty takie jak narkotyki lub fałszywe pieniądze, które nie mogą być w obrocie w żadnym z państw członkowskich. Towary pochodzące z państw członkowskich oraz towary pochodzące z państw trzecich, wprowadzone na terytorium UE po opłaceniu cła, mogą krążyć swobodnie po całym jej obszarze.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.

  Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

  Swobodny przepływ towarów umożliwiają 3 zasadnicze elementy:
  • Zakaz wprowadzania ceł importowych i eksportowych lub opłat o skutku równoważnym (art. 30 TFUE dawny art. 25 TWE).
  • Zakaz dyskryminacyjnego opodatkowania towarów i produktów pochodzących z innych państw członkowskich (art. 110 TFUE, dawny art. 90 TWE).
  • Zakaz wprowadzania ograniczeń ilościowych oraz środków o skutku równoważnym (art. 34, 35 TFUE, dawne art. 28, 29 TWE).

  W Unii Europejskiej stosuje się również rozróżnienie na towary podobne i towary pozostające z stosunku konkurencji, co jest istotne z punktu widzenia dopuszczalnych i niedopuszczalnych praktyk polityki podatkowej państwa członkowskiego.

  Towary krajowe i pochodzące z innego państwa członkowskiego to towary podobne jeżeli: mieszczą się w tej samej klasyfikacji podatkowej, celnej lub statystycznej oraz mają takie same obiektywne cechy np. są wykonane z tych samych surowców, w takim samym procesie wytwarzania, mają takie same właściwości, spełniają te same potrzeby z punktu widzenia konsumenta (sprawa C-302/00).
   
  Z kolei towary pozostające w stosunku konkurencji w sytuacji gdy istnieje zależność między wzrostem ceny produktu sprowadzanego a wzrostem sprzedaży produktu krajowego (test krzyżowej elastyczności popytu) lub też towary wykazują podobieństwa jeśli chodzi o skład, sposób produkcji, preferencje konsumentów (170/78 Komisja vs. Wielka Brytania).

  W przypadku towarów podobnych niedopuszczalne jest stosowania przez państwo opodatkowania towarów o charakterze dyskryminacyjnym, z kolei w przypadku towarów konkurencyjnych niedopuszczalne jest stosowanie opodatkowania o charakterze ochronnym dla towarów krajowych względem towarów importowanych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

  Z zakresu logistyki
  Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
  Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

  Sprawdź również nasze szkolenia online

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.