Jak rozstrzygać roszczenia w trakcie budowy?

Podczas realizacji budowy często występują sytuacje, w których jedna strona domaga się od drugiej realizacji swoich praw czy też zapisów wynikających z umowy. Jednakże aby móc dochodzić swoich praw, należy poznać odpowiednią kolejność, jaka powinna zostać zachowana.

zdjęcie - (the_title())


Jak rozstrzygać roszczenia w trakcie budowy?

Podczas realizacji budowy często występują sytuacje, w których jedna strona domaga się od drugiej realizacji swoich praw czy też zapisów wynikających z umowy. Jednakże aby móc dochodzić swoich praw, należy poznać odpowiednią kolejność, jaka powinna zostać zachowana.

Przede wszystkim kwestie związane z roszczeniami powinny być kierowane do drugiej strony na piśmie. Jeżeli nie ma możliwości osobistego przekazania pisma, wówczas należy je przesłać listownie.

Gdy mowa o roszczeniach pomiędzy stronami umowy, często w samej umowie zawiera się punkt mówiący o tym, iż tylko taka forma zgłoszenia jest akceptowana bywa także, iż określa się konieczność wysłania listu poleconego.

Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy inwestor i wykonawca, zazwyczaj będący stronami umowy znajdują się dość daleko od siebie i kontakt osobisty nie jest możliwy w każdej chwili.

Wielu sytuacji konfliktowych można usunąć, jeżeli umowa pomiędzy stronami będzie szczegółowa i będzie regulowała wszelkie kwestie, w tym także ewentualnych roszczeń, oczywiście nie może ona zawierać punktów, które nie są zgodne z obowiązującym prawem, jednakże im bardziej szczegółowo zostanie to w niej ujęte, tym łatwiej zazwyczaj się porozumieć.

Także w przypadku sądowego rozstrzygania sporów szczegółowa umowa pozwoli znacznie skrócić okres ewentualnego postepowania sądowego.

W kwestii roszczeń w trakcie budowy czy odpowiedniego konstruowania umów o roboty budowlane niezbędna jest odpowiednia wiedza. W każdej firmie powinna być zatrudniona przynajmniej jedna osoba, która takową posiada.

Dobrym pomysłem jest między innymi wyszukanie odpowiednich szkoleń, które pozwolą na nabycie odpowiednich wiadomości. Z każdym rokiem coraz więcej firm kieruje swoich pracowników na odpowiednio wybrane szkolenia deweloper zazwyczaj doskonale zdaje sobie sprawę, jak korzystny wpływ ma to na całą firmę.

Dlatego też ponosi koszty organizacji dopasowanych do potrzeb swoich pracowników kursów. Jest bardzo wiele tematów, jakim zajmuje się takie szkolenie roszczenia, nie tylko wynikające z umów budowlanych to jednak dość obszerny dział.

Zazwyczaj w takich kursach biorą udział osoby nadzorujące prowadzone prace budowlane z ramienia inwestora, jednakże coraz więcej uczestników stanowią firmy, które są wykonawcami.

Chcą oni bowiem znać swoje prawa jak również kwestie związane z odpowiednim świadczeniem usług. Gdy chodzi o dobre szkolenie prawo własności jak również możliwości rozporządzania nim również są istotne, okazuje się bowiem, iż wbrew obiegowej opinii na własnej działce nie można robić wszystkiego i o każdej porze.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.