Jak wygląda ochrona danych osobowych w firmie?

Obecnie tak naprawdę każda firma ma co dnia styczność z danymi osobowymi – jedne w mniejszym, drugie w nieco większym stopniu. Takie dane są nie tylko gromadzone, ale również i przetwarzane. Dotyczą one nie tylko pracowników, ale również klientów czy kontrahentów.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda ochrona danych osobowych w firmie?

Obecnie tak naprawdę każda firma ma co dnia styczność z danymi osobowymi - jedne w mniejszym, drugie w nieco większym stopniu. Takie dane są nie tylko gromadzone, ale również i przetwarzane. Dotyczą one nie tylko pracowników, ale również klientów czy kontrahentów.

Znaczna część przedsiębiorstw, w zależności od tego w jakiej branży działa, wykorzystuje takie dane między innymi w celach marketingowych. Skąd pracownicy działu kadr i przedsiębiorcy mają wiedzieć w jaki sposób postępować oraz chronić dane osobowe w firmie? W tym celu idealnie sprawdzi się:

Kwestia przetwarzania oraz zarządzania danymi osobowymi jest regulowana odpowiednimi prawnymi przepisami, o czym z pewnością nie jednokrotnie zostaje wspomniane na wymienionych wcześniej szkoleniach. Niestety pomimo głośnych akcji informacyjnych w dalszym ciągu dość duża część przedsiębiorców nie jest w stanie dostosować się do prawnych wymagań odnoszących się do przetwarzania danych osobowych.

Rozważając kwestię ochrony danych osobowych w firmie należy pamiętać o instytucji takiej jak Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), której celem nadrzędnym jest dbałość o to, aby posiadane przez każde przedsiębiorstwo dane osobowe przetwarzane były w sposób właściwy i zgodny z przepisami. Poza dobrze już chyba wszystkim znanym RODO przepisy dotyczące ochrony danych osobowych regulowane są również przez:

  • Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych,
  • Polską Normę PN-ISO/IEC 17799, która zawiera praktyczne zasady odnoszące się do ochrony danych osobowych przy wykorzystaniu informatycznych systemów,
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych.

Co ważne, zasady ochrony danych odnoszą się nie tylko do przedsiębiorstw, ale również i osób fizycznych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.